oświetlenie punktowe w kuchni

Oświetlenie punktowe w kuchni – jak zaplanować funkcjonalny system?

Kuchenne wnętrza wymagają odpowiedniego oświetlenia, by były nie tylko nie piękne, ale też w pełni praktyczne. Oprócz lamp głównych przydają się produkty zadaniowe czy dekoracyjne, a w tym wielofunkcyjne oświetlenie punktowe do kuchni.

Gdzie zamontować takie lampy? W jakich miejscach sprawdzają się najlepiej? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie kuchni punktowe – do czego służy?

Oświetlenie w kuchni powinno składać się z różnych rodzajów elementów, spełniających rozmaite funkcje. Kluczowe jest choćby:

  • oświetlenie ogólne i oświetlenie miejscowe (strefowe) – lampy wiszące, sufitowe,

  • oświetlenie zadaniowe – reflektorki halogenowe, lampy wiszące,

  • oświetlenie dekoracyjne – oczka wpuszczane, taśmy LED.

Aby rozwiązanie spełniało różne oczekiwania, niezbędny jest dobry projekt oświetlenia kuchni, uwzględniający wszystkie potrzeby użytkowników oraz specyfikę danego wnętrza. Do osiągnięcia tego celu, trzeba dobrze rozmieścić oświetlenie kuchenne, a także dobrać właściwe oprawy, w ramach których powinny się znaleźć również lampy emitujące światło punktowe.

Do czego używa się takich produktów? Oświetlenie punktowe jest zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Z jednej strony zapewnia bowiem mocny strumień światła, doświetlający kluczowe części wnętrza. Z drugiej podświetla wybrane detale architektoniczne lub elementy ozdobne w przestrzeni, by uzyskać przytulność i dopełnić aranżację.

Prawidłowe oświetlenie zadaniowe, oświetlenie dekoracyjne – gdzie zamontować lampy punktowe?

Gdzie zamontować punktowe oświetlenie w kuchni? Można je wykorzystać jako oświetlenie stołu, wyspy kuchennej lub oświetlenie blatu roboczego, czyli przestrzeni służących do spożywania lub przygotowywania posiłków. Niekiedy bywa to oświetlenie sufitowe, choć częściej stosuje się lampy wiszące, montowane bezpośrednio nad przestrzenią wymagającą mocniejszego strumienia światła. W przypadku blatów przy ścianach niekiedy stosuje się oświetlenie podszafkowe – taśmy LED lub oczka wpustowe, które doświetlają całą przestrzeń do pracy.

Niekiedy lampy, dające punktowe oświetlenie, trafiają też na przeszklone lub otwarte pułki w szafkach kuchennych – rozjaśniają przestrzeń, podkreślają ciekawe wyposażenie i przedmioty dekoracyjne. Tak buduje się klimat wnętrza (w dużych i małych kuchniach) oraz ułatwia korzystanie z niego w nocy, bez konieczności włączania głównej lampy.

Oświetlenie LED (lampy wiszące, plafony, kinkiety) – energooszczędność i styl a oświetlenie w kuchni

Jakich lamp używać w kuchniach? Idealnie sprawdza się zwłaszcza oświetlenie LED. To przede wszystkim produkty o dużej żywotności, zużywające znacznie mniej energii elektrycznej niż klasyczne źródła światła. Co więcej występują w rozmaitych formach, co zwiększa szansę na dopasowanie rozwiązania do konkretnej oprawy. Pojawiają się produkty dające różny poziom natężenia światła i mające różną temperaturę barwową.

Jaka powinna być optymalna barwa światła do kuchni? W przypadku oświetlenia punktowego, służącego do celów typowo praktycznych, zazwyczaj sięga się po warianty źródeł światła, emitujące światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego lub światło zimne, sprzyjające koncentracji. Jeżeli natomiast mówimy o oprawach bocznych, zwłaszcza o charakterze dekoracyjnym, można zdecydować się na światło ciepłe – dodające przytulności i nastrojowego klimatu. Wyjątek stanowią dzieła sztuki na ścianach, podświetlane punktowo, w ich przypadku również należy wybrać źródło światła neutralne, o wysokim współczynniku oddawania barw.

Jak zaprojektować oświetlenie do kuchni – praktyczne oświetlenie punktowe w kuchni

Nawet w małej kuchni stosuje się oświetlenie centralne (rozjaśniające całe pomieszczenie), lampy zadaniowe (nad blatem roboczym, nad zestawy sprzętów AGD) i oświetlenie dekoracyjne, dopasowane w pełni do stylu wnętrza. Coraz częściej jest to niezmiernie praktyczne oświetlenie LED do kuchni, pozwalające stworzyć optymalne warunki – bez względu na to, czy potrzebne są okazałe żyrandole, czy niewielkie lampy, dające światło punktowe do podświetlenie niewielkiego fragmentu przestrzeni. Z ich pomocą tworzy się system stylowy i funkcjonalny – odpowiadający potrzebom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge