oświetlenie kuchni w bloku

Oświetlenie kuchni w bloku – o czym pamiętać?

Kuchnia ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności każdego domu lub mieszkania. Nawet zatem, gdy jest bardzo niewielka (w formie aneksu), powinna być urządzona tak, by zapewniać pełen komfort wszystkim użytkownikom. Do tego celu przydaje się oczywiście odpowiednie wyposażenie, w tym praktyczne oświetlenie małej kuchni w bloku.

Jakie oświetlenie do małej kuchni w bloku najlepiej wybrać? Ile lamp ma do niej trafić? Z czego powinny być one wykonane, by optycznie powiększyć przestrzeń? Kilka wskazówek i garść praktycznych porad znajdziecie poniżej.

Oświetlenie w kuchni – jakie role spełnia?

W kuchniach każdego dnia wykonuje się wiele czynności, które oczywiście wymagają odpowiedniego oświetlenia. Do tego celu wykorzystuje się zróżnicowane oprawy oświetleniowe, które stosuje się jako:

  • oświetlenie główne (centralne źródło światła),

  • oświetlenie zadaniowe (doświetlenie blatów roboczych),

  • oświetlenie dekoracyjne, oświetlenie punktowe (podkreślenie mebli, detali architektonicznych).

Co więcej w kuchniach warto zapewnić swobodny dopływ światła słonecznego, jeśli tylko jest to możliwe. Zwiększa to funkcjonalność przestrzeni, ale też sprawia, że mała kuchnia staje się wygodniejsza w codziennym użytkowaniu.

Lampy wiszące, oświetlenie sufitowe, oprawy ścienne – jakie rozwiązania wybrać jako oświetlenie kuchni w bloku?

Co zrobić, gdy doświetlamy małą kuchnię i chcemy stworzyć w niej odpowiednie warunki do przyrządzania, spożywania posiłków oraz do wypoczynku? Zadbajmy o kompleksowe zaplanowanie wszystkich punktów świetlnych już na etapie dobierania wyposażenia. Wówczas udaje się stworzyć spójną i wygodną przestrzeń nawet na małym metrażu.

Co sprawdzi się jako oświetlenie do kuchni o niewielkich wymiarach? Jaka lampa sprawdzi się w małej kuchni jako centralne oświetlenie? Raczej należy unikać produktów rozbudowanych, jak choćby okazałe, wiszące lampy. Zdecydowanie lepiej jako główne źródło światła spiszą oprawy sufitowe zamiast lamp wiszących – zapewniają dużo światła, a przy tym nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Od tej zasady bywają oczywiście wyjątki. Niekiedy niewielkie oprawy wiszące, o skrajnie prostej formie, trafiają nad wyspy kuchenne, zapewniając mocniejsze światło do realizacji precyzyjnych zadań wzrokowych.

Zamiast jednej centralnej oprawy można również zdecydować się na niewielkie oczka wpustowe do montażu choćby w sufitach podwieszanych. Niekiedy stawia się także na niewielkie oprawy na szynoprzewodach, które zapewniają zarówno oświetlenie główne, jak i światło zadaniowe czy punktowe oświetlenie przestrzeni – dzięki możliwości swobodnego przesuwania opraw na przewodach czy zmianie konta padania światła (wygodne reflektorki). Dobrym pomysłem na uzupełnienie systemu stają się kinkiety, czyli oprawy ścienne, które budują klimat i doświetlają ciemne zaułki w kuchni.

Oprócz dużych opraw świetlnych w małej kuchni sprawdzi się też użycie taśmy LED, która przydaje się jako oświetlenie dekoracyjne lub doświetlenie wybranych przestrzeni, na przykład blatów pod szafkami kuchennymi. Funkcjonalne taśmy LED są proste w montażu, zapewniają dobry poziom doświetlenia oraz nie zajmują przestrzeni.

Jaka lampa do małej kuchni – jak dobrać idealny produkt?

O czym jeszcze pamiętać przy projektowaniu oświetlenia kuchni o niewielkich wymiarach? Warto zadbać o ogólny wygląd kuchni. Najlepiej stawiać na jasne kolory ścian i wyposażenia (w tym oczywiście też opraw oświetleniowych), które pozwalają optycznie powiększyć małe pomieszczenie. W ramach kolorystyki kuchni najlepiej oprzeć się na bielach, beżach i jasnych szarościach. Unika się natomiast mocnych, nasyconych odcieni oraz gęstych i rozbudowanych wzorów, które optycznie zmniejszają przestrzeń, a także sprawiają, że wydaje się ona jeszcze bardziej klaustrofobiczna.

Wybierając oświetlenie do kuchni, warto zdecydować się na wiszące lampy, oprawy sufitowe czy kinkiety o gładkiej, połyskującej powierzchni, co wprowadza do wnętrza jeszcze więcej światła.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia samego światła. Wnętrze wydaje się jasne i nieco przestronniejsze, gdy dominuje w nim światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, które też ułatwia wykonywanie rozmaitych czynności. Można jednak wprowadzić kilka punktów oświetlenia dekoracyjnego (taśmy LED, kinkiety), mającego ciepłą barwę światła, co buduje przytulny klimat do relaksu, przydatny choćby podczas wieczornego wypoczynku lub spotkań ze znajomymi.

Odpowiednie oświetlenie małej kuchni w bloku – podsumowanie

Jak oświetlić kuchnię, a zwłaszcza małą kuchnię? Warto stawiać na proste, minimalistyczne produkty oraz jasne barwy, które pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie. Odpowiednio dobrane oświetlenie punktowe, zadaniowe czy różne formy oświetlenia głównego (górne światło w kuchni), składające się z subtelnych, ale funkcjonalnych lamp, spójnych wizualnie, pozwala stworzyć idealną przestrzeń do codziennej pracy, wykonywania rozmaitych czynności i wypoczynku.

Dobry plan i wysokiej klasy produkty sprawiają, że wielkość kuchni przestaje mieć tak duże znaczenie – nawet bowiem małe wnętrze potrafi być wygodne i naprawdę piękne.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge