oświetlenie pokoju w mieszkaniu

Oświetlenie pokoju w mieszkaniu, czyli jak rozmieścić lampy w domowych wnętrzach?

Na komfort korzystania z domowych wnętrz wpływa wiele czynników. Nawet małe mieszkanie potrafi być wygodne, jeśli wprowadzi się do niego odpowiednie meble, akcesoria i dodatki. Równie ważne jest dobrze zaprojektowane oświetlenie, na którym chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście.

Jakie oświetlenie w pokojach mieszkalnych najlepiej zastosować? Jak zaplanować oświetlenie w domu? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie pokoju i różnych wnętrz mieszkalnych – do czego służy?

Oświetlenie w domowych wnętrzach pełni wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim ma pozwalać na bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się oraz wykonywanie czynności o różnym stopniu precyzji. W wielu sytuacjach odpowiednio dobrane lampy potrafią wpływać na odbiór estetyczny całej przestrzeni oraz stanowią dopełnienie stylowej aranżacji wnętrza.

W każdym z przypadków stosuje się inne typy opraw (lampy sufitowe, ścienne, podłogowe), które należy dobrać do specyfiki przestrzeni, jej wielkości, klimatu oraz prywatnych upodobań użytkowników. Pozwala to stworzyć piękne wnętrze o dużych walorach funkcjonalnych.

Lampa sufitowa, lampy wiszące czy lampy ścienne – różne sposoby na oświetlenie ogólne do mieszkania

Jednym z najważniejszych elementów oświetlenia w każdym domowym pomieszczeniu są lampy główne. W tej roli najlepiej sprawdzają się oprawy montowane na suficie. Do tego celu chętnie wykorzystuje się płaskie lampy sufitowe i lampy wiszące (w tym okazałe żyrandole). Wprowadza się je w zasadzie do wszystkich pomieszczeń – kuchni, pokoju dziennego i sypialni. W łazienkach stosuje się lampy, wyróżniające się podwyższoną wodoszczelnością.

Lampy sufitowe i żyrandole niejednokrotnie stają się jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Ze względu na okazałą, często rozbudowaną formę potrafią dekorować przestrzeń, nadając jej ciekawy charakter.

Praktyczne i stylowe lampy zadaniowe – lampy stojące i reflektory na szynoprzewodach

Gdy planuje się oświetlenie pokoju w mieszkaniu, nie można zapominać o lampach zadaniowych. W zależności od typu pomieszczenia stosuje się w tej roli nieco inne produkty.

W salonie pojawiają się reflektory i lampy pokojowe stojące do czytania lub pisania, ustawiane w pobliżu zestawu mebli wypoczynkowych. Jako oświetlenie kuchni stosuje się praktyczne rozwiązania na szynoprzewodzie, doświetlające blaty robocze lub wyspy kuchenne. W pokoju dziecka lub w gabinecie nie może zabraknąć lampy na biurku. W sypialni niezbędne okazują się lampki nocne, niekiedy wspomagane przez inne lampy pokojowe stojące a oświetlenie łazienki wręcz nie może się obyć bez funkcjonalnego podświetlenia lustra.

Oświetlenie dekoracyjne – taśmy LED i oczka wpustowe, czyli jak rozplanować oświetlenie w domu?

Oświetlenie dekoracyjne to trzeci typ oświetlenia do domu. Często do tej kategorii zaliczają się rozwiązania spełniające też inne funkcje, na przykład szczególnie okazałe i ozdobne lampy pokojowe wiszące.

Oprócz nich chętnie wykorzystuje się jednak także oprawy, które same w sobie są niewielkie i bardzo dyskretne, ale służą do podkreślenia szczególnie ciekawych detali we wnętrzu. Mogą to być na przykład taśmy LED, przyklejane w podwieszanym suficie w pokoju dziennym lub w salonie w kąciku kinomana, by doświetlić ekran i poprawić komfort oglądania telewizji. Niekiedy używa się listwy LED do podświetlenia podłogi w różnych częściach domu, co daje naprawdę ciekawe efekty – można w ten sposób udekorować przestrzeń lub stylowo wydzielić strefy funkcjonalne.

Wybór oświetlenia dekoracyjnego w dużej mierze wynika ze specyfiki wnętrza i samej aranżacji, a także w wielu sytuacjach z konkretnych potrzeb domowników, pojawiających się w danym momencie.

Lampy pokojowe dla wymagających – dywersyfikacja w każdym pomieszczeniu

Gdy planuje się oświetlenie pokoju w mieszkaniu, trzeba zadbać o wprowadzenie do każdego wnętrza przynajmniej kilku opraw, tworzących razem spójny i zróżnicowany system, dzięki któremu można wygodnie korzystać z każdego pomieszczenia. Warto łączyć lampy o rozmaitej wielkości, kształcie i typie, wyposażone w żarówki, emitujące światło o niejednolitych parametrach.

Jeśli wnętrze wykorzystuje się do wielu celów (praca i rekreacja), warto wykorzystywać lampy emitujące światło o różnym natężeniu i temperaturze barwowej. Do pracy idealnie sprawdzają się produkty dające światło mocne i zimno białe. Do wypoczynku znacznie lepsze jest rozproszone światło. Może mieć neutralną temperaturę barwową, choć znacznie korzystniejsze bywa ciepłe światło.

Jakie jeszcze parametry warto brać pod uwagę, przy wyborze odpowiedniego oświetlenia? Źródła światła w miejscach, gdzie wykonuje się precyzyjne czynności, związane z kolorami, powinny mieć choćby wysoki współczynnik oddawania barw.

Lampy stojące, lampy sufitowe i taśmy LED – jak wybrać sterowanie oświetleniem w mieszkaniu?

O czym jeszcze pamiętać, gdy projektuje się oświetlenie do pokoju, kuchni lub łazienki? Obok zaplanowania całego systemu, który odpowiada wybranej aranżacji wnętrz oraz potrzebom użytkowników, powinno się dobrze zaprojektować sposób sterowania oświetleniem.

Oprócz klasycznych włączników można wykorzystać praktyczne aplikacje zdalne, jak nasza Azzardo Smart. Dzięki temu kontroluje się wszystkie punkty świetlne w domu i ogrodzie, połączone w jedną sieć za pośrednictwem WiFi, przy pomocy telefonu. Da się łatwo włączyć lub wyłączyć lampy LED, zmienić natężenie lub barwę światła, a także zaplanować harmonogramy świetlne do wykorzystania w przyszłości.

Praktyczne oświetlenie w pokoju, czyli jak rozmieścić oświetlenie w domu?

Niejednokrotnie zwracaliśmy już uwagę na fakt, że funkcjonalne oświetlenie do domu, tworzy się kompleksowo, dopasowując lampy do konkretnych potrzeb pomieszczenia oraz oczekiwań użytkowników danej przestrzeni. Do każdym wnętrzu trzeba zaplanować indywidualne rozwiązania, jak choćby oświetlenie kuchni, salonu lub łazienki.

Warto decydować się na produkty wysokiej jakości, wyposażone w energooszczędne żarówki LED. Dzięki temu system będzie działał optymalnie przez naprawdę długi czas, stając się równocześnie praktycznym wyposażeniem i stylowym uzupełnieniem aranżacji wnętrz mieszkalnych.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge