Oszczędzanie na oświetleniu domowym - jak to zrobić z głową

Oszczędzanie na oświetleniu domowym – jak to zrobić z głową?

Oszczędzanie jest obecnie w modzie. Szukamy sposobów na zmniejszenie wydatków w niemal każdej dziedzinie. Wymaga to jednak zazwyczaj zmiany trybu życia, wykorzenienia dawnych, nie do końca właściwych nawyków.

Również w domowym zaciszu wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele pieniędzy przepływa nam przez palce z powodu naszych nieprawidłowych zachowań lub rozmaitych zaniedbań.

Świetnym tego przykładem jest domowe oświetlenie. Traktujemy je jako element stały i zawsze obecny, zazwyczaj nawet nie myśląc o tym, że można w nim wprowadzić oszczędności. Jak zatem oszczędzać na oświetleniu, żeby się to opłacało?

Oszczędzanie nie musi oznaczać obniżenia komfortu

Na początek zaczniemy za przykładem Hitchcocka od trzęsienia ziemi. Wbrew obiegowej opinii oszczędzanie wcale nie musi oznaczać pogorszenia komfortu życia. Wprost przeciwnie – racjonalne gospodarowanie dostępnymi możliwościami oraz zastosowanie odpowiednich technologii często pozwala zmniejszyć zużycie energii przy utrzymaniu optymalnych warunków oświetleniowych, a nawet poprawia komfortu i jakość życia domowników.

Oszczędzanie nie musi także oznaczać rewolucji. Coraz więcej produktów można bowiem dostosować do nowych rozwiązań, bez konieczności wymiany całej instalacji i wszystkich lamp.

Zazwyczaj największą trudnością jest zrobienie pierwszego kroku i przejście od słów do czynów. Co możemy zrobić, żeby obniżyć zużycie energii elektrycznej i wciąż dobrze oświetlać domowe wnętrza?

LED – podstawowy wybór dla oszczędnych

Żarówki LED stają się powoli standardem, który szybko wypiera tradycyjne rozwiązania. Produkty LED zużywają zdecydowanie mniej energii, są trwałe i długowieczne, wykazując się żywotnością kilkukrotnie dłuższą niż klasyczne modele.

Obecnie można już nabyć nowoczesne źródła światła LED świecące w niemal dowolnym kolorze oraz dające światło o zróżnicowanej temperaturze barwowej. Żarówki dają światło zbliżone do naturalnego, ciepłe lub zimne. Bez trudu zatem dopasujemy je do indywidualnych potrzeb oraz charakteru przestrzeni.

Produkty LED występują w różnych formach. Możemy wykorzystać taśmy LED lub żarówki, dzięki czemu zyskujemy szereg możliwości oświetleniowych oraz dekoracyjnych, dostosowanych do wymagań niemal każdej przestrzeni o mocno konkretnej charakterystyce.

Nowoczesne instalacje oraz innowacje technologiczne

Technika nieustannie idzie jednak do przodu. Obecnie można znaleźć szereg rozwiązań, a żarówki LED już nie budzą tak wielu dyskusji, jak jeszcze kilka lat temu, gdy dopiero zaczynały pojawiać się na rynku.

nowoczesne-instalacje-oswietleniowe

Współcześnie sporo miejsca poświęca się zdalnemu zarządzaniu oświetleniem. Jaki ma ono wpływ na oszczędzanie? Przede wszystkim pozwala zoptymalizować zużycie energii dla poszczególnych urządzeń oraz umożliwia szybkie i sprawne wyłączanie poszczególnych lamp, gdy nie są aktualnie potrzebne.

Systemy do sterowania domowymi lampami na odległość są znane od dawna, jednakże ostatnie lata przyniosły szczególny rozkwit rozmaitych technologii, które wznoszą zarządzanie oświetleniem oraz innymi instalacjami na zupełnie nowy poziom o wymiarze Smart.

Smart House a zarządzenie oświetleniem

Wpisywanie oświetlenia w system centralnego zarządzania instalacjami w domu staje się coraz popularniejsze. Dzięki temu nasze domowe lampy zyskują całkiem nowe funkcjonalności, a my równocześnie obniżamy poziom rachunków za prąd. Jak to możliwe?

Przede wszystkim Smart House pozwala na zarządzanie całym domowym oświetleniem za pomocą jednego panelu, pilota lub praktycznej aplikacji na smartfonie. Okazuje się zatem, że nie musimy być nawet fizycznie w domu, żeby włączyć i wyłączyć lampy.

Inteligentne oświetlenie umożliwia budowanie scen świetlnych, ściemnianie i uruchamianie o konkretnej porze dnia i nocy wybranych lamp. W ten sposób dopasowuje się warunki oświetleniowe do potrzeb, przy równoczesnym obniżeniu zużycia energii, a to wymierna korzyść ekonomiczna dla całego gospodarstwa domowego.

Oświetlenie w ramach Smart House przynosi też szereg innych korzyści, nie tylko finansowych, ale to już historia na zupełnie inny, długi artykuł.

Oszczędzanie na oświetleniu – działanie, które się opłaca

Okazuje się, że oszczędzanie na oświetleniu wcale nie jest specjalnie skomplikowane i tak naprawdę rzeczywiście się opłaca. W ten sposób możemy zbudować wydajne, spójne i praktyczne systemy lamp, którymi sterujemy zdalnie, dopasowując natężenie światła, jego barwę i kolor do naszych potrzeb.

Dom daje nam maksymalny komfort i wygodę na niedostępnym dotąd poziomie, a zużycie energii spada. A to wszystko naprawdę nie jest nierealną fantazją, a rzeczywistością, którą mamy na wyciągnięcie ręki.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge