Oświetlenie w pokoju dziecka – jakie powinno być?
Najmłodsi członkowie rodziny potrzebują perfekcyjnie zaplanowanych pomieszczeń, w których na co dzień spędzają czas. Kluczową w tym rolę odgrywają odpowiednio dopasowane lampy – praktyczne, bezpieczne i piękne.
Jakie oświetlenie w pokoju dziecięcym sprawdzi się najlepiej? O czym koniecznie pamiętać, jeśli wybiera się modne i funkcjonalne oświetlenie do pokoju niemowlaka? Kilka cennych wskazówek znajdziecie poniżej.
Lampy w pokoju dziecięcym – podstawowe cechy
Pokój dziecka powinien mieć odpowiednie oświetlenie, by mogli z niego komfortowo korzystać zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice. Podstawą oczywiście powinno być wprowadzenie w jak największej ilości naturalnego światła dziennego, które wspiera aktywność, poprawia samopoczucie i dodaje energii. Oprócz tego, trzeba wybrać odpowiednie lampy, wyposażone we właściwe źródła światła, by pokój dziecięcy był w pełni funkcjonalny o każdej porze dnia lub nocy.
Czym powinno się wyróżniać oświetlenie do pokoju dziecka? Przede wszystkim w pomieszczeniach dla najmłodszych trzeba stawiać na produkty trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne – bez względu na to, czy wybiera się lampy wiszące czy modele stołowe.
. Najlepiej zrezygnować z delikatnych konstrukcji oraz wybrać klosze z tworzyw sztucznych, a nie kruchego szkła. Podczas zabawy łatwo potrafi bowiem dojść do uszkodzenia lampy, a potłuczone lub połamane elementy mogłyby doprowadzić do zranienia dziecka.
Cały wystrój, w tym również oświetlenie pokoju dziecka, powinien być wykonany z materiałów w pełni bezpiecznych – bez małych, ostrych elementów. Nie może także zawierać substancji drażniących i szkodliwych (jak toksyczne lakiery lub kleje).
Nie zapominajmy o tym, że o ile diody LED nie nagrzewają się mocno, to halogeny potrafią mieć naprawdę wysoką temperaturę. Dlatego warto albo zrezygnować z produktów wyposażonych w takie źródło światła, albo wybrać model, w którym dziecko nie dotknie przypadkowo nagrzanej powierzchni żarówki.
Lampy do pokoju dziecięcego – rozwiązania dla noworodka i nieco starszych pociech
Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego? Cóż, wszystko zależy tak naprawdę od wieku młodego członka rodziny. Zupełnie inaczej planuje się bowiem rozwiązania do pokoju noworodka niż do przestrzeni dla nastolatka.
Jakie oświetlenie jest niezbędne w sypialni dla niemowlaków? W takich miejscach warto stawiać na rozproszone światło górne lub boczne. Lampa (wisząca lub sufitowa) nie powinna znajdować się bezpośrednio nad łóżeczkiem, żeby nie podrażniać oczu malucha, który większość czasu spędza w pozycji leżącej. Oprócz lampy sufitowej przydaje się oświetlenie dodatkowe, jak choćby modne kinkiety lub praktyczna lampka nocna, pozwalająca na kontrolowanie sytuacji w pokoju również w nocy, bez konieczności włączania światła głównego.
W pokoju przedszkolaka i ucznia można już stosować mocniejsze lampy główne. Innym, niezbędnym elementem staje się miejsce do odrabiania lekcji, wyposażone w lampkę biurkową, emitującą mocny strumień światła, wykorzystywanego jako kluczowe zadaniowe oświetlenie do pokoju dziecka.
Lampy wiszące, kinkiety, taśmy LED – jakie oświetlenie do pokoju dziecka?
Do pokoju dziecięcego wprowadza się mocno zróżnicowane typy opraw oświetleniowych, które spełniają trzy podstawowe funkcje: oświetlenia głównego, zadaniowego lub dekoracyjnego. W wielu przypadkach sama oprawa potrafi być ciekawą dekoracją, zwłaszcza gdy wybierze się dedykowane lampy dziecięce, przybierające naprawdę rozmaite kształty, zgodne z zainteresowaniami młodych ludzi.
Jakie produkty wykorzystać jako oświetlenie pokoju dziecięcego? W centralnym punkcie pokoju montuje się lampy sufitowe lub wiszące jako oświetlenie ogólne. Czasami jest to jedna lampa wisząca lub plafon. W mniejszych wnętrzach można zdecydować się na niewielkie i praktyczne oczka wpustowe i reflektorki z opcją kierowania strumienia światła, by równomiernie doświetlić cały pokój.
Jako lampki nocne wykorzystuje się modele stołowe. Podobne rozwiązania ustawia się też na biurkach, choć w tym przypadku lepiej wybrać oprawy z regulacją wysokości i kąta padania światła. Oprócz nich, może się także przydać lampa podłogowa, która zapewnia oświetlenie boczne oraz buduje przytulny klimat w pomieszczeniu.
Niekiedy w sypialni malucha wykorzystuje się nowoczesne produkty LED, a zwłaszcza taśmy LED, które dają delikatne światło o sporych walorach dekoracyjnych. Może się przydać do podświetlenia półek z zabawkami lub samego łóżka. Jeśli natomiast wybierze się światłowód do oświetlenia dekoracyjnego, w pokoju dziecka uzyska się efekt rozgwieżdżonego nieba, co na pewno pokocha niemal każdy maluch i jego rodzice.
Światło zimne i ciepłe światło – jakie oświetlenie pokoju dziecięcego się sprawdzi?
Gdy dobiera się produkty oświetleniowe, nie można zapominać o kluczowych parametrach żarówek, w tym kwestii barwy światła. Dlaczego jest ona tak ważna? Wpływa bowiem na komfort osób przebywających we wnętrzu oświetlonych światłem sztucznym.
Wybór barwy światła do pokoju dziecka zależy przede wszystkim od typu oprawy. Jako oświetlenie główne warto wybrać produkty dające światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Lampy stojące biurkowe powinny natomiast dawać zimne światło, sprzyjające koncentracji i wspierające aktywność. Lampki nocne przy łóżku warto z kolei wyposażyć w żarówki mające ciepłą barwę światła, co pomaga się wyciszyć przed snem.
Oświetlenie w pokoju dziecka – komfort malucha i rodziców
Pokój dziecięcy to przestrzeń, w której pociechy spędzają najwięcej czasu. Warto zatem zawczasu zaplanować oświetlenie w tym pomieszczeniu i wybrać lampy, które zapewnią pełen komfort i swobodę młodym członkom rodziny do zabawy, wypoczynku i nauki.
Szeroki wybór produktów i duże zróżnicowanie stylistyczne sprawiają, że da się znaleźć idealne rozwiązania do pokoju dziewczynki lub pokoju chłopca, a także dopasować oświetlenie pokoju dziecka do jego wieku. W ten sposób tworzy się idealne miejsce, w którym maluchy i starsze dzieci mogą się czuć naprawdę dobrze – bez względu na porę dnia lub nocy.
Zostaw komentarz