Oświetlenie garażu – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

W różnych częściach domu przydają się odmienne typy opraw oświetleniowych. Dotyczy to oczywiście nie tylko wnętrz o charakterze typowo mieszkalnym. Również w pomieszczeniach gospodarczych stosuje się praktyczne i wygodne oświetlenie, nie pozbawione też cech estetycznych. Dla zapewnienia sobie optymalnego komfortu, warto choćby wybrać odpowiednie lampy do garażu.

Jakie oświetlenie do garażu przydomowego wykorzystać? Czym się kierować oraz jakie parametry powinna mieć odpowiednia lampa? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie garażu LED – dlaczego jest ważne?

Bez dobrze dobranych lamp korzystanie z garażu jest mocno utrudnione. Zapewniają one bowiem wygodę i bezpieczeństwo podczas przemieszczania się we wnętrzu i parkowania samochodu. Dodatkowo w garażach wiele osób przechowuje rozmaite przedmioty, które nie zmieściły się w pozostałych wnętrzach domowych. Aby mieć do nich swobodny dostęp, również nie da się obyć bez dobrze rozmieszczonych lamp.

W końcu coraz więcej osób zwraca uwagę na estetykę produktów oświetleniowych do pomieszczeń gospodarczych. W wielu sytuacjach to one odpowiadają na zbudowanie klimatu w danej przestrzeni.

Jakie lampy wybrać do oświetlenia garażu – podstawowe cechy produktów

Na oświetlenie garażowe najczęściej składają się praktyczne produkty techniczne. Wyróżniają się bowiem wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są to lampy garażowe zbudowane z metalu, szkła i tworzywa sztucznego.

Najważniejszym parametrem każdej oprawy jest współczynnik ochrony. W pomieszczeniach, w których panuje bowiem podwyższona wilgotność oraz istnieje spore ryzyko pojawienia się pyłów i kurzu, należy zdecydować się na produkty wysokiej szczelności. W innym razie łatwo może dojść do uszkodzenia lampy i zwarcia w instalacji elektrycznej, a to rodzi zagrożenie dla użytkowników.

Podstawowe typy opraw do oświetlenia garażu

W garażach stosuje się mocno zróżnicowane lampy. Gdy planuje się oświetlenie wewnętrzne, najczęściej w centrum pojawia się lampa sufitowa jako praktyczne rozwiązanie główne. Nie zajmuje dużo miejsca, a równomiernie doświetla całe pomieszczenie. Jeśli w konkretnej strefie potrzebne jest mocniejsze światło, wówczas można w niej wprowadzić dodatkowe lampy ścienne lub stojące.

Jakie inne typy oświetlenia wprowadzić do garażu? Niekiedy przydaje się także zadaniowe światło o większym natężeniu. Takie lampy to wręcz niezbędne produkty, które trzeba wprowadzić choćby nad blat roboczy lub stół narzędziowy, gdzie realizuje się rozmaite działania, np. naprawy motoryzacyjne lub inne typy majsterkowania. Przydają się do tego lampy zadaniowe o odpowiednim natężeniu i temperaturze barwowej. Dzięki nim da się uzyskać efekt mocnego oświetlenia kierunkowego, prawidłowo dobranego do nawet bardzo precyzyjnych zadań wzrokowych.

Oprócz wyżej wymienionych produktów, warto zdecydować się na oświetlenie zewnętrzne przy garażu. Mogą to być kinkiety lub lampy montowane w podbitce dachowej. Zwiększają swobodę korzystania z przydomowego terenu oraz ograniczają ryzyko upadku w ciemnościach.

Lampy LED czy klasyczne świetlówki – co warto wybrać, gdy tworzy się oświetlenie w garażu?

W pomieszczeniach gospodarczych i w garażach przyjęło się stosować nieco inne rozwiązania oświetleniowe niż we wnętrzach mieszkalnych. Od lat w takich pomieszczeniach stawia się na praktyczne świetlówki, a zwłaszcza niezmiennie popularne świetlówki T8.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się jednak na oświetlenie LED do garażu (lampy wiszące, stojące, taśmy LED). Co przemawia na jego korzyści? Największą zaletą lamp zintegrowanych i źródeł światła LED jest znaczne obniżenie zużycia energii elektrycznej, by uzyskać optymalne warunki oświetleniowe. Nowoczesne rozwiązania w technologii LED są też znacznie praktyczniejsze – wyróżniają się dużą żywotnością, a przy tym pozwalają na regulację parametrów światła, jak natężenie lub temperatura barwowa, by jeszcze lepiej dopasować warunki do aktualnych potrzeb. Wiele modeli lamp da się nawet sterować zdalnie, za pośrednictwem pilota lub mobilnej aplikacji, jak nasza Azzardo Smart.

Ciekawą opcją są także lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu. Można ich używać w samym garażu, bądź też w pobliżu wejścia do niego, by zwiększyć wygodę i komfort przemieszczania się po zapadnięciu zmroku w tej przestrzeni.

Źródła światła do garażu – podstawowe parametry produktów oświetleniowych (natężenie, barwa światła)

Gdy planuje się oświetlenie w garażu, trzeba zastanowić się nad samymi źródłami światła. Mogą to być oczywiście produkty LED o wysokiej funkcjonalności. Lepsze są wymienne źródło światła czy rozwiązania ze zintegrowanym źródłem światła? Wszystko zależy od preferencji. Choć rozwiązania połączone wyróżniają się nieco większą trwałością, to trzeba mieć na uwadze fakt, że po pewnym czasie będą wymagały nie wymiany żarówki a całej lampy lub modułu oświetleniowego.

Na co jeszcze zwracać uwagę, podczas doboru lamp do garażu? Jeśli w pomieszczeniu wykonuje się precyzyjne zadania, trzeba zapewnić lampy zapewniające właściwe natężenie. Może ono dochodzić nawet do 1 000 lx. Równocześnie warto zadbać o barwę światła. Przy zadaniach, dla których ważny jest właściwy dobór kolorów, warto znaleźć oświetlenie jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego, by zapewnić sobie optymalną swobodę działania.

Gdy natomiast planuje się oświetlenie zewnętrzne, dobór barwy światła wpływa mniej na funkcjonalność, a bardziej na walory estetyczne przestrzeni. Powinno się zatem dopasować temperaturę i natężenie światła do całej aranżacji przydomowego terenu.

Oświetlenie do garażu – jak stworzyć bezpieczne warunki do korzystania z wnętrza?

Oświetlenie garażowe buduje się w oparciu o konkretne potrzeby. Inaczej dobiera się lampy garażowe, jeśli przestrzeń służy tylko do parkowania samochodu, a oświetlenie ma zapewnić bezpieczne przejście do domu, niż wtedy, gdy warsztat to także królestwo do majsterkowania.

Już na etapie planowania trzeba zatem precyzyjnie określić swoje oczekiwania, by stworzyć wnętrze funkcjonalne i nie pozbawione pewnych walorów estetycznych. Nikt bowiem nie powiedział, że garaż nie może być dobrze zaprojektowany. A do zbudowania ciekawej aranżacji w tej części domu, efektowne oświetlenie garażu (a zwłaszcza oświetlenie ledowe do garażu) niezmiernie się przydaje.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge