Wysokość kinkietu w mieszkaniu – gdzie najlepiej je zamontować?
Kinkiety zaliczają się do lamp, które od wielu lat cieszą się olbrzymią popularnością wśród dekoratorów wnętrz i osób prywatnych, pragnących wygodnie i pięknie urządzić domowe przestrzenie. Uniwersalność opraw ściennych sprawia, że da się je wykorzystać na wiele sposobów w różnych wnętrzach.
Jak podłączyć kinkiet ścienny i gdzie go najlepiej umieścić? Na jakiej wysokości powinny się znaleźć domowe kinkiety? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.
Modne lampy ścienne, czyli do czego może się przydać kinkiet?
Kiedy warto zdecydować się na kinkiety? Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby i w jakich wnętrzach pragniemy zbudować system oświetleniowy.
Nowoczesne oświetlenie ściany potrafi bowiem przybierać różne formy. Pojawiają się zatem większe modele, które niejednokrotnie konkurują z głównym źródłem światła sufitowym. Sprawdzają się jako oświetlenie ogólne w niewielkich przestrzeniach. Mniejsze modele w dużych wnętrzach stosuje się jako uzupełnienie dla lampy sufitowej i wiszącej. W takich miejscach kinkiety wykorzystuje się jako oświetlenie boczne, dające przyjemne, nastrojowe światło.
W zależności od tego, na jakiej wysokości zostaną zawieszone praktyczne kinkiety, potrafią pełnić funkcję dekoracyjną, doświetlając ścianę, lub zapewniać oświetlenie punktowe dla ozdobnych przedmiotów ustawionych półkach lub zawieszonych bezpośrednio na ścianach.
Jakie kinkiety stosuje się w domach – kinkiety nad łóżkiem, kinkiety na ścianach w salonie
Na funkcjonalność domowych kinkietów wpływa nie tylko kształt i wysokość kinkietu (samej oprawy) oraz to, na jakiej wysokości zostanie on zawieszona na ścianie. Równie ważne jest rozmieszczenie opraw względem siebie na danej powierzchni, a także kąt padania światła.
Pojawiają się oprawy, świecące mocnym strumieniem tylko w dół lub górę, bądź w obie strony, efektownie podświetlając ścianę i optycznie powiększając przestrzeń, co przydaje się zwłaszcza przy niewielkiej wysokości pomieszczenia.
Można też znaleźć lampy bez ukierunkowanego strumienia światła lub dające światło rozproszone (np. modele wyposażone w mlecznobiałe klosze szklane). To one idealnie sprawdzają się do budowania nastroju w danym wnętrzu.
Gdzie zamontować kinkiety?
Kinkiety ścienne montuje się w większości domowych wnętrz jako oświetlenie strefowe, zadaniowe lub dekoracyjne – wszystko zależy od tego, na jakiej wysokości kinkiet zostanie umieszczony oraz ile opraw się wykorzysta. Kinkiety pojawiają się w pomieszczeniach reprezentacyjnych, jak salony, jadalnie, kuchnie, a także w prywatnych sypialniach i pokojach dziecięcych. Da się przy ich pomocy ciekawie doświetlić przedpokoje i klatki schodowe (lampy montowane wzdłuż ciągów komunikacyjnych). Produkty hermetyczne natomiast sprawdzają się jako praktyczne oświetlenie łazienki. Warto też wykorzystać kinkiety zewnętrzne jako oświetlenie balkonu, tarasu lub elewacji budynku.
W większości przypadków nowoczesne kinkiety dają światło niezwykle przyjazne, sprzyjające odpoczynkowi, budujące charakter wnętrza. Przy pomocy takich lamp ściennych da się dopełnić aranżację, nadając jej indywidualny i ciekawy styl, wpisujący się w bieżące trendy i upodobania domowników.
Na jakiej wysokości zamontować kinkiety?
Gdy planuje się system oświetleniowy w domowych wnętrzach, trzeba myśleć kompleksowo. Warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie wszystkich punktów świetlnych, co pozwoli na uzyskanie odpowiedniej odległości oprawy świetlnej ściennej od innych lamp i elementów wyposażenia.
Komfort oświetleniowy, który da się uzyskać również z pomocą kinkietów, zależy oczywiście od konstrukcji lampy. Warto więc dobrze zastanowić się zawczasu, na jakiej wysokości zawiesić kinkiety w poszczególnych typach wnętrz. Wpływa to bowiem na wygodę, bezpieczeństwo i samopoczucie wszystkich użytkowników danej przestrzeni.
Na jakiej wysokości kinkiet powinien się zatem znaleźć w sypialni, salonie lub łazience?
Oświetlenie boczne w sypialni – na jakiej wysokości umieścić kinkiety?
Kinkiety chętnie montuje się w sypialniach. Umieszcza się je przede wszystkim symetrycznie po obu stronach łóżka. Sprawdzają się świetnie jako delikatne oświetlenie, budujące klimat, oraz lampy zadaniowe, przydatne w czasie wieczornego czytania przed snem.
Na jakiej wysokości powinny się znaleźć kinkiety nad łóżkiem? Powinno się je montować bezpośrednio nad łóżkiem. Najlepiej umieścić je na wysokości ok. 70-75 cm liczonych od górnej krawędzi materaca. Dzięki temu światło nie podrażnia oczu osoby siedzącej w łóżku i pozwala na przyjemne rozkoszowanie się wieczorną rekreacją przed snem.
Na jakiej wysokości zamontować kinkiet w łazience?
Nieco inne funkcje pełnią kinkiety w domowych łazienkach. Zazwyczaj w tym pomieszczeniu stosuje się je bowiem jako zadaniowe oświetlenie nad lustro. W zależności od wybranej oprawy, montuje się lampy ścienne nad krawędzią tafli (mocno wydłużone modele) lub symetrycznie po obu stronach lustra.
Specjaliści doradzają, by lampy po bokach ramy lustra znajdowały się na wysokości oczu, to znaczy mniej więcej 160 cm od podłogi. Tak uzyskuje się wystarczająco mocne światło, pozwalające na wykonywanie nawet bardzo precyzyjnych czynności, np. dokładne ogolenie twarzy lub stworzenie perfekcyjnego makijażu.
Modne lampy ścienne a wysokość montażu w innych domowych wnętrzach
Również w innych pomieszczeniach warto wykorzystać kinkiety, by zyskać rozproszone światło lub podświetlić wybrane strefy i elementy wystroju. Tak tworzy się relaksacyjna atmosfera i przytulne miejsce do wypoczynku na przykład w salonie lub kuchni.
W takich miejscach kinkiety montuje się najczęściej na wysokości ok. 160-170 centymetrów od podłogi, choć zdarza się, że lampy pojawiają się niżej lub wyżej – w zależności od lokalizacji detalu architektonicznego lub przedmiotu (np. obrazu na ścianie lub rzeźby na półce), które mają być podświetlane.
Na korytarzach i klatkach schodowych kinkiety najczęściej umieszcza się na wysokości ok. 170 cm (zwłaszcza oprawy świecące w górę i dół), co optycznie powiększa wnętrze, ułatwia korzystanie z przestrzeni i minimalizuje ryzyko oślepienia.
Kinkiety klasyczne i nowoczesne oświetlenie – modne oprawy do domowych wnętrz…
Kinkiety powinny być zawsze dopasowane do pozostałych elementów systemu oświetleniowego oraz do stylu całego wnętrza.
Pojawiają się zatem kinkiety nowoczesne o minimalistycznej formie i skrajnie uproszczonym designie. Podobnie prezentują się proste lampy skandynawskie o geometrycznej bryle, wykonane z metalu, szkła i drewna. Niezmiernie ciekawie prezentują się kinkiety w stylu industrialnym. Ich konstrukcja jest bowiem najczęściej ograniczona do zupełnego minimum – bez klosza, a za to z wykorzystaniem dekoracyjne żarówki typu LED. Znacznie bardziej ozdobne bywają natomiast ścienne oprawy glamour – pełne ornamentów, złoceń i chromowanych powierzchni.
… i nowoczesne źródła światła do domu
Gdy dobiera się kinkiety do domu, trzeba zastanowić się nad tym, jakie źródło światła najlepiej połączyć z daną oprawą. Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania w technologii LED. Są energooszczędne, wyróżniają się długą żywotnością. Można znaleźć modele o różnej mocy, temperaturze barwowej i kolorze. Niektóre pozwalają nawet na modyfikację parametrów światła w zależności od potrzeb.
Źródło światła LED w kinkiecie powinno zapewniać odpowiedni poziom doświetlenia wnętrza, a przy tym budować klimat miejsca. Warto zatem zadbać o dobór właściwej temperatury barwowej. W miejscach do rekreacji i wypoczynku lepiej sprawdza się ciepła barwa. Na stanowiskach pracy najlepiej postawić na chłodniejsze tonacje. Natomiast w przestrzeniach, gdzie liczy się perfekcyjne oddawanie barw (strefa przed lustrem w łazience, garderoba etc.) najlepiej wybrać modele neutralne, umożliwiające imitowanie dziennego światła.
Wysokość kinkietu i najmodniejsze oprawy do domowych przestrzeni
Kinkiety w sypialni, przedpokoju, kuchni czy pokoju dziecka – można je zamontować niemal wszędzie. Tworzą warunki do bezpiecznego przemieszczania się, wpisują się w aranżację i dopełniają klimat danej przestrzeni. Bywają niezmiernie praktyczne, gdyż zapewniają komfort przy realizacji rozmaitych zadań wzrokowych, a także dają delikatne światło idealne do wypoczynku. Można zatem stwierdzić, że są to naprawdę uniwersalne rozwiązania oświetleniowe, niezbędne w zasadzie w każdym domu.
Zostaw komentarz