oświetlenie łazienki na poddaszu

Oświetlenie łazienki na poddaszu – jakie oprawy wybrać?

W każdym z domowych wnętrz potrzebujemy dobrze zaplanowanego systemu oświetleniowego. Czasami jego wykonanie zajmuje mniej czasu i jest zdecydowanie prostsze. Innym razem potrzeba dobrego pomysłu, by pomieszczenie zyskało na klimacie, ale też nie straciło na funkcjonalności. Tak też jest z wieloma przestrzeniami adaptowanymi na poddaszach, a zwłaszcza z łazienką.

Jak stworzyć idealne warunki oświetleniowe w łazience na poddaszu? Czym się kierować przy wyborze lamp wiszących, sufitowych i ściennych? Kilka wskazówek dotyczących tego tematu znajdziecie poniżej.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu – praktyczne porady

To, jak oświetlić łazienki na poddaszu, w dużej mierze zależy od samej specyfiki przestrzeni i pomysłu na nią. Inaczej bowiem dobiera się wyposażenie do pomieszczenia, w którym są niskie skosy, a inaczej do przestronnych, dużych łazienek na ostatniej kondygnacji, gdzie wysokość sufitu nie jest ta de facto problemem.

Jeżeli chce się skutecznie doświetlić całe pomieszczenie na poddaszu, trzeba przemyśleć wszystkie elementy i skupić się na tym, z jakich aranżacyjnych możliwości da się skorzystać. W małej łazience lepiej postawić na minimalizm. Świetnie sprawdzają się łazienki w stylu nowoczesnym, skandynawskim, a także w stylu loftowym – proste, geometryczne i jasne. Duże przestrzenie bywają natomiast bardziej ozdobne i często pojawiają się w nich też ciemne kolory. Chętnie sięga się po kierunek glamour, retro lub rustykalnym.

Szczególnej uwagi pod względem zabudowy i oświetlenia wymagają przestrzenie pod skosami. Można umieścić w nich wannę lub projektowane na wymiar kabiny prysznicowe czy szafki. Każdy metr trzeba dobrze przemyśleć, by jak najlepiej wykorzystać jego potencjał.

Odpowiednie oświetlenie łazienkowe – podstawowe zasady doboru lamp w całej łazience a stabilne światło

Jak uzyskać idealne oświetlenie łazienki na poddaszu? Trzeba zadbać o ilość dostarczanego światła, ale też o bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego wszystkie lampy, które pojawiają się w pomieszczeniach kąpielowych, gdzie istnieje ryzyko rozchlapywania wody oraz panuje podwyższona wilgotność, zawsze muszą mieć wysoką klasę szczelności.

Na jakie źródła światła postawić? W przypadku opraw, które znajdują się w wannie i pod prysznicem (szczególnie newralgiczne miejsca), trzeba postawić na najwyższy stopień ochrony, czyli nie mniej niż IP66. W pewnym oddaleniu, gdzie wciąż jednak występuje realne ryzyko zachlapania źródła światła wodą, montuje się lampy o klasie nie mniej niż IP 54. W odległości powyżej 0,5 metra od krawędzi wanny lub prysznica można wykorzystać lampy IP 44.

Każdy produkt ma być wodoszczelny, a także wykonany z trwałych materiałów, odpornych na trudne warunki panujące w łazienkach na poddaszu. Dzięki temu bezpiecznie posłuży przez długi czas, zmniejszając ryzyko zwarcia w instalacji.

Rodzaje oświetlenia w łazience – główne źródło światła, lampy boczne

Co jest podstawą systemu oświetlenia w przypadku łazienki na poddaszu? Jeśli tylko istnieją takie możliwości, warto postawić na naturalne światło, które dostaje się do wnętrza przez klasyczne okna, ale też okna dachowe i świetliki. To stabilne światło, pozwalające na swobodne korzystanie z łazienki w ciągu dnia, ograniczając zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne, z którego oczywiście też nie można zrezygnować.
W ciemnych pomieszczeniach koniecznie trzeba zwrócić baczniejszą uwagę na rozplanowanie punktów świetlnych i równomierne oświetlenie poszczególnych stref. W takich miejscach stosuje się w zasadzie każdy rodzaj oświetlenia, w tym:

• oświetlenie główne (bezpieczne przemieszczanie się, realizacja prostych czynności),
• oświetlenie zadaniowe (przede wszystkim strefa lustra do precyzyjnych zadań wzrokowych),
• dekoracyjne oświetlenie punktowe i liniowe (stające się dodatkowym źródłem światła dopełniającym aranżację).

Każda strefa w łazience na poddaszu wymaga użycia odpowiednich opraw oświetleniowych, ale też postawienia na właściwe źródła światła.

Oświetlenie LED do łazienki – energooszczędne i praktyczne rodzaje źródeł światła

Gdy dobiera się główne i dodatkowe źródła światła do łazienki na poddaszu, trzeba pomyśleć o doborze odpowiednich produktów, które będą piękne i funkcjonalne. Bardzo przydatne potrafią okazać się produkty LED, dostępne oczywiście w naszej ofercie.

Dlaczego? Zużywają znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki, a przy tym odznaczają się dużą żywotnością. Można znaleźć ponadto modele do zdalnego sterowania, a nawet wpisania do domowego systemu Smart House, co jeszcze bardziej ułatwia kontrolowanie warunków świetlnych w każdym pomieszczeniu.

W końcu źródła światła LED występują w wielu wariantach, by jeszcze wygodniej dopasować warunki do potrzeb użytkowników łazienki. Da się znaleźć rozwiązania dające jasne światło o chłodnej barwie (zbliżonej do światła dziennego) sprawdzające się nad lustrem, ale też produkty emitujące światło ciepło białe – sprawdzające się jako boczne, relaksujące oświetlenie do łazienki.

Jakie lampy wybrać do łazienki na poddaszu – lampy wiszące czy sufitowe jako oświetlenie małej łazienki i dużego pokoju kąpielowego

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę na poddaszu? Wybór opraw zależy od wielkości łazienki i wysokości skosów.
Jeśli dysponuje się przestrzenią z niskimi skosami, lepiej zdecydować się na oświetlenie sufitowe i ścienne, w tym:

• plafony,
• oczka wpustowe,
• kinkiety i lampy ścienne,
• reflektory (wyposażone w ruchome źródło światła),
• taśmy LED.

Takie oświetlenie małej łazienki, jak efektowna lampa sufitowa czy ozdobne kinkiety, nie zajmuje zbyt wiele cennego miejsca, a pozwala rozjaśnić wszystkie strefy i skutecznie oświetlić małą łazienkę.

W dużych przestrzeniach z wysokimi skosami stawia się na większe oprawy oświetleniowe. Ciekawe efekty dają zwłaszcza lampy wiszące, umieszczone na takiej wysokości, by nie utrudniać przemieszczania się, najlepiej poza ciągami komunikacyjnymi. Można zdecydować się na pojedyncze centralne żyrandole lub skorzystać z kilku źródeł światła, co ułatwia doświetlenie łazienek o nietypowych kształtach.

Pomocą bywają w takich pomieszczeniach także lampy stojące – które można umieścić nawet pod skosami.

Skuteczne i piękne oświetlenie łazienki na poddaszu

Szeroki wybór produktów oświetleniowych potrafi przyprawić o zawrót głowy. Dzięki nim aranżacja łazienki na poddaszu staje się znacznie przyjemniejsza. Bez trudu da się bowiem znaleźć produkty bezpieczne, funkcjonalne i wpisujące się w różne upodobania estetyczne. A czy wy macie już pomysł na to, jak oświetlić łazienkę na poddaszu?

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge