Średnica otworu pod halogeny

Średnica otworu pod halogeny i oświetlenie LED w suficie podwieszanym

Montaż oczek wpustowych lub oprawek halogenowych w podwieszanych sufitach nie jest specjalnie skomplikowany i w większości przypadków poradzi sobie z nią nawet osoba nie mająca dużej wiedzy z zakresu prac remontowanych lub elektryki.

Jak powinien przebiegać montaż oprawek w suficie podwieszanym? O czym warto pamiętać i co zrobić, by cieszyć się równomiernie i pięknie oświetlonym wnętrzem? O tym napiszemy poniżej.

Nowoczesne oświetlenie do domu – jak zbudować piękny sufit podwieszany i oświetlenie do niego?

Sufity podwieszane cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają zbudować przytulną przestrzeń, wydzielić strefy funkcyjne lub udekorować wnętrze. Wielką rolę przy tworzeniu praktycznego i pięknego sufitu podwieszanego spełnia odpowiednio dobrane oświetlenie, które wymaga zastosowania najczęściej większej liczby opraw, by równomiernie doświetlić jedno lub wielowarstwowy sufit. Idealnie w tej roli sprawdzają się halogeny lub oczka wpustowe LED.

Zanim przystąpi się jednak do prac montażowych, warto dobrze się przygotować, by wszystkie działania przebiegły sprawnie i bezproblemowo.

Otwory pod halogeny i oczka wpustowe – prace przygotowawcze do montażu w suficie podwieszanym

Oprawy halogenowe i lampy wpustowe wymagają odpowiedniego rozplanowania miejsc, w których pojawią się punkty świetlne.

O czym nie można zapomnieć? Trzeba zadbać o to, by wszystkie oprawki znalazły się w jednej linii. Używa się do tego najczęściej poziomicy i miarki. Jeśli nie wymierzy się precyzyjnie rozłożenia wszystkich otworów, oświetlenie może być rozmieszczone nierówno, przez co sufit straci najważniejsze walory dekoracyjne.

Otwory pod halogeny i oczka wpustowe LED, czyli jak przygotować sufit podwieszany pod niewielkie oprawy?

Gdy już ustali się miejsce montażu, trzeba wywiercić otwory pod oprawy halogenowe lub LED. Służy do tego specjalna otwornica, która pozwala na wykonanie otworu montażowego o ściśle określonej średnicy.

Zazwyczaj oczka wpustowe miewają średnicę ok. 55-60 centymetrów. Należy dokładnie sprawdzić, jakiej szerokości produkt się posiada, by wywiercić otwór w suficie, którego średnica pozwoli na bezproblemowe zamontowanie oprawki LED.

Nie tylko średnica otworu pod halogen – montaż oczek wpustowych w kilku krokach

Prawidłowa średnica otworu montażowego w karton-gipsie pod oczko wpustowe to gwarancja bezpiecznego montażu oprawy na suficie podwieszanym.

Następnym krokiem, gdy już przygotuje się otwory, jest wprowadzenie do nich oprawek z dwiema sprężynkami rozporowymi. Później trzeba jeszcze przy pomocy kostki połączyć przewody elektryczne oczka wpustowego LED z tymi, które wystają z sufitu. Po osadzeniu żarówki, warto jeszcze sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy. Dopiero wtedy można umieścić ją na miejscu i umocować przy pomocy specjalnego pierścienia.

Stylowe oświetlenie na sufitach podwieszanych – lampy LED i oprawy halogenowe

Oprawy halogenowe i oczka wpustowe są stosunkowe proste w montażu w suficie podwieszanym, jeśli oczywiście zadba się o to, by średnica otworu montażowego była prawidłowo dobrana, a wszystkie działania zostaną przeprowadzone z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa. Nawet przy tak niewielkich pracach należy bowiem zadbać o odłączenie zasilania i ostrożne łączenie przewodów. To gwarancja bezpieczeństwa osoby przeprowadzającej montaż oraz późniejszych użytkowników oświetlenia.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge