oświetlenie pokoju dziecięcego

Oświetlenie pokoju dziecięcego – jak wybrać idealne lampy

Podczas urządzania wnętrz, z których na co dzień korzystają najmłodsi, należy zadbać o odpowiednie meble i akcesoria, a także o funkcjonalne, przyjemne dla oka oświetlenie. To bowiem od rodzaju lamp, a także źródeł światła zależy komfort i bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.

Jak zatem wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego? Jakie produkty wybrać, by stworzyć bezpieczne warunki do zabawy i nauki? Czym powinny się wyróżniać idealne lampy, składające się na funkcjonalne oświetlenie pokoju dziecka? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Oświetlenie pokoju dziecięcego – różne oblicza lampy dla dzieci

Oświetlenie w pokoju dziecka może przybierać mocno zróżnicowane formy, w zależności od wieku pociechy, jej upodobań, a także dostępnej przestrzeni, która może wymuszać zastosowanie konkretnych rozwiązań (np. rezygnację z lampy wiszącej w ciasnym pokoju dziecięcym).

Zawsze warto zaplanować kompleksowo od razu cały system oświetleniowy, wykorzystujący rozmaite oprawy. Dzięki temu tworzy się w pełni bezpieczne warunki do zabawy, nauki i odpoczynku.

Podobnie jak w innych pomieszczeniach w domu, do pokoju dziecięcego wprowadza się urozmaicone oprawy, spełniające rolę oświetlenia:

  • głównego,
  • zadaniowego,
  • dekoracyjnego.

Pierwsze z wymienionych kategorii zapewnia komfort podczas przemieszczania się i zabawy. Lampy zadaniowe to zazwyczaj rozwiązania pozwalające na naukę i zabawę, wymagającą bardziej precyzyjnego oświetlenia. Natomiast oprawy dekoracyjne tworzą klimat oraz sprawiają, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego klimatu. Odpowiednio dobrane lampy dziecięce sprawiają, że przestrzeń jest funkcjonalna i przyjemna.

Lampy dziecięce, czyli szeroki wachlarz produktów (lampy wiszące, lampy stojące, lampy sufitowe)

Jakie lampy do pokoju dziecka wybrać, by zapewnić optymalne światło w danym wnętrzu? Lampy dziecięce powinny przede wszystkim tworzyć przestrzeń bezpieczną i przytulną, w której mali odkrywcy czują się naprawdę dobrze.

Do tego celu stosuje się zróżnicowane konstrukcje, tworzące spójny wizualnie system, zapewniający optymalne warunki do nauki, zabawy i odpoczynku. By osiągnąć optymalne rezultaty, powinno się wykorzystać różne lampy do pokoju dziecięcego.

Modne oświetlenie główne – lampy sufitowe i lampy wiszące

Oprawy główne przydają się w każdym pomieszczeniu, również w pokoju dziecięcym. W zależności od wieku dziecka mogą jednak przyjmować nieco inne formy. Najczęściej w tej roli stosuje się rozwiązania praktyczne, jak choćby lampa sufitowa, w tym energooszczędne plafony LED. Innym rozwiązaniem są okazałe lampy wiszące, a nawet rozbudowane żyrandole, przybierające różne kształty, dzięki czemu nadają przestrzeni konkretny styl i charakter.

Jeśli chce się wprowadzić do pokoju dziecięcego bardziej rozproszone i równomierne oświetlenie główne, warto zamontować większą liczbę małych opraw, na przykład lamp wpustowych.

Czasami oprawy sufitowe i nowoczesne żyrandole zastępuje się przez lampy boczne, czyli praktyczne kinkiety, które zapewniają wystarczająco światła i nie oślepiają oczu dziecka, co przydaje się zwłaszcza w pokoju dziecięcym, z którego korzystają niemowlęta.

Lampy zadaniowe – lampka do biurka i lampki nocne do pokoju dziecka

W pokoju dla dzieci umieszcza się jednak nie tylko lampy główne. Oprócz nich niezbędne do pokoju chłopca lub pokoju dziewczynki w wieku przedszkolnym i szkolnym są także lampki na biurko. To one umożliwiają odrabianie lekcji, naukę lub zabawę, wymagającą bardziej precyzyjnego oświetlenia.

Jaką oprawę wybrać? Rozwiązań jest wiele. Najlepiej sprawdzają się modele stojące na biurku z regulowanym ramieniem i kątem świecenia. Pozwala to na optymalne dopasowanie warunków oświetleniowych do bieżących potrzeb lub okoliczności.

Równie przydatne bywa wprowadzenie do pokoju dziecka lampek nocnych. Często zostawia się je włączone przez całą noc, by ich delikatne światło rozpraszało ciemności i pozwoliło maluchowi na spokojny sen. Dodatkowo tego typu oprawy dają wystarczająco światła na wieczorną lekturę – samodzielną lub z rodzicami. Tego typu lampy do pokoju dziecka mogą być zdobione bajkowymi motywami lub wielobarwnymi wzorami, wpisującymi się w całościową aranżację wnętrza.

Oświetlenie pokoju dziecka – czy warto zastosować taśmy LED?

Gdy urządza się pokój dziecka, można także rozważyć zastosowanie nie tylko dużych i okazałych lamp. Niezmiernie praktyczne potrafią się okazać niewielkie taśmy LED. Przy ich pomocy podkreśla się szczególnie ciekawe elementy wyposażenia, ozdabia ściany lub podłogi. Sprawdzają się do wydzielania konkretnych stref funkcjonalnych albo służą jako dodatkowe podświetlenie łóżka, by maluch mógł się swobodnie przemieszczać po pokoju w nocy, bez konieczności włączania oświetlenia głównego.

Tego typu rozwiązania pozwalają na regulowanie koloru i natężenia światła. Dzięki temu pełnią funkcje praktyczne i estetyczne, a przy tym nadają się zarówno do pokoju chłopca, jak i pokoju dziewczynki.

Pokój dziecięcy oświetlenie – kluczowe parametry źródeł światła

Jak dobrać lampy do pokoju dziecięcego? Należy zwracać uwagę na parametry samych źródeł światła. Warto sięgać po produkty emitujące światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Poprawia ono komfort widzenia, a przy tym nie prowadzi do nadmiernego przemęczenia wzroku.

W przypadku niektórych opraw można jednak zdecydować się na odstępstwa. Lampy dla dzieci do biurka powinno się wyposażyć w żarówki dające światło zimno białe – poprawiające koncentrację. W miejscu do wypoczynku lepiej zastosować światło ciepłe, które idealnie nadaje się do lampek nocnych.

Oświetlenie do pokoju dziecięcego – bezpieczeństwo i komfort

Gdy urządza się pokój dziecka, należy wybierać oprawy od renomowanych producentów, spełniające restrykcyjne normy jakości. Czym powinny się wyróżniać takie produkty? Przede wszystkim nie mogą mieć ostrych krawędzi ani drobnych elementów. Należy też unikać opraw, do których produkcji zastosowano materiały toksyczne (kleje, farby, tworzywa sztuczne).

Optymalnym rozwiązaniem są modele współpracujące z energooszczędnymi źródłami światła LED. Dlaczego? Zużywają mniej energii elektrycznej i mają dłuższą żywotność niż klasyczne rozwiązania. Dodatkowo nie nagrzewają się tak mocno jak standardowe żarówki, ograniczając zatem ryzyko oparzenia po dotknięciu lampy.

Oświetlenie dziecięcego pokoju – kompleksowe planowanie przestrzeni

Nowoczesne oświetlenie pokoju dziecięcego musi odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom małych użytkowników, a przy tym być w pełni funkcjonalne i bezpieczne. Warto zatem dobrze przemyśleć zakup każdej oprawy, by stworzyć najmłodszych optymalne warunki oświetleniowe do rozwoju, zabawy lub wypoczynku, a także zbudować stylowe i piękne wnętrze.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge