Pomysły na oświetlenie salonu – modne i dekoracyjne

Pomysły na oświetlenie salonu – modne i dekoracyjne

Salon to przestrzeń, w której spędzamy olbrzymią ilość czasu. W gruncie rzeczy stanowi główne miejsce w domu, poza kuchnią, służące wszystkim domownikom i zapraszanym przez nich gościom. Z tego względu, powinien być odpowiednio zaplanowany i piękny, dając szansę na miłe spędzanie czasu oraz relaks w większym lub mniejszym gronie.

Za budowanie nastroju odpowiada w dużej mierze właściwie dobrane oświetlenie salonu – bez względu na to, czy gustujemy w nowoczesnych aranżacjach, czy klasycznych przestrzeniach w dawnym stylu.

To właśnie na lampach chcielibyśmy się skupić i pokazać Wam modne, proste pomysły na oświetlenie salonu. Co zrobić, żeby było zawsze stylowo i dekoracyjne?

Poniżej przedstawiamy pomysły i porady na wykorzystanie światła do dekoracji salonu.

Charakterystyka światła do salonu – oświetlenie do nowoczesnych wnętrz w modnym stylu

Jak już zostało to powiedziane, nowoczesny salon służy przede wszystkim do odpoczynku i relaksu. Dlatego należy zadbać w nim o stworzenie przytulnego i miłego zakątka, który pomoże ukoić nerwy oraz zregenerować siły po szczególnie trudnym dniu.

Do tego właśnie służy właściwie dobrane oświetlenie salonu, które zapewnia bezpieczeństwo i komfort bezproblemowego przemieszczania się i wykonywania podstawowych czynności. To jednak nie jedyna funkcja światła wprowadzanego do nowoczesnych wnętrz.

Światło również dekoruje, buduje aranżacje oraz nastrój wnętrza, spajając wszystkie elementy wyposażenia, znajdujące się w danej przestrzeni. Dlatego też wszystkie pomysły na oświetlenie powinny uwzględniać każdy z wymienionych czynników.

Rodzaje lamp w pokoju dziennym – aranżacje pomysły na oświetlenie salonu

Aby zapewnić równocześnie oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne, potrzebujemy przynajmniej kilku produktów oświetleniowych. Do praktycznego doświetlenia całego wnętrza sprawdza się lampa wisząca lub lampa sufitowa. Można na przykład zamontować tak modne w tym sezonie żyrandole. Jako lampa zadaniowa najczęściej pojawia się lampa podłogowa stojąca, a za oświetlenie dekoracyjne służą listwy LED, kinkiety lub plafony.

Podstawową cechą, która powinna łączyć wszystkie pomysły na systemy oświetleniowe w tego typu przestrzeniach, staje się obecnie spójność. Gdy potrzebna nam lampa do salonu, stawiajmy na modele pochodzące z jednej rodziny lub mające wspólne cechy stylistyczne (np. kształt kloszy, kolor itp.), jak choćby nasza bardzo ozdobna i nietuzinkowa seria produktów Sophia. Dzięki temu, zbudujemy kompleksową przestrzeń, o widocznym stylu, który stanie się mocnym akcentem dekoracyjnym.

Nie tylko praktyczność – jak oświetlenie salonu może dekorować i tworzyć aranżacje?

jak oświetlenie salonu może dekorować i tworzyć aranżacjeNowoczesne lampy same w sobie stanowią istotny element wyposażenia, wyróżniający się ciekawym i ozdobnym designem. Dodatkowo, dają światło, które także wpływa na tworzenie pięknych, nowoczesnych wnętrz i aranżacji.

Co warto wykorzystać do dekorowania światłem salonu? Jeśli zależy nam na dyskretnych oprawach, dających sporo światła, warto postawić na niewielkie kinkiety lub oczka wpustowe. Skrajnie minimalistyczne są natomiast listwy i taśmy LED. Jak z nich korzystać?

Oświetlenie dekoracyjne w salonie ma trzy główne funkcje:

  • podkreśla pojedyncze elementy architektoniczne,
  • doświetla przedmioty dekoracyjne,
  • buduje nastrój.

W każdej przestrzeni pojawiają się ciekawe elementy architektoniczne. Mogą to być ozdobne ściany, wnęki lub warstwy sufitów podwieszanych, układające się kaskadowo. Aby wykorzystać je do dekorowania wnętrza, przydaje się właśnie światło. Najczęściej podświetla się poszczególne struktury oczkami wpustowymi lub zarysowuje krawędzie struktur z pomocą listwy LED.

Lampy mogą także doświetlać konkretne przedmioty, które nie mają zastosowania praktycznego, ale stanowią przyjemną dla oka ozdobę. Do tej kategorii zaliczają się wszelkie dzieła sztuki (obrazy, rzeźby) oraz akcesoria dekoracyjne (figurki, donice, wazony itp.). Aby odpowiednio je wyeksponować, potrzebujemy skupionego strumienia światła, który dają kinkiety lub oczka wpustowe, mocno podkreślające zalety danego przedmiotu.

Światło tworzy także ogólną atmosferę wnętrza, bez skupiania się na konkretnych elementach. Często światło dekoracyjne o barwie ciepłobiałej w salonie pozwala na przyjemny odpoczynek oraz zregenerowanie sił. Dzięki dobrze dobranym lampom, nowoczesny salon staje się oazą spokoju i wyciszenia. Lampy dekoracyjne świetnie też wpisują się w rozbudowane sceny świetlne, dostosowane do różnych okazji.

Dekorowanie światłem salonu – sposób na stworzenie nowoczesnych i uniwersalnie modne wnętrze

Oświetlenie dekoracyjne salonu stanowi kluczowy element przestrzeni. Jest niezbędne, jeśli chcemy stworzyć spójne wizualnie wnętrze. Pozwala na podkreślanie kluczowych dla nas przedmiotów i elementów wyposażenia salonu, a także zbudowanie przyjemnego nastroju.

Pomysły na oświetlenie salonu i ciekawe aranżacje mogą być różne, warto wykorzystywać rozmaite elementy i tendencje. Wszystkie z nich łączy jednak światło.

Nie sposób żyć bez światła, pozwalającego na bezpieczne funkcjonowanie we wnętrzach. Równocześnie dobrze dobrane do salonu światło stanowi piękną ozdobę i wpisuje się we wszystkie trendy. Paradoksalnie staje się uniwersalną dekoracją, w ponadczasowym stylu, nigdy nie wychodzącym z mody.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge