wnętrza w stylu norweskim

Wnętrza w stylu norweskim – modne aranżacje w północnym klimacie

Gdy mówi się o skandynawskim stylu i designie najczęściej ma się na myśli meble i produkty oświetleniowe rodem ze Szwecji, Finlandii lub Danii. Wiele osób zapomina o jeszcze jednym kraju północnym, który także stworzył wiele ciekawych projektów, przez lata pozostając jednak na uboczu głównego nurty. Mowa oczywiście o stylu norweskim.

Czym się wyróżnia ta tendencja w designie? Jak urządzić wnętrze zgodnie z założeniami tej odmiany stylu skandynawskiego? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Wnętrza norweskie – funkcjonalny minimalizm w skandynawskim stylu

Styl szwedzki, styl fiński, styl norweski – wszystkie te krajowe nurty zwykło się określać po prostu jako skandynawski styl, który zjednał sobie szerokie grono zwolenników na całym świecie. Niejeden architekt wnętrz lub osoba prywatna decyduje się właśnie na styl skandynawski, urządzając salon, sypialnię lub kuchnię.

wysokość kinkietu w mieszkaniu

Skandynawski design ma bowiem od lat wiele do zaoferowania użytkownikom, pragnącym wygody, bezpieczeństwa i funkcjonalności. Skandynawskie meble zapewniają pełną wygodę, a dodatki budują przytulny klimat, nawiązujący do świata natury. Dzięki temu styl skandynawski od dawna pozostaje jedną z uniwersalnych tendencji, która świetnie sprawdza się w różnych wnętrzach.

Co ciekawe może on mieć naprawdę zróżnicowane odmiany, co częściowo wynika właśnie z kraju, z którego pochodzą dane rozwiązania. Jaki zatem jest styl norweski i czym się wyróżnia na tle pokrewnych tendencji obecnych w innych krajach skandynawskich?

Norweskie i skandynawskie wnętrza – zwrot w stronę naturalnych materiałów w stylu scandi

Jeśli chce się zaaranżować wnętrza w klasycznym norwesko-skandynawskim stylu trzeba kierować się kilkoma prostymi zasadami. Podstawą jest jasna kolorystyka, która króluje w całym wnętrzu. Dominuje wszechobecna biel, która wprowadza do domowych przestrzeni jeszcze więcej światła. Niekiedy przełamuje się ją pojedynczymi dodatkami w rozmaitych odcieniach czerni. Mogą to być na przykład modne lampy wiszące, wykonane z metalu. Mocne akcenty kolorystyczne to coś, co pojawia się w innych projektach w stylu skandynawskim. W aranżacjach norweskich raczej się ich unika. Zamiast tego stawia się na naturalne materiały, a zwłaszcza drewno. To przecież surowiec, którego w nieprzyjaznym, norweskim klimacie zdecydowanie nie brakowało i nie brakuje do tej pory.

Jeśli zatem chcesz urządzić pomieszczenie w norweskim stylu skandynawskim, postaw na meble z litego drewna, najlepiej surowe, utrzymane w naturalnym kolorze, z widocznym rysunkiem słojów oraz wszelkimi niedoskonałościami.

Styl skandynawski i styl norweski – prostota i geometryzacja w skandynawskich wnętrzach

Styl skandynawski stawia na naprawdę proste rozwiązania, wykorzystujące naturalne materiały. Podobnie jest też w nurtach wywodzących się z norweskiego designu. Początków tej tendencji należy upatrywać w okresie tuż po II Wojnie Światowej, gdy w Norwegii panowały trudne warunki. Wówczas projektanci koncentrowali się na niezmiernie wyszukanych formach, a raczej na funkcjonalności i wygodzie, by zapewnić ludziom praktyczne meble do domów.

Tak też czynił choćby Hans Brattrud, uznawany z jednego z najważniejszych designerów norweskich. To on stworzył ponadczasowe krzesło Scandia, składające się z kilku listew, tworzących oparcie i siedzisko, idealnie wyprofilowanych i dopasowanych do kształtu ciała siedzącego. Podobne tendencje da się zaobserwować w innych typach wyposażenia, które powstają zgodnie z założeniami stylu skandynawskiego-norweskiego. Mają prostą formę i są wykonane z naturalnych materiałów, w tym zwłaszcza drewna w standardowej barwie lub lakierowanego na jednolicie biały kolor, by stworzyć efektowne monochromatyczne wnętrze.

Zbliżone geometryczne wzory dominują w przypadku innych typów produktów. W podobnym duchu powstawały i powstają do tej pory norweskie oprawy oświetleniowe. Mogą być wykonane z drewna lub metalu. Odznaczają się jednak wyrazistymi, geometrycznymi liniami oraz maksymalnie uproszczoną formą, dopasowaną do funkcji danego przedmiotu. Jako oświetlenie główne stosuje się chętnie modele wiszące metalowe, otwarte od dołu. Jako oświetlenie zadaniowe i strefowe nieodzowne są oprawy stojące podłogowe na trójnogach lub z łukowym ramieniem.

Tą samą ścieżką, co prekursorzy i mistrzowie norweskiego kierunku w stylu scandi, podążają obecnie kolejne pokolenia designerów. Współczesny design norweski jest bowiem wciąż oparty na ascetycznym minimalizmie, którego główną cechą pozostaje funkcjonalność. To w nim tkwi największa siła kierunku. Wzornictwo tego kraju inspiruje również ludzi z innych zakątków świata, pragnących tworzyć codzienne przedmioty, które będą wygodne, praktyczne i piękne dzięki swojej prostocie.

Aranżacje w stylu skandynawskim (norweskim) – funkcjonalność ponad wszystko we wnętrzach skandynawskich

Jasne kolory, wykorzystanie naturalnych materiałów (rozwiązania z surowego drewna) i prostota designu to jednak nie jedyne cechy, które wyróżniają styl norweski. Najważniejsza jest funkcjonalność. Wszystkie produkty były i są projektowane tak, by zapewniać pełen komfort podczas pracy, wykonywania codziennych czynności lub odpoczynku. Stawia się na ergonomiczne formy oraz właściwy rozkład wszystkich elementów wyposażenia we wnętrzu, by pokój dziecka, kuchnia lub sypialnia w stylu skandynawskim była zawsze niezmiernie praktyczna dla użytkowników, zapewniając przestrzeń do codziennego funkcjonowania, nawet w niewielkich mieszkaniach.

Takie są krzesła, stoliki i szafy, a także produkty oświetleniowe, pozwalające na regulację wysokości lampy lub kąta padania światła. Osłony źródeł światła są z kolei dopracowane tak, by dawały przyjemnie rozproszone oświetlenie do relaksu lub mocny strumień światła do wygodnej i bezpiecznej pracy.

Norweski styl skandynawski choć prosty i niepozorny zapewnia idealne warunki do życia oraz przytulną atmosferę, dzięki bliskości natury (naturalne drewno, obecność zielonych roślin), a także budowaniu klimatu poprzez jasny kolor ścian i wnętrz.

Wnętrze w stylu skandynawskim – modne rozwiązania wprost z Norwegii

W aranżacjach w duchu norweskiego stylu skandynawskiego naprawdę mniej znaczy więcej. Stawia się w nich na prostotę, stonowane kolory i naturalne dodatki, które budują przestrzeń pełną ciepła i przytulności.

Nic więc dziwnego, że takie rozwiązania świetnie sprawdzają się w rekreacyjnych częściach domu – wszędzie tam, gdzie spotyka się rodzina na zabawie, odpoczynku. Choć w aranżacjach i designie można wyczuć pewne nuty stylu retro, wszystkie elementy są w pełni funkcjonalne i uniwersalne. Dzięki temu aranżacje zaprojektowane właśnie w tym stylu skandynawskim są tak ponadczasowe i nigdy nie wychodząc tak naprawdę z mody.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge