Powrót do natury, czyli piękne drewno we wnętrzach

Powrót do natury, czyli piękne drewno we wnętrzach

Moda ma to do siebie, że przychodzi falami. Coś, co było niezmiernie popularne jeszcze kilka lat temu, obecnie już nie cieszy się tak wielką popularnością. A z kolei po wielu sezonach odkrywamy na nowo piękno przedmiotów, które były doceniane dawno temu. Fakt ten dotyczy zarówno mody odzieżowej, jak i dekoracji wnętrz, w której oprócz całościowych stylów, pojawiają się również pojedyncze detale wykończeniowe.
Takim właśnie elementem, który ponownie staje się bardzo modny, jest zastosowanie we wnętrzach różnych rodzajów drewna, również tego egzotycznego, pokazując jego naturalny kolor i fakturę. W niniejszym tekście opowiemy więcej o samym drewnie, o tym, jak można je wkomponować w modne obecnie trendy, ale też podpowiemy, z jakim oświetleniem będzie wyglądało najpiękniej.

Gdzie możemy zastosować drewno?

Eleganckie i trwałe podłogi

Pierwszym fragmentem wyposażenia, które przychodzi na myśl, są oczywiście podłogi. Stanowią one najbardziej tradycyjną metodę wykorzystania tego surowca. Warto jednak zauważyć, że ostatnie sezony przyniosły kilka innowacji w tym zakresie.

Drewniane podłogi to już nie tylko klasyczne parkiety, układane z podłużnych deseczek, to również wielobarwne mozaiki, deski z litego drewna lub nawet drewniany bruk. Każdy z rodzajów wykończenia ma swoją odmienną charakterystykę i sprawdzi się w innym pomieszczeniu. Każdy z nich pozwala również na uzyskanie zupełnie innych efektów wizualnych – np. optyczne powiększenie wnętrza lub dodanie mu elegancji. Najlepiej zatem już na etapie projektowania dokładanie przemyśleć rodzaj drewnianej podłogi, który chcemy zastosować.

Warto pamiętać, że drewno pięknie wpisuje się we wnętrza w stylu skandynawskim. Jest tylko jeden warunek – powinno być ono wyłącznie olejowane lub bielone, żeby nie zakłócać naturalnego charakteru przestrzeni. Z kolei w bardziej eleganckich wnętrzach (glamour, retro) idealnym rozwiązaniem będą parkiety i mozaiki o intensywnym połysku, układane z różnych rodzajów i kolorów drewnianych kostek.

Ściany w trochę innej odsłonie – powrót boazerii i lamperii

Ostatnie miesiące przyniosły powrót do nieco zapomnianego zastosowania drewna we wnętrzach. Boazerie i lamperie wracają do modnych stylizacji, nie tylko w skrajnie surowej skandynawskiej odsłonie. Deski można montować w wersji pionowej, żeby optycznie podnieść wysokość pomieszczenia lub w poziomie, dzięki czemu je poszerzymy. Miłośnicy dobrego, angielskiego stylu z kolei mogą zdecydować się na bogato rzeźbione boazerie dekoracyjne, białe lub z ciemnego drewna.

Drewniane meble – piękna inwestycja na lata

Drewniane meble są często kojarzone z luksusem, solidnością i trwałością. W większości przypadków pojawiają się w wariantach klasycznych lub historyzujących, jednak ich surowa odsłona, pokazująca naturalny rysunek drewna, jest również bardzo mile widziana we wciąż obowiązujących stylach skandynawskim, japońskim, a również w stylu globalnego nomady. Wielość kształtów i form pozwala każdemu znaleźć idealne rozwiązanie, wpisujące się w indywidualne potrzeby.

Jakie drewno wybrać do naszych wnętrz?

Ilość dostępnych obecnie na rynku rodzajów drewna potrafi przyprawić o zawrót głowy. Możemy wybierać spośród gatunków lokalnych i egzotycznych.

Do najpopularniejszych rodzimych gatunków należy bez wątpienia dębina, która jest niezmiernie trwała, odporna na warunki zewnętrzne i dzięki temu zyskuje olbrzymią uniwersalność. Można ją stosować jako materiał na podłogi, okładziny i blaty czy meble.

Z kolei drewno bukowe, o podobnej twardości, jest zdecydowanie łatwiejsze w obróbce, dlatego też chętnie bywa wykorzystywane do produkcji parkietów i mebli. Wysoka trwałość i zbita struktura sprawiają, że obiekty z niego wykonane mogą wytrzymać nawet spore obciążenia. Drewno wyróżnia piękna, żółta lub czerwonawa barwa, często z dodatkowymi ciemniejszymi plamkami lub cętkami.

Drewno orzechowe występuje na różnych szerokościach geograficznych i w każdym z miejsc ma nieco inne właściwości i kolorystykę. Wyróżnia je jedna cecha, którą doceniają projektanci – w odróżnieniu od innych gatunków drewna, nie ma tendencji do rozszerzania się i kurczenia.

W Polsce powszechnie stosuje się również miękkie drewno sosnowe o pięknym rysunku słojów i jasnej, pomarańczowo-brązowej barwie. Jest dość wytrzymałe. Jako wadę tego gatunku można uznać często występujące sęki, które w niektórych przypadkach mogą jednak stanowić walor dekoracyjny przedmiotów wykonanych z sośniny.

Postaw na egzotykę w swoim wnętrzu

Jak zostało to już powiedziane, modne obecnie wnętrza z wykorzystaniem drewna to nie tylko rodzime materiały. Na całym świecie funkcjonuje trend, który dotarł również do naszego kraju. Coraz chętniej sięgamy po drewna egzotyczne. Jakie są ich zalety?

Przede wszystkim w wielu przypadkach są to gatunki niezmiernie wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, co pozwala na użycie ich w różnych miejscach i konstrukcjach. Dodatkowo często wyróżnia je przepiękny kolor i faktura, dzięki czemu sprawiają, że nasze wnętrza nabierają elegancji i luksusowego wyglądu. Jakie są najpopularniejsze gatunki drewna egzotycznego, które możemy spotkać w ofercie sklepów i w jaki sposób można je wykorzystać w naszych wnętrzach?

Paduk – magia w czerwonej odsłonie

Paduk wyróżnia niespotykany w innych gatunkach drewna kolor – intensywna czerwień. Występuje ono naturalnie na obszarze Afryki i Azji. Jest niezmiernie trwałe, o twardości większej niż drewno dębowe, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana w produkcji mebli, również tych łazienkowych. Oprócz tego, co ciekawe, posiada również inne, dość nieoczywiste zastosowanie. Niektóre plemiona afrykańskie przez wieki używały drewna Paduk w leczeniu chorych oraz w obrzędach magicznych. To pięknie wyglądający materiał z bogatą i wielowymiarową historią.

Teak – wytrzymały i elegancki

Drewno kojarzone głównie z Filipinami, skąd w większości pochodzi, zyskało olbrzymią popularność w naszym kraju. Jest niezmiernie trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć, dzięki czemu bywa używane również w kuchniach i łazienkach. Ma subtelną, jasną barwę o wyrazistym rysunku słojów, który dodaje mu niekwestionowanej elegancji.

Bambus do zadań specjalnych

Bambus jest uznawany za jeden z najtwardszych gatunków drewna, bardzo wytrzymały również na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Sprawia to, że jeśli deski zostaną odpowiednio zaimpregnowane (najczęściej przez olejowanie), można je stosować z powodzeniem na zewnątrz, jako parkiet czy w stylowych i subtelnych meblach ogrodowych.

Drewno we wnętrzu – jak je właściwie oświetlić?

Naturalne drewno, z widocznym rysunkiem słojów i sękami zdecydowanie ociepla przestrzeń, w której je umieścimy. Sprawia, że wnętrze staje się bardziej eleganckie i stylowe a przy tym też przytulne. Sprawdza się w miejscach relaksu, gdzie najlepiej zestawić je ze światłem o barwie ciepłobiałej, które odpręża i wycisza.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu naturalnego charakteru wnętrza, do którego wprowadziliśmy w większej ilości drewno, warto zadbać o odpowiednie oprawy oświetleniowe, które mogą dopełnić przytulnej kompozycji. Można postawić na lampy stojące z materiałowymi kloszami takie, jak znajdujące się w naszej ofercie rodziny produktów Aruba i Zyta. Różnorodna kolorystyka pozwoli wpisać je w każdą przestrzeń.

Świetnym rozwiązaniem jest również użycie uniwersalnych lamp z oprawą o prostej bryle, wykonanej ze szkła i metalu, dzięki którym możemy otrzymać delikatne i przyjemnie rozproszone światło. Idealnie wpisuje się w tę stylistykę lampa wisząca Azzardo Valedo, o charakternej formie oraz klasyczna i urokliwa White Ball o gładkim, kulistym kloszu wykonanym ze szkła.

Drewno we wnętrzach, zwłaszcza wielobarwne gatunki egzotyczne, to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich miesięcy. Pozwala dodać elegancji i stylu, a przy tym sprawić, że nasz dom stanie się bardziej przytulny i zapraszający do spędzania w nim czasu. Wprowadzenie naturalnego drewna, niepokrytego dodatkowymi warstwami lakieru, ponadto wpisuje się w szersze tendencje eko-architektury takie, jak choćby biofilia w designie. Bądźmy modni, bliżej natury i po prostu cieszmy się naszym pięknym wnętrzem.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • dodatki-do-domu.pl

    Świetny wpis, uwielbiam naturalne drewno w pomieszczeniach. Zdecydowanie lepiej przebywa mi się w pomieszczeniu, gdzie czuję się swobodnie i wiem, że otaczają mnie naturalne materiały. Pozdrawiam :)

  • Kornelka

    Staram się jak najwięcej obcować z naturą i nawiązywać do niej we wnętrzy; nie tylko przez naturalne materiały, ale i motywy :) w końcu jesteśmy jej częścią więc naturalnym jest tęsknota za nią. W łazience co prawda nie naturalne drewno, ale drewnopodobny gres, a na ścianach marmur :) Kabina prysznicowa jest najprostsza, bez żadnych drzwi - po prostu szyba (szklarz w bielsku się spisał) oraz ogromne lustro. Przy dwóch wzorach płytek raczej minimalizm w dodatkach.

  • Boss

    Drewno we wnętrzach jest typowo polskie :) Na szczęście minęła moda na pseudo nowoczesne, wręcz plastikowo-sztuczne wnętrza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge