Oświetlenie lustra łazienkowego to komfort porannej toalety

Oświetlenie lustra łazienkowego to komfort porannej toalety

Okolice umywalki i umieszczonego zwykle nad nią lustra, to dość newralgiczny punkt. Do tego jeden z ważniejszych w łazience. Tutaj wykonujemy poranną toaletę. Golimy się czy też przygotowujemy makijaż. Na co dzień, choć nie tylko. Dobór opraw oświetleniowych, jak i moc wybranych punktów świetlnych, decyduje o komforcie przygotowań do zmagań z dniem codziennym. Światło zastosowane nad lustrem stanowi zwykle uzupełnienie, ale i dopełnienie oświetlenia centralnego. Sprawdzamy, jakich zasad warto się trzymać podczas oświetlania lustra.

Wokół lustra nie tylko dla ekspozycji

W zależności od tego, jakie lampy wybierzemy, a także, jakie światło zastosujemy w okolicach lustra, osiągniemy efekt wyeksponowania lustra. Nie jest to konieczność, bowiem światło w tej okolicy ma spełniać głównie funkcje praktyczne. Jednakże w łazience nawiązującej do dawnej epoki, urządzonej w stylu rustykalnym bądź nowoczesnej, ale z lustrem, które swoją konstrukcją przyciąga uwagę, jego wyeksponowanie jest równie ważnym aspektem. Oświetlenie lustra łazienkowego kolejno musi zapewniać barwę światła i moc, które są zbliżone do światła naturalnego. W ten sposób czynności pielęgnacyjne czy higieniczne wykonywane są komfortowo, a makijaż po wyjściu z łazienki nie wygląda, jakby na twarz została nałożona maska.

Oświetlenie lustra łazienkowego ma zatem spełniać dwie funkcje: praktyczną oraz dekoracyjną. Wybór lamp zależny będzie kolejno od metrażu łazienki. Efekt finalny powinien zadowalać przede wszystkim domowników, zapewniać im swobodę korzystania z okolic umywalki i lustra, a także winien sprawiać, że aranżacja całej łazienki zyska na harmonii.

Kinkiety przy lustrze

Dość klasycznym sposobem na oświetlenie lustra łazienkowego jest zastosowanie kinkietów. Lamp umieszczanych zwykle symetrycznie po obydwu stronach lustra. Powinny znaleźć swoje miejsce na takiej wysokości, by nie oślepiać, ale równomiernie oświetlać całą twarz. Nie tworząc cieni i eliminując niepożądany efekt maski, powstający przy wykonywaniu makijażu w źle dobranym świetle.

Kinkiety, jako oświetlenie lustra łazienkowego sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. W tych pierwszych można wybrać konstrukcje skromniejsze, proste, które nie zajmą zbyt dużo zbędnej powierzchni. W dużych łazienkach czy też przestronnych pokojach kąpielowych, kinkiety mogą znaleźć swoje miejsce nie tylko przy lustrach, ale i w wyznaczonych strefach przeznaczonych do relaksu. Najlepiej, by pochodziły z tej samej kolekcji, dla zachowania spójnej aranżacji.

Oprawy halogenowe, reflektorki i nie tylko

Zamiast kinkietów, jako oświetlenie łazienkowe w okolicach umywalki i lustra, można zastosować kilka małych opraw, które znajdą swoje miejsce nad górną krawędzią lustra, a także po obu jego stronach. Najlepiej rozmieścić je w odległości 5-10 cm od ramy. Z kolei oprawy halogenowe bądź reflektorki doskonale spełniają swoje funkcje, umieszczone w suficie podwieszanym. Zastosowanie niewielkich punktów świetlnych nad górną krawędzią i po bokach, daje efekt niczym z garderoby gwiazd. Przede wszystkim jednak jest funkcjonalnie. Z równomiernie oświetloną twarzą. Taki wystrój sprawdza się w łazienkach współczesnych, choć dobierając ciepłą barwę światła, można pokusić się o tego typu oświetlenie lustra łazienkowego, pośród aranżacji nieco bardziej klasycznych czy tradycyjnych.

Powyższe rozwiązania mają jeszcze tę zaletę, że są bardzo estetyczne, wręcz skromne i niewielkie. Z ich pomocą unikamy ryzyka przytłoczenia wnętrza. W przypadku zastosowania źródeł światła z ledami, można nawet uzyskać barwne światło, co potęguje dekoracyjny wyraz aranżacji łazienkowej.

Klosze, żarówki i barwa światła

Klosze kinkietów, które stanowić będą oświetlenie lustra łazienkowego, mogą być otwarte, jeśli zostaną skierowane ku górze. W ten sposób rozjaśni się przestrzeń, a łazienka zostanie optycznie podwyższona. Przy świetle kierowanym w dół, klosze powinny być zamknięte bądź chociażby matowe, by wyraźnie oświetlać, ale nie oślepiać. Mleczne klosze dobrze rozpraszają światło, dzięki czemu owo nie tylko nie oślepia, ale jednocześnie nie rzuca cienia. Można liczyć na wyrazistość, ale nienadmierną.

Gdy w grę wchodzi oświetlenie lustra łazienkowego, zaleca się stosowanie chłodnej barwy światła. Natężenie światła musi być dostosowane również do jego barwy. Trzymając się tonacji zimnej uzyskujemy lepszy kontrast, co daje możliwość precyzyjnego dostrzeżenia szczegółów. Chłodna barwa światła to jednak dość szeroki zakres. Jaką zatem wybrać ostatecznie? Możliwie zbliżoną do światła naturalnego. Tym bardziej, gdy w łazience nie ma okna i sztuczne światło jest jedynym, którym możemy operować.

Praktyczne rozwiązania

Na oświetlenie lustra łazienkowego chętnie wybierane są wcześniej wspomniane ledy. Nie tylko dlatego, że z ich pomocą można ciekawie udekorować łazienkową przestrzeń, ale i ze względu na energooszczędność. Alternatywę stanowić mogą kompaktowe świetlówki, które są równie trwałe i wysoce wydajne.

Wybierając oprawy, które mają posłużyć, jako oświetlenie lustra łazienkowego, pamiętać musimy również o wymagających warunkach, jakie panują w tym charakterystycznym pomieszczeniu. Zachlapania lustra nie da się uniknąć. Podobnie, jak i wyższej wilgotności. Oprawy oświetleniowe muszą zatem wykazywać szczelność na odpowiednim poziomie.

Co z designem?

Rynek produktów oświetleniowych jest tak bogaty, że nawet najbardziej wymagający mają szansę znaleźć oświetlenie lustra łazienkowego, które spełni ich oczekiwania. Do wyboru są ekstrawaganckie i awangardowe projekty. Skromne oprawy czy luksusowe, bogato zdobione kinkiety. Materiały, takie jak metal, szkło, tworzywa sztuczna, a do tego szeroka paleta kolorystyczna. Połączenie funkcjonalności z ozdobą, jaką ma zagwarantować oświetlenie lustra łazienkowego, to dziś nie problem.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge