Oświetlenie skosów

Oświetlenie skosów, czyli jakie lampy wybrać na poddasze?

Nowoczesne lampy powinny wpisywać się w różne potrzeby użytkowników, by w każdym wnętrzu zapewnić optymalne warunki świetlne. Dotyczy to również tak nietypowych pomieszczeń, jak poddasza mieszkalne, w których planowanie oświetlenia należy przeprowadzać ze szczególną uwagą.

Jakie lampy wybrać, gdy tworzy się system oświetlenia na poddasza? O czym pamiętać i czym się kierować? Kilka wskazówek zamieścimy poniżej.

Oświetlenie skośnych ścian – wybór produktów a typ pomieszczenia na poddaszach

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie poddasza do potrzeb mieszkaniowych. Niesie to ze sobą jednak szereg wyzwań aranżacyjnych, zwłaszcza gdy w tej części domu występują wnętrza o nieregularnym kształcie, pomieszczenia ze skosami o dużym nachyleniu. Nie da się ukryć, że bywa to bardzo trudna przestrzeń do urządzenia, a także do zaplanowania oświetlenia, zgodnego ze specyficznymi warunkami architektonicznymi.

Jakie zatem lampy wykorzystać na poddaszu, by uzyskać efekt optymalnie oświetlonej przestrzeni? W głównej mierze trzeba skupić się na tym, by dostosować warunki świetlne do pomieszczenia. Tak naprawdę bowiem na strychu da się urządzić niemal każdą przestrzeń – od sypialni i kuchni, przez łazienkę, aż po pokój dziecięcy. Rodzaj lamp dobierzmy zatem do wnętrza i jego konkretnych potrzeb, by w każdym pomieszczeniu o nieco innej funkcji zawsze mieć światło o właściwym natężeniu, temperaturze barwowej i współczynniku oddawania barw, co zależy oczywiście od samych opraw, ale też od źródeł światła.

Oświetlenie ogólne, oświetlenie zadaniowe, lampy punktowe na poddasze – produkty dobrane do potrzeb pomieszczeń

Jakie lampy doskonale sprawdzą się do tego, by rozjaśnić wnętrze na poddaszu? Do uzyskania odpowiedniego oświetlenia różnych pomieszczeń trzeba zastosować urozmaicone oprawy oświetleniowe, które zapewniają oświetlenie:

  • ogólne,

  • zadaniowe,

  • dekoracyjne.

Pierwsza kategoria doświetla całe pomieszczenie. W tej roli świetnie sprawdzają się zwłaszcza lampy wiszące, które zapewniają dużą ilość światła i są najczęściej dobrym rozwiązaniem przy dużej wysokości skosów i w przypadku sporego kąta nachylenia połaci dachowych. Wówczas lampy wiszące nie przeszkadzają w korzystaniu z danego wnętrza. Przy niskich pomieszczeniach lepiej zastąpić je niewielkimi oprawami natynkowymi, rozmieszczonymi równomiernie. Inną opcją są praktyczne kinkiety, na które zawsze znajdzie się miejsce w pokoju ze skosami.

Oświetlenie zadaniowe przydaje się w łazienkach na poddaszu (doświetlenie lustra), w pokojach dziennych (miejsce do pracy lub rekreacji), w pokoju dziecięcym (przestrzeń do odrabiania lekcji), kuchni (doświetlenie przestrzeni roboczej – blatów, wyspy kuchennej). W ich przypadku strumień światła musi być mocniejszy, a rozplanowanie punktów świetlnych musi zapewniać światło, które pozwoli na realizację nawet bardzo precyzyjnych zadań wzrokowych.

Warto też skorzystać z innego rodzaju oświetlenia, budującego przytulny klimat. W roli oświetlenia dekoracyjnego stosuje się zarówno same stylowe i modne oprawy oświetleniowe, ale też produkty, które pomagają doświetlić newralgiczne punkty – efektowne detale architektoniczne lub ciekawe elementy wyposażenia. Można w tym celu użyć różnych źródeł światła (oświetlenie punktowe lub rozproszone). Doskonale sprawdzają się zwłaszcza produkty LED, występujące w wielu wariantach i parametrach technicznych, o których napiszemy poniżej.

Minimalistyczne lampy wiszące czy lampy podłogowe – oświetlenie ogólne i oświetlenie punktowe i skosy

Gdy dobiera się lampę wiszącą lub lampy sufitowe na strychu, należy nie tylko zapewnić odpowiednią ilość światła, ale też zatroszczyć się o to, by oprawy oświetleniowe dobrze współgrały z pozostałym wyposażeniem w ramach danej aranżacji na poddaszu. Oświetlenie i oryginalne podświetlenie musi bowiem być w pełni dopasowane do stylu wnętrza i pozostałej części domu.

Ze względu na dość trudną do aranżacji przestrzeń, zazwyczaj dąży się do maksymalnego uproszczenia wystroju poddasza. Dlatego też fenomenalnie sprawdzają się wszelkie nurty minimalistyczne, w tym styl skandynawski. W takich miejscach stawia się na proste, geometryczne oprawy oświetleniowe. Bywają to modele wiszące we wnętrzach z wysokimi stropami lub kinkiety i inne przylegające lampy do niskich pomieszczeń, przytwierdzane bezpośrednio do skosów. Ciekawą opcją jest użycie systemów szynoprzewodowych, wyposażonych na przykład w reflektory. Dzięki nim da się perfekcyjnie doświetlić wnętrze dzięki opcji kierunkowania strumieni światła oraz niemal dowolnego rozmieszczenia punktów świetlnych na szynie. W roli dodatkowego źródła światła chętnie wykorzystuje się lampę podłogową na trójnogu, która zapewnia światło do czytania i idealnie wpisuje się w aranżację.

Lampy nowoczesne maja ascetyczną konstrukcję z metalu lub drewna oraz szklany klosz bądź tekstylny abażur w jednolitym, stonowanym kolorze.

Lampy stojące podłogowe czy taśmy LED – kilka słów o dekoracyjnym oświetleniu skosów

Oświetlenie powinno być nie tylko praktyczne, ale też dekorować domowe pokoje. Efektowna lampa, jak choćby niezmiernie modne lampy stojące (w tym lampy podłogowe lub stołowe), to ozdoba każdego wnętrza i aranżacji, również tych projektowanych z myślą o pomieszczeniach mieszkalnych na poddaszu. W takich przestrzeniach często brakuje miejsca na rozbudowane oprawy oświetleniowe.

Dlatego wiele osób decyduje się na to, by zamontować dyskretne oświetlenie LED. Idealnie sprawdzają się niewielkie spoty LED, oczka LED, których konstrukcja niemal w całości ukrywa się w powierzchni ścian lub skosów. Tak zyskuje się praktyczne oświetlenie punktowe, które zapewnia komfort i podkreśla wybrane fragmenty przestrzeni. Innym rozwiązaniem są taśmy LED. Przy ich pomocy da się rozświetlić same krawędzie skosów, wnęki lub inne detale architektoniczne, a także meble, co tworzy się niepowtarzalny nastrój, dopasowany do potrzeb konkretnego pomieszczenia oraz upodobań użytkowników. Występują one w niemal dowolnych kolorach, a niektóre umożliwiają nawet zmianę temperatury barwowej i koloru świecenia diod, by oświetlenie zawsze pasowało do potrzeb chwili.

Oświetlenie do pomieszczeń ze skosami – jaka lampa doskonale sprawdzi się do wygodnego wnętrza na poddaszu?

Nawet w niskich pomieszczeniach na poddaszu da się stworzyć przytulne wnętrza mieszkalne. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, dobrane pod względem specyfiki architektonicznej strychu, typu pomieszczeń oraz stylistyki danej przestrzeni. W niektórych miejscach można pozwolić sobie na wiszącą lampę, w innym trzeba wybrać oprawy ścienne. Od tych wszystkich czynników zależy rodzaj oświetlenia, który warto zaprojektować już na etapie adaptacji strychu do potrzeb użytkowych.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge