Oświetlenie schodów LED

Oświetlenie schodów LED a inne rodzaje lamp – co wybrać?

Oświetlenie klatek schodowych ma niezmiernie istotne znaczenie. Od tego, jakie lampy wybierzemy, zależy bowiem nie tylko stylistyka oraz wygląd całej przestrzeni, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników. Z tego powodu, dokładne podświetlenie schodów, a także wszelkie dodatkowe lampy, znajdujące się w przestrzeni korytarza, należy wybierać bardzo rozważnie.

Obecnie, tradycyjne lampy wiszące, plafony i kinkiety są coraz częściej zastępowane przez nowoczesne i energooszczędne oświetlenie schodów LED, które również może przybierać rozmaite formy, jak listwy LED, diody, reflektory lub same żarówki. O tym, które rozwiązanie jest praktyczniejsze i bardziej efektywne, opowiemy poniżej.

Funkcje oświetlenia schodowego do domu

Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia na klatce schodowej wybierzemy, musi ono spełniać kilka podstawowych funkcji – kluczowych dla wygodnego użytkowania tej domowej przestrzeni.

W ramach zamkniętych klatek schodowych zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do korzystania ze sztucznego oświetlenia. Z tego względu, to odpowiednio mocne podświetlenie stopni wpływa na pewne poruszanie się po schodach, bez ryzyka o potknięcie lub katastrofalny w skutkach upadek z wysokości. Podstawową funkcją lamp w tej przestrzeni jest zatem gwarancja bezpieczeństwa użytkowników.

Drugą funkcją oświetlenia schodowego jest znaczące zwiększenie codziennej wygody domowników. Właściwie zaplanowane systemy lamp, umożliwiają komfortowe przemieszczanie się pomiędzy różnymi poziomami budynku.

Na koniec trzeba jeszcze podkreślić, że lampy stanowią istotny element dekoracji każdej klatki schodowej – tworzą ciekawą grę świateł i cieni na samych stopniach, ale także ozdabiają ściany i sufit, podkreślając oraz spajając aranżację w każdym z popularnych styli wnętrzarskich.

Zanim podejmiesz kluczowe decyzje – czy wiesz JAKIE powinno być oświetlenie schodów?

Choć klatka schodowa nie wymaga punktowych lamp zadaniowych, ani olbrzymiego natężenia światła, musi być jednak oświetlona równomiernie, bez zacienionych fragmentów. Kompleksowość jest w tym przypadku podstawową gwarancją bezpieczeństwa użytkowników.

Europejskie normy określają precyzyjnie, że poziom natężenia światła na schodach i korytarzach powinien wynosić minimum 100 luksów, co reguluje dyrektywa unijna EN12464-1. Oprócz natężenia światła, równie ważna jest jego barwa. W przypadku zamkniętych klatek schodowych najlepiej sprawdza się neutralne światło białe, o temperaturze bliskiej 4000 K.

Czym jeszcze powinno wyróżniać się oświetlenie schodów? Przede wszystkim nie może być drażniące dla oczu. Zazwyczaj korzystamy z niego po zapadnięciu zmroku, dlatego też w tym miejscu świetnie sprawdzają się lampy o półprzezroczystych kloszach, dających światło rozproszone i niezmiernie łagodne.

Jeśli chcemy wprowadzić podświetlenie schodów oraz energooszczędne lampy na całym korytarzu, warto zainstalować czujniki ruchu. Włączają oświetlenie, gdy pojawiamy się w przejściu lub u szczytu schodów, a gdy nie wykryją ruchu przez określoną ilość sekund, samoistnie wygaszają nadmierne oświetlenie.

Planując całą instalację, trzeba też pamiętać o umieszczeniu włączników schodowych tak, aby dało się z nich komfortowo korzystać zarówno z górnych, jak i dolnych kondygnacji.

W przypadku oświetlenia klatek schodowych liczy się przede wszystkim funkcjonalność oraz oszczędność, a także ciekawe wzornictwo. Wszystkie te cechy spełniają z nawiązką nowoczesne, a także praktyczne produkty LED.

Nowoczesność w oszczędnej formie – oświetlenie schodów LED

Jak już zostało to wspomniane na samym początku, oświetlenie schodowe LED występuje w różnych wersjach, spośród których do najpopularniejszych rozwiązań należą: LED taśmy, żarówki i diody.

Oświetlenie LED do domu zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Wiąże się to z upowszechnieniem systemu, który pojawił się kilka lat temu i od tego czasu zdążył przekonać do siebie rzesze użytkowników. Czy za tym zainteresowaniem przemawiają faktyczne zalety nowoczesnych rozwiązań LED?

Zacznijmy od przeanalizowania parametrów czysto technicznych. Choć produkty LED są wciąż nieco droższe niż tradycyjne źródła światła, to ich cena znacząco spadła w ostatnim czasie. Ponadto, inwestycja w nie szybko się zwraca, ponieważ należą do szczególnie energooszczędnych rozwiązań, które do pracy zużywają zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Pozwala to na znaczące obniżenie rachunków za prąd. Technologia LED jest niezmiernie wytrzymała i bezawaryjna, gwarantując długotrwałe użytkowanie żarówek i diod.

Oświetlenie LED wyróżnia się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne. Z powodzeniem można je więc stosować nawet na otwartych klatkach schodowych. Odpowiednie do takiego celu oprawy LED znajdziecie w naszej ofercie technicznej.

Technologia LED w pełni współpracuje również z inteligentnymi czujnikami ruchu, które pozwalają na znaczące zwiększenie komfortu użytkowania domowych klatek schodowych.

Pozostaje jeszcze kwestia wizualna, która ma także olbrzymie znaczenie. Oprawy schodowe LED są zazwyczaj bardzo dyskretne i subtelne, z łatwością wpisując się w rozmaite stylizacje – od ultranowoczesnych aż do klasycznych. Obecnie, nowoczesne żarówki i taśmy mogą emitować światło niemal w dowolnym kolorze, pozwalając na regulowanie jego natężenia, przez co uzyskujemy naprawdę rozbudowane kompozycje świetlne.

Z kolei, listwy LED są delikatne, równocześnie zachowując spory walor dekoracyjny. Subtelnie podświetlają stopnie, gwarantując bezpieczeństwo bez konieczności włączania głównego oświetlenia w nocy.

Zintegrowany system oświetleniowy LED na klatce schodowej

W każdej domowej przestrzeni liczy się przede wszystkim kompleksowość i spójność projektu. Podobnie jest na schodach i korytarzach. Warto zainstalować kilka niezależnych źródeł światła, które pozwalają na swobodne i w pełni bezpieczne korzystanie z przestrzeni, w sposób zależny od aktualnych potrzeb.

Jeśli zastosowaliśmy LED lampki przyschodowe lub listwy na stopniach, warto postawić na ciekawe rozwiązania ścienne, które także potrzebują odpowiedniego rozjaśnienia. Świetnie sprawdzają się eleganckie i proste kinkiety lub ozdobne plafony.

Ostatni sezon przyniósł powrót mody na lampy wiszące, jednakże w przestrzeni klatki schodowej bywają one dość kłopotliwe i trudne do wygodnego montażu. Jeśli jednak chcielibyśmy wprowadzić ozdobny żyrandol lub inną wiszącą lampę, wówczas pamiętajmy o zawieszeniu jej poza ciągiem komunikacyjnym albo na wysokości gwarantującej, że nikt nie zahaczy o nią głową.

Technologia LED – czy to już koniec tradycyjnych żarówek?

Coraz częściej decydujemy się na oprawy schodowe, umożliwiające zastosowanie żarówek LED. Jest to podyktowane względami praktycznymi, chęcią wprowadzenia oszczędności do domowego budżetu, a także coraz szerszym wyborem ciekawych produktów oświetleniowych w tej technologii. Dzięki temu tworzymy kompleksową i ciekawą aranżację.

Dla uzyskania optymalnego efektu funkcjonalnego i wizualnego, warto zdywersyfikować warstwy oświetleniowe. Niech na klatce schodowej pojawia się kilka niezależnych źródeł światła, pozwalających na korzystanie z przestrzeni w każdych warunkach.

Lampy LED są energooszczędne, eleganckie i praktyczne, a w ostatnim czasie też znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Trudno się dziwić, że z wolna zdobywają rynek. Czy opanują go zupełnie? Czas pokaże. Może okaże się, że znajdą innych, jeszcze ciekawszych następców.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge