Oświetlenie obrazów na ścianie - jakich lamp użyć?

Oświetlenie obrazów na ścianie – jakich lamp użyć?

W domowych wnętrzach coraz częściej umieszcza się rozmaite elementy dekoracyjne. Jednym z ciekawszych są dzieła sztuki, a zwłaszcza obrazy i zdjęcia, które trafiają na ściany w różnych pomieszczeniach.

Każde z nich może stanowić piękną ozdobę pod warunkiem, że zadba się o właściwe podświetlenie ich. Jak dobrze i skutecznie oświetlić obraz? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule, pokazując jakich lamp najlepiej używać, żeby dobrze wyeksponować dzieła sztuki.

Prezentowanie obrazów na ścianie – jak powinny być pokazywane?

Obrazy i zdjęcia chętnie wprowadza się do salonów i sypialni, w których stają się fenomenalną dekoracją. Potrzebują jednak odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni wokół. Trzeba zadbać o właściwą kolorystykę przedmiotów i płaszczyzny ściany, aby jak najlepiej wyeksponować konkretny przedmiot.

Równocześnie trzeba przygotować właściwe podświetlenie go. Dzięki temu te interesujące elementy wystroju zyskują i stają się główną dekoracją.

Oświetlenie obrazów na ścianie – jak oświetlić obraz w domu?

Nie da się mówić o ciekawym wyeksponowaniu malarstwa bez zadbania o takie kwestie, jak lampy do pięknego oświetlenia obrazów. Liczy się konkretny typ opraw oświetleniowych oraz odpowiednie źródła światła.

O czym trzeba pamiętać, żeby prawidłowo i bezpiecznie oświetlić obraz na ścianie w salonie lub sypialni?

Oświetlenie obrazów na ścianie – podstawowe zasady postępowania

Jeśli zależy nam na tym, żeby wprowadzić prawidłowe oświetlenie obrazu na ścianie w domu, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.

Gdy planuje się oświetlenie obrazów, zaczyna się od wybrania odpowiednich opraw. Jakie lampy sprawdzają się w tej roli najlepiej?

Oświetlenie obrazu – jakie lampy wybrać?

Każdy, kto pragnie znaleźć sposób na skuteczne oświetlenie obrazów na ścianie, powinien zainwestować w dobrej jakości lampy oraz odpowiednie źródła światła o dobrych parametrach.

Do obrazów zazwyczaj wykorzystuje się kinkiety lub lampy techniczne z ruchomymi źródłami światła (np. praktyczne reflektory), które montuje się na ścianie. Szczególnie wygodnym rozwiązaniem, zbliżonym do profesjonalnych systemów oświetleniowych z galerii sztuki, są lampy na szynoprzewodach. Dzięki nim oświetla się indywidualnie każdy z obrazów, dopasowując kąt padania światła do potrzeb wszystkich obiektów.

Styl i kolor lamp trzeba dobrać do pozostałych elementów wyposażenia. Najczęściej stawia się na rozwiązania dyskretne, nie rzucające się w oczy.

Kąt padania światła – idealne oświetlenie obrazów na ścianach

Dla optymalnego oświetlenia obrazów ważny jest kąt padania światła. Podstawowa zasada głosi, że powinien on wynosić 30 stopni, przy którym udaje się zredukować odbłyski. Niekiedy jednak kąt należy lekko zwiększyć, na przykład wtedy, gdy obraz ma głęboko profilowaną ramę, która rzuca cienie na powierzchnię płótna.

Nieco trudności potrafi sprawić obraz za szkłem. Wówczas parametry ustala się indywidualnie, by zminimalizować odbłyski i równomiernie oświetlić całą powierzchnię pracy.

Popularne źródła światła – jakie oświetlenie obrazów na ścianach jest najlepsze, by wyeksponować ich kolor?

Każda lampa przy doświetlaniu obrazów jest istotna. Nie można jednak zapominać o tym, że jeszcze większe znaczenie niż oprawa mają źródła światła. Optymalne efekty udaje się uzyskać, jeżeli postawi się na technologię LED.

Pozwala ona na otrzymanie odpowiedniego natężenia i temperatury barwowej, przy równoczesnym obniżeniu kosztów i wydłużeniu czasu użytkowania produktów oświetleniowych. W efekcie każdy obraz jest równomiernie, mocno oświetlony, a wysokość rachunków za prąd nie wzrasta gwałtownie.

Jakie światło powinny dawać żarówki LED? Musi być ono jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Warto zatem wybrać produkty o temperaturze barwowej między 3300 K a 5500 K. Współczynnik oddawania barw powinien być jak najwyższy, najlepiej na poziomie 90 lub więcej. Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu obraz będzie można podziwiać w jego naturalnych, nieprzekłamanych kolorach.

Oświetlenie obrazów na ścianach ma być dość mocne, najlepiej by osiągnęło poziom trzykrotnie wyższy niż w pozostałych lampach. W ten sposób udaje się uzyskać odpowiednie wyeksponowanie pracy, która nie znika w cieniu.

Zabezpieczenie dzieł sztuki a oświetlenie obrazu w salonie lub innym wnętrzu

Dzieła sztuki wymagają specjalnego traktowania. Dotyczy to nie tylko tworzenia ciekawej aranżacji, ale również prawidłowego oświetlenia obrazów, które ma być w pełni bezpieczne dla prezentowanych obiektów.

Najlepszym sposobem na oświetlenie obrazów na ścianie są zdecydowanie źródła światła LED. Dlaczego? Lampy do oświetlenia obrazów montuje się tuż nad ich powierzchnią. Standardowe żarówki mocno się nagrzewają, co bywa bardzo szkodliwe dla dzieła sztuki. Technologia LED pozwala natomiast na uzyskanie odpowiedniej ilości światła przy wytworzeniu znacznie mniejszej ilości ciepła.

Nowoczesne oświetlenie obrazów na ścianach – dekoracja całego wnętrza i budowanie aranżacji

nowoczesne oświetlenie obrazów na ścianach

Odpowiednie dobrane oprawy oświetleniowe oraz żarówki, które dają właściwy kolor światła, pozwalają pięknie oświetlić każdy obrazy.

Wybija się on z tła, jego kolory i forma są oddane w pełni naturalnie. W taki sposób dzieła sztuki stają się nie tylko dekoracją ściany, ale kluczowym punktem w każdej aranżacji wnętrza, podkreślając jego styl i charakter.

Choć na pierwszy rzut oka prawidłowe oświetlenie obrazów na ścianie wydaje się dość skomplikowane, to naprawdę wystarczy wybrać praktyczne lampy, jak reflektory lub lampy na szynoprzewodach, oraz zdecydować się na bezpieczne źródła światła LED, żeby optymalnie wyeksponować sztukę, zbudować spektakularny efekt i stworzyć ciekawą aranżację w każdym pomieszczeniu (np. w salonie lub na korytarzu), bez zagrożania dla obrazów.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge