Jak dobrać plafon łazienkowy?

Jak dobrać plafon łazienkowy?

Pierwsze toalety, które pojawiły się w dawnych czasach, wyglądały zupełnie inaczej w porównaniu do współczesnych. Nie można im odebrać również tego, że w pewnym okresie spełniały funkcje społeczne, a ustawianie sedesów naprzeciw siebie, dawało szansę do toczenia wspólnych dysput. Obecnie łazienki są daleko bardziej rozbudowane, przyjazne, a przede wszystkim dyskretne. Na intymną atmosferę i komfort ich użytkowania wpływa nie tylko oddzielnie od pozostałych pomieszczeń czy wybrana aranżacja, ale i oświetlenie.

Łazienka stanowi pomieszczenia specyficzne, wymagające i mające spełniać funkcje zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Doskonałym pomysłem na oświetlenie jest plafon łazienkowy. Tradycyjny, klasyczny, a może o designerskiej konstrukcji? Wybór należy do nas.

Plafon łazienkowy niekoniecznie z dawnej epoki

Pierwotnie plafony nie przyciągały naszej uwagi. Były przede wszystkim praktyczne i swoje miejsce znajdowały nie tylko w domach. Obecnie dostępne są tak różnorodne wykonania, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, kolorystyki czy stylistyki, że poza funkcjonalnością oferują estetykę i miły dla oka design.

Plafony łazienkowe sprawdzają się doskonale w każdej łazience czy też pokoju kąpielowym. Niezależnie od metrażu pomieszczenia czy przyjętej aranżacji. Pod tym względem wygrywają z innymi typami lamp, które choć prezentują się nad wyraz oryginalnie, to nierzadko zajmują zbyt dużo miejsca. Plafon łazienkowy przyjmuje najczęściej formę płaskiej lampy, mocowanej w centralnym punkcie sufitu. Tego typu oświetlenie łazienkowe równie dobrze może mieć formę kilku źródeł światła umieszczonych w płaskiej podstawie. Dzisiejsze plafony to istne cuda oświetleniowe, które zachwycają pod każdym względem.

Zalety plafonów łazienkowych

Mamy do czynienia z konstrukcją, która w swojej najbardziej klasycznej formie zajmuje niewiele miejsca. Plafon łazienkowy przylega do sufitu i dobrze rozprasza światło. To z kolei odbijając się od sufitu pada na resztę pomieszczenia, czyniąc je jaśniejszym i lepiej oświetlonym. Plafon łazienkowy nie zwisa na długiej lince, stąd nie istnieje ryzyko zawadzania o niego głową podczas poruszania się w łazience.

Niepodważalną zaletą jest prosty montaż i możliwość umiejscowienia go nie tylko na suficie. Plafony łazienkowe z powodzeniem mogą spełniać funkcje oświetlenia dodatkowego, umieszczonego na bocznych ścianach. Chociażby zamiast kinkietów.

Plafon taki pozwala na zastosowanie energooszczędnych żarówek, dzięki czemu można liczyć na rachunki za prąd, które nie porażają swoją wysokością, przy zachowaniu najlepszych walorów użytkowych łazienki. Do tego wiele z dostępnych konstrukcji pozwala na zastosowanie ledowych źródeł światła. Oznacza to nie tylko energooszczędność, ale i okazję, by uzyskać barwne światło.

Kolorowy strumień światła rozchodzący się po suficie czy też padający na ściany i inne elementy, potęguje efekt dekoracyjny. Jest w stanie nadać wyrazu, podkreślić kształt, fakturę czy detale, przedmiotów i struktur, na które pada. Nadto plafon łazienkowy nie musi odpowiadać jedynie klasycznym wykonaniom, w geometrycznych kształtach i skromnych oprawach.

Aranżacja łazienkowego wnętrza

Choć plafon łazienkowy ze względu na swoje rozmiary i sposób mocowania jest chętnie wybierany do małych łazienek, równie dobrze może znaleźć swoje miejsce w przestronnych pokojach kąpielowych. Gdy wysokość pomieszczenia, jak i metraż na to pozwalają, z powodzeniem można postawić na współczesne konstrukcje. Design plafonu, który nie jest płaski, prosty i opatrzony tylko jedną żarówką.

W łazienkach klasycznych i tradycyjnych, bezpiecznym rozwiązaniem staje się plafon łazienkowy kwadratowy czy też okrągły. Owalny bądź prostokątny. Geometryczne kształty zawsze są w modzie i dobrze dobrane całość wystroju czynią harmonijną i spójną.

Nowoczesne, awangardowe lub futurystyczne aranżacje można uzupełnić kosmicznymi projektami. Plafon łazienkowy, który sprawia wrażenie, jakby miał gałęzie z umocowanymi na końcu kloszami. Surowa konstrukcja wyglądająca na nieobrobioną, nieco chaotyczną. A może plafon łazienkowy, który swoim bogactwem i błyskiem wnosi odrobinę przepychu do wnętrza? Możliwości jest wiele, a oświetlenie tego typu nie musi stanowić kompletu z pozostałymi lampami.

Materiały, kolory, barwa światła

W łazience musimy zachować komfort korzystania z przestrzeni, jak i utrzymania jej w czystości. Poza tym wyrazistość i kontrasty, ale bez efektu przekłamania. Dobrze sprawdza się zatem chłodne światło. Dające wrażenie czystości i uporządkowania. W małych łazienkach, urządzonych w stylu rustykalnym czy tradycyjnym, można dobrać światło ciepłe, które pozwoli poczuć przyjazną atmosferę łazienki.

Plafon łazienkowy to konstrukcja, na którą mogą się składać rozmaite materiały. Modne ostatnio drewno, metal, szkło czy tworzywo sztuczne. W kolorystyce, jaka odpowiada naszym gustom oraz łazienkowej aranżacji. Pamiętać należy jedynie o parametrze szczelności opraw oświetleniowych, które zmagają się z większą wilgotnością, jak i dopasowaniu do pozostałych elementów wnętrza. Niechaj całość zachwyca, ale i zachęca. Budzi podziw i zaskakuje, ale nie umniejsza funkcjom użytkowym łazienki.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Marek

    czystość w łazience musi być. Pamiętajmy, że niewidzialne zarazki tylko na nas czekają.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge