rodzaj oświetlenia

Rodzaj oświetlenia do domu – jak zbudować idealny system oświetleniowy?

W domowych wnętrzach system oświetleniowy zalicza się do kluczowych instalacji, bez których nie da się normalnie funkcjonować. Spełnia on zadania typowo użytkowe, ale też kreuje klimat pomieszczenia pod względem nastroju i walorów estetycznych. Finalny efekt zależy od tego, jakie mamy rodzaje oświetlenia i gdzie umieścimy poszczególne punkty świetlne.

Jakie są rodzaje oświetlenia podstawowego wykorzystywane w domowych wnętrzach? Do czego są one potrzebne? Jaka powinna być barwa światła we wnętrzach? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Podstawowe, domowe oświetlenie – rodzaje i funkcje

W domowych wnętrzach światło jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Podstawą zawsze powinno być oczywiście światło naturalne, wpadające przez okna lub inne przeszklenia (drzwi, świetliki). To ono zapewnia wygodę przebywania w pomieszczeniach, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników.

Poza nim trzeba też zadbać o oświetlenie sztuczne. Do czego jest ono przydatne? Oświetlenie domowe ma za zadanie zapewniać komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich domowników, gdy światło słoneczne jest niewystarczające lub gdy go zupełnie brak. Pełni ono szereg zadań praktyczno-użytkowych, choć też w wielu sytuacjach stanowi efektowną dekorację w pomieszczeniu i uzupełnienie kompleksowej aranżacji. Ich przydatność zależy oczywiście od tego, jaki rodzaj oświetlenia zostanie wykorzystany oraz gdzie znajdą się poszczególne punkty świetlne.

Produkty oświetleniowe do domu dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

  • oświetlenie ogólne,

  • oświetlenie zadaniowe,

  • oświetlenie dekoracyjne.

Wspólnie tworzą one kompleksowy system, odpowiadający wszystkim potrzebom użytkowników.

Oświetlenie ogólne – gdzie montować lampy?

Do czego przydają się lampy w ramach oświetlenia ogólnego? Ich podstawowym zadaniem jest zastąpienie światła słonecznego, by móc wykonywać podstawowe czynności we wnętrzach w pochmurne dni, wieczorami lub nocą. Lampy główne dostarczają światło, dzięki któremu możemy bezpiecznie i swobodnie przemierzać każde pomieszczenie w domu, ale też wykonywać proste czynności, nie wymagające precyzji wzrokowej.

Jakie lampy stosuje się w ramach oświetlenia głównego? Do tej kategorii zaliczają się różne typy produktów, w tym:

  • lampy sufitowe,

  • lampy wiszące (m.in. oprawy z pojedynczym źródłem światła, ale też ozdobne żyrandole),

  • plafony,

  • reflektory (sufitowe, systemy szynoprzewodowe),

  • oczka wpustowe.

Gdzie umieszcza się lampy główne? Najczęściej montuje się je w centrum pomieszczenia (duże lampy). Mniejsze modele wykorzystuje się po kilka lub kilkanaście opraw oświetleniowych, rozmieszczonych tak, by równomiernie doświetlić całe wnętrza.

Niektóre lampy główne pełnią rolę oświetlenia strefowego. Wówczas używa się ich choćby nad zestawem mebli wypoczynkowych lub stołem w jadalni (lampy stołowe).

Funkcjonalne oświetlenie zadaniowe – w jakich częściach domu nie może go zabraknąć?

Podstawowe rodzaje oświetlenia to nie tylko oświetlenie ogólne do bazowych zadań, ale też produkty zapewniające odpowiednie warunki do bardziej precyzyjnych czynności wzrokowych, gdzie pojawia się konieczność rozróżniania szczegółów.

Do tej roli przydaje się zwłaszcza oświetlenie miejscowe, przy którym praca wzrokowa jest komfortowa i nie prowadzi do nadmiernego wysiłku dla oczu. Jakich lamp użyć? Warto zdecydować się na:

  • lampy stojące (stołowe-biurkowe, podłogowe),

  • lampy wiszące,

  • reflektorki.

Świetnym pomysłem są modele pozwalające na kierunkowanie strumienia światła i regulowanie wysokości, by zawsze idealnie doświetlić stanowisko pracy.

Gdzie je wykorzystać? Takie lampy, w których używa się mocniejszych źródeł światła, trafiają choćby na biurka w gabinetach i pokojach dziecięcych.

Efektowne oświetlenie dekoracyjne a oprawy oświetleniowe – klimat i stylowe aranżacje budowane światłem

Ostatnim rodzajem oświetlenia stosowanego chętnie w domowych wnętrzach jest światło dekoracyjne. To ono buduje przytulny nastrój i sprawia, że w danych przestrzeniach przebywamy z prawdziwą przyjemnością.

Oświetlenie mające funkcję dekoracyjną może przybierać dwojaką formę:

  • ozdobne lampy, wpisujące się w estetykę wnętrza,

  • produkty doświetlające wybrane elementy przestrzeni.

Do pierwszej kategorii zaliczają się lampy, które same w sobie są ozdobą wnętrza, jak choćby kryształowy żyrandol w sypialni glamour albo stylowe kinkiety w roli oświetlenia bocznego w pokoju dziennym.

Oprócz nich stosuje się lampy doświetlające wybrane elementy wnętrza. Przydają się produkty, z których pomocą podkreśla się detale architektoniczne, fragmenty mebli (krawędzie łóżka, półki komody) bądź ozdobne przedmioty (ceramikę i bibeloty na szafkach, dzieła sztuki wyeksponowane w pomieszczeniu. Z pomocą prawidłowo dobranych źródeł światła i opraw udaje się wydobyć je z tła i właściwie wyeksponować ich efektowną formę.

W tej roli najchętniej wykorzystuje się:

  • reflektorki,

  • oczka wpustowe,

  • taśmy LED.

Dzięki takim produktom oświetleniowym udaje się dopełnić modną aranżację, zwłaszcza gdy dobierze się właściwe źródła światła.

Różne rodzaje oświetlenia a źródła światła

Planując rodzaje oświetlenia w domowych wnętrza, trzeba zwrócić uwagę na źródła światła, które mają do niego trafić. W zależności od typu lamp i ich przeznaczenia należy dostosować odpowiedni rodzaj światła emitowanego przez żarówki.

Jakich produktów najlepiej używać? Coraz częściej w domowych pokojach wykorzystuje się energooszczędne źródła światła LED, które niemal całkowicie wyparły już tradycyjne żarówki i halogeny. Ograniczają zużycie prądu, ale też wyróżniają się większą żywotnością, występują w rozmaitych formach (wszystkie najpopularniejsze typy gwintów i kształty, w tym modele ozdobne) oraz miewają zróżnicowane parametry techniczne. A to właśnie od zapewnianego przez nie światła zależy komfort przebywania w domowych wnętrzach.

Kluczowe jest oczywiście odpowiednie natężenie światła. W przypadku lamp ogólnych zazwyczaj wystarcza ok. 100 lx. Znacznie mocniejszy strumień światła powinny emitować lampy zadaniowe (nawet do 500-600 lx). Oświetlenie dekoracyjne dostosowuje się do konkretnych potrzeb (doświetlenia obrazu, subtelnego podświetlenia półek etc.).

Nie zapominajmy też o dopasowaniu barwy światła. W przypadku lamp ogólnych chętnie stawia się na produkty dające światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, podobnie w przypadku lamp zadaniowych, które niekiedy emitują jednak światło o nieco chłodniejszym odcieniu, co sprzyja wytężonej koncentracji. Oświetlenie dekoracyjne dopasowuje się do konkretnych potrzeb – w przypadku rozwiązań do przestrzeni rekreacyjnej w klasycznym wydaniu stawia się na światło ciepło białe (przyjemniejszy relaks). Nowoczesne wnętrza niekiedy lepiej prezentują się przy oświetleniu uzupełniającym o chłodniejszej tonacji. Natomiast podświetlenie dzieł sztuki powinno być jak najbardziej neutralne, by nie przekłamywać kolorów. Warto też w tym przypadku zastosować źródło światła o wysokim współczynniku oddawania barw.

Nowoczesne i piękne oświetlenie do domowych wnętrz

W domowych wnętrzach stosuje się oświetlenie ogólne, zadaniowe i dekoracyjne, zawierające zróżnicowane oprawy oświetleniowe i źródła światła (żarówki tradycyjne lub coraz częściej produkty LED). Dzięki nim da się zbudować spójny wizualnie, praktyczny system, zapewniający swobodę w wykonywaniu wszelkich czynności oraz komfort podczas wypoczynku. Stawiajmy zawsze na rozwiązania wysokiej jakości i dokładnie planujmy instalację, by uzyskać optymalny efekt, który posłuży nam przez lata.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge