światło ledowe

Światło ledowe – czy żarówki LED są szkodliwe?

Rozwój technologii LED w ostatnich latach sprawił, że tego typu żarówki stały się podstawowym rodzajem źródeł światła w naszych domach. Gwarantują skuteczne doświetlenie wszelkich przestrzeni, mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz pełną swobodę kontrolowania warunków oświetleniowych również zdalnie, na przykład za pośrednictwem naszej aplikacji Azzardo Smart.

Czy jednak światło LED jest w pełni bezpieczne dla zdrowia? Wokół oświetlenia w tej technologii pojawia się sporo kontrowersji i mitów, nad którymi chcielibyśmy się pochylić w dzisiejszym tekście.

Światło LED a zdrowie – czy żarówki LED są szkodliwe?

Trudno wręcz wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez sztucznego oświetlenia. Zapewnia bowiem komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się lub wykonywania rozmaitych czynności po zapadnięciu zmierzchu. Jednym z popularniejszych produktów oświetleniowych w ostatnim czasie stały się energooszczędne lampy LED, stosowane równie często we wnętrzach, co i na zewnątrz.

Produkty LED wyróżniają się niskim zużyciem prądu i wysoką żywotnością. Źródła światła emitują światło o różnej temperaturze barwowej i kolorze, dzięki czemu są znacznie bardziej uniwersalne i praktyczne. Czy jednak na pewno są w pełni bezpieczne dla użytkowników?

Jak twierdzą specjaliści, żarówki LED jako takie nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka. Istnieją jednak produkty, które potrafią prowadzić do powstania dyskomfortu oraz szybszego przemęczenia wzroku, jeśli będzie się przez dłuższy czas przebywać w pomieszczeniach oświetlonych nieodpowiednimi lampami LED.

Oświetlenie LED – największe zagrożenia

Szkodliwość żarówek LED bywa związana przede wszystkim z nieprawidłowo dobranymi parametrami oświetlenia dla danej przestrzeni. W głównej mierze dotyczy to takich kwestii, jak:

  • strumień świetlny (w lumenach [lm]),
  • barwa światła (w Kelwinach [K]).

Źle dobrane źródła światła LED, a zwłaszcza produkty niskiej jakości, potrafią mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zbyt intensywne, zimno białe światło prowadzi do podrażnienia oczu, powoduje ból i zmęczenie. Niekiedy może doprowadzić nawet do nadwrażliwości, bólu głowy i problemów z koncentracją.

Gdy dobiera się źródła światła LED, warto zatem dbać o to, by do domów trafiały wyłącznie sprawdzone produkty, o prawidłowo dobranej temperaturze barwowej. Dzięki temu udaje się uniknąć większości problemów zdrowotnych, związanych ze stosowaniem żarówek LED.

Niebieskie światło LED – dyskomfort i podrażnienie oczu

Największe zagrożenie dla zdrowia wiąże się ze zbyt długą ekspozycją na niebieskie światło LED. Jeśli jest go zbyt wiele, może wywoływać przemęczenie wzroku, a nawet podrażniać fotoreceptory w siatkówce oraz przyspieszać rozwój choroby AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej.

Co zrobić, by zminimalizować ryzyko? Najlepiej wybierać produkty, dające światło neutralne lub ciepło białe. Jeśli natomiast zastosowanie światła zimnego jest niezbędne, należy wybierać źródła światła LED wysokiej jakości, pochodzące od renomowanych producentów.

Oślepienie – groźne lampy LED

Lampy LED często emitują światło, które może oślepiać osoby, patrzące bezpośrednio w źródło światła. W takiej sytuacji również istnieje realne ryzyko uszkodzenia wzroku.

Jak się przed tym chronić? Najlepiej kupować produkty LED, dające rozproszone światło lub tak rozmieszczać punkty świetlne, by nie świeciły wprost w oczy użytkowników danej przestrzeni.

Migotanie oświetlenia LED – czy światło ledowe może być niebezpieczne dla wzroku?

Niskiej jakości lampy LED lub żarówki LED potrafią dawać efekt migotania. Nie tylko utrudnia on korzystanie z przestrzeni, ale także nadmiernie męczy wzrok oraz może prowadzić do zawrotów głowy lub pieczenia oczu. W niektórych sytuacjach takie oświetlenie bywa szczególnie groźne, zwłaszcza dla osób chorujących na epilepsję.

By ograniczyć do minimum negatywne konsekwencje zdrowotne, warto zawsze wybierać sprawdzone i bezpieczne źródła światła LED.

Jakich lamp LED używać – jak dobrać światła LED w domu?

Jakie zatem lampy LED najlepiej stosować? Najbezpieczniejsze jest oświetlenie LED o mniejszym natężeniu światła, emitujące światło ciepłe lub neutralne. W tym przypadku ryzyko podrażnienia wzroku jest zdecydowanie mniejsze niż przy produktach dających światło niebieskie.

Warto wybierać lampy i żarówki LED, które mocno rozpraszają światło. Takie oświetlenie LED staje się znacznie mniej groźne dla samopoczucia lub zdrowia człowieka.

LED światło a zdrowie – funkcjonalne i bezpieczne oświetlenie LED

Lampy LED wyróżniają się olbrzymią praktycznością stosowania w domowych wnętrzach lub ogrodach. Również jednak w ich przypadku należy zachować ostrożność i wybierać zawsze sprawdzone produkty wysokiej jakości.

Dzięki temu produkty do oświetlenia LED (różne rodzaje lamp i źródeł światła) nie stanowią zagrożenia dla ogólnej kondycji zdrowotnej użytkowników, a przy tym jeszcze lepiej spełniają powierzone im funkcje.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Stani_44

    jak dotąd oświetlenie ledowe, to oszczędzanie i nowa technologia polecam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge