Oświetlenie zadaszenia tarasu – praktyczne wskazówki
Zewnętrzna przestrzeń rekreacyjna na tarasach to miejsce, gdzie każdego dnia spędzamy sporo czasu. Szczególnie praktyczne bywają zadaszone strefy – do wykorzystania również wtedy, gdy pogoda nie jest idealna. Wówczas trzeba jednak zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie zadaszonego tarasu.
Jak oświetlić zadaszony taras? Gdzie umieścić lampy i jakie produkty wykorzystać, by uzyskać energooszczędne, wygodne i stylowe oświetlenie? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Oświetlenie zadaszenia tarasu – dlaczego jest ważne?
Oświetlenie tarasowe pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Z jednej strony pozwala na korzystanie z przestrzeni do rekreacji po zapadnięciu ciemności. Można przyjemnie spożywać posiłki na świeżym powietrzu, prowadzić rozmowy lub przemieszczać się w pobliżu domu, bez obaw o potknięcia i upadki w mroku.
Co więcej oświetlenie balkonu lub tarasu dostarcza spore walory wizualne. Dobrze dobrane lampy wzbogacają aranżację i sprawiają, że elewacja i kącik do wypoczynku prezentują się efektownie również w nocy. A to wpływa na odbiór domu i terenu wokół oraz na budowanie klimatycznej przestrzeni reprezentacyjno-rekreacyjnej na świeżym powietrzu.
Nowoczesne oświetlenie tarasu – różne rodzaje lamp na tarasie
Na tarasach umieszcza się mocno zróżnicowane produkty. Oświetlenie zewnętrzne do strefy wypoczynku powinno być trwałe, wykonane z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Idealnie sprawdzają się konstrukcje ze szkła, aluminium czy tworzyw sztucznych. Trzeba również stosować oprawy o wysokim współczynniku ochrony IP, nie niższym niż IP44. To skuteczna ochrona przed zalaniem lampy wodą i działaniem wilgoci.
Jeśli chce się oświetlić taras, lampy wcale nie muszą znajdować się bezpośrednio na nim. Równie przyjemne, delikatne oświetlenie zapewniają słupki ogrodowe, rozmieszczane wokół strefy wypoczynku. Niekiedy wyposaża się je nawet w specjalne sensory, w tym czujniki ruchu lub zmierzchu, by jeszcze bardziej zwiększyć komfort domowników i gości. W tej roli świetnie sprawdzają się lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, gdyż do produkcji energii zasilającej źródła światła wykorzystują energię słoneczną. Nie generują też wysokich kosztów czy trudności podczas montażu oświetlenia.
Jakie lampy wykorzystuje się bezpośrednio na tarasach? Pojawiają się na nich rozmaite produkty oświetleniowe, ale też lampy grzewcze. Podstawowym rodzajem produktów stricte oświetleniowych są praktyczne kinkiety ogrodowe, umieszczane na ścianach – nie zajmują miejsca, a wpisują się w większość aranżacji. Inną opcją są lampy stojące – podłogowe, ustawiane w pobliżu foteli lub sofy – lub stołowe, trafiające bezpośrednio na stolik. Niekiedy przydają się również punktowe lampy. Używa się ich jako doświetlenia ścian. Sprawdzają się ponadto jako oświetlenie podłogi, strefy wejścia do domu lub ogrodowych schodów.
Co jeszcze może się przydać? Wiele korzyści daje niejedna lampa tarasowa, którą umieszcza się bezpośrednio w konstrukcji zadaszenia. Centralna oprawa sufitowa lub model wiszący równomiernie doświetla przestrzeń tarasu. Niekiedy stosuje się kilka lamp, by zapewnić optymalne warunki – przydaje się to zwłaszcza na większych tarasach lub w miejscach o nieregularnym kształcie. Warto wybierać spośród modnych modeli minimalistycznych czy geometrycznych do ogrodów nowoczesnych. W aranżacjach klasycznych i retro znacznie lepiej sprawdzają się tradycyjne, a nawet nieco bardziej ozdobne oprawy.
Wybierając lampy, powinno się zwracać uwagę na funkcjonalność wszystkich produktów. Pod tym względem wiele dobrego przynoszą nowoczesne technologie.
Lampy tarasowe na zadaszeniu – co wybrać (lampy wiszące, taśmy LED czy reflektory)?
Lampy zewnętrzne do zadaszenia tarasu to coraz częściej praktyczne i estetyczne oświetlenie tarasowe LED. Takie produkty są niezmiernie energooszczędne i żywotne, wyróżniają się zdecydowanie lepszymi parametrami niż klasyczne żarówki. Można znaleźć modele ze zintegrowanymi źródłami światła lub oprawy współpracujące z tą technologią. Decydując się na ledy, da się łatwo dobrać idealną barwę światła – do nowoczesnych aranżacji chłodniejsze odcienie, a w strefach wypoczynku – nastrojowe i wyciszające światło białe ciepłe. Co więcej można postawić na produkty klasyczne lub z opcją zdalnego sterowania oświetleniem. Jeśli skorzysta się choćby z naszej aplikacji AZzardo Smart nie tylko włącza się i wyłącza lampy, ale też modyfikuje temperaturę barwową, natężenie światła, a niekiedy nawet jego kolor (LED RGB).
Jakie produkty zastosować przy oświetleniu tarasu na zadaszeniu? Najczęściej pojawiają się standardowe rozwiązania, znane również z wewnętrznych przestrzeni do rekreacji. Nad zestaw mebli często trafia lampa wisząca (również żyrandol), która nie tylko doświetla, ale też wydziela strefę wypoczynku i dekoruje taras. W przypadku mniejszych metraży niekiedy zastępuje się ją jednym lub kilkoma plafonami, płasko przylegającymi do zadaszenia.
Istnieje też szereg innych rozwiązań, które warto zastosować zarówno na przestronnych, jak i ciasnych tarasach. Zalicza się do nich choćby:
-
oczka wpustowe,
-
lampy natynkowe,
-
reflektory.
To niewielkie oprawki, które da się równomiernie rozmieścić pod całym zadaszeniem, by optymalnie doświetlić każdą strefę. Olbrzymią pomocą bywa często opcja regulowania kąta padania światła, co znacząco ułatwia dopasowanie warunków do konkretnych potrzeb.
Oprócz nich wiele osób chętnie stawia na listwy LED, dzięki którym podkreśla się dekoracyjne elementy zadaszenia z pomocą subtelnego i oryginalnego oświetlenia liniowego.
W romantycznych kącikach vintage, boho lub skandynawskich można natomiast zdecydować się na podwieszenie do sufitu girland z lampek LED. Delikatnie doświetlają przestrzeń, tworząc klimatyczne warunki do spokojnego relaksu.
Oświetlenie LED na taras – nowoczesne i efektowne rozwiązania na modny taras
Jak rozmieścić wybrane lampy, by uzyskać spektakularne efekty? Na nowoczesnych tarasach korzysta się z wielu źródeł światła i chętnie wykorzystuje się lampy LED.
Warto zdecydować się w ramach oświetlenia tarasu na wspomniane wcześniej niewielkie produkty wpustowe, montowane w powierzchni zadaszenia. Nie zajmują miejsca, są dyskretne i niewielkie. Z ich pomocą da się doświetlić wybraną strefę lub cały podest. Jeszcze ciekawszym wariantem są listwy LED, z których pomocą wyrysowuje się wybraną przestrzeń, podkreślając jej znaczenie. Stanowią one idealne oświetlenie uzupełniające. Modele z mlecznobiałymi osłonami z akrylu dodatkowo dostarczają przyjemne, rozproszone światło, sprzyjające rekreacji. Taśmy LED jako oświetlenie na taras liniowe najczęściej kojarzą się z przestrzeniami utrzymanymi w duchu nowoczesnym, minimalistycznym i industrialnym, którym dodają ciekawej elegancji.
Jak powinno wyglądać nowoczesne oświetlenie tarasu? Oprócz dyskretnych lamp, montowanych bezpośrednio w suficie, warto zastosować też lampy na taras o bardziej dekoracyjnej formie, które staną się praktycznym dodatkiem do aranżacji, wpływającym na jego odbiór estetyczny. Świetnie prezentuje się choćby połączenie opraw wpustowych, natynkowych i taśm LED na brzegach zadaszenia z efektowną lampą wiszącą w centrum, wyposażoną w niejedno źródło światła. Takie oświetlenie na taras wpisuje się w rozmaite upodobania i potrzeby.
Stylowe oświetlenie tarasu – podsumowanie
Jeśli chce się znaleźć idealny rodzaj oświetlenia na tarasie, potrzeba dobrego zaplanowania całej przestrzeni, by umożliwić sobie, domownikom i gościom przyjemne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu również wieczorową porą.
Oświetlenie zewnętrzne tarasu wymaga zastosowania wysokiej jakości opraw do użytku zewnętrznego (trwałych, wodoszczelnych), pozwalających na skuteczne doświetlenie całej przestrzeni. Jeśli wciąż zastanawiacie się, jakie lampy tarasowe wybrać, koniecznie sprawdźcie naszą ofertę – pełną oryginalnych i solidnych rozwiązań nawet dla bardzo wymagających klientów.
Zostaw komentarz