Żarówki LED na zewnątrz – jakich produktów używać?
Oświetlenie zewnętrzne wymaga zastosowania odpowiednich produktów, które gwarantują pełne bezpieczeństwo korzystania z nich nawet w trudnych warunkach. Warto stawiać na rozwiązania trwałe i solidne.
Czy do takich zaliczają się nowoczesne źródła światła LED? Czym powinny się wyróżniać żarówki LED na zewnątrz, by można było je wykorzystać w systemie oświetleniowym? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie w dalszej części artykułu.
Żarówki LED na zewnątrz domu – gdzie je wykorzystać?
Oświetlenie LED w ostatnich latach stało się standardem w efektywnym i stylowym oświetleniu wnętrz mieszkalnych lub biurowych. Coraz częściej wykorzystuje się je także w roli oświetlenia zewnętrznego w rozmaitych przestrzeniach.
Na żarówki LED zewnętrzne decydują się osoby prywatne, które przy ich pomocy doświetlają przydomowe przestrzenie. Stosują je do lamp na elewację, taras i balkon albo opraw, trafiających do gruntu, wzdłuż ścieżek ogrodowych, podjazdów do garażu lub drogi dojścia do drzwi wejściowych.
Oświetlenie zewnętrzne LED stosuje się także w przypadku budynków biurowych, zakładów przemysłowych lub instytucji publicznych. Pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo podczas poruszania się w terenie po zapadnięciu zmroku, a także poprawiają estetykę przestrzeni i architektury.
Oświetlenie zewnętrzne a podstawowe parametry źródła światła – ledowe żarówki do ogrodu
Jakie żarówki LED trafiają do oświetlenia zewnętrznego? Wszystko zależy od specyfiki przestrzeni oraz całościowej aranżacji. W zależności bowiem od wybranego stylu architektonicznego, wyglądu terenu wokół budynku oraz liczby opraw, stosuje się inne źródła światła.
Gdy wybiera się żarówki LED, należy zwrócić uwagę na parametry każdego źródła światła. Nie zawsze bowiem mocne żarówki są potrzebne w oświetleniu elewacji lub ogrodu. Czasami wystarczy tylko delikatne, rozproszone światło. Równie ważna jest barwa światła. W aranżacjach klasycznych i retro lepiej zdecydować się na żarówki LED emitujące światło ciepło białe lub w innych, ciepłych kolorach. W przypadku nowoczesnych rozwiązań można zdecydować się natomiast na chłodnieją barwę światła i silne oświetlenie.
Co jeszcze, oprócz natężenia i barwy światła, brać pod uwagę, gdy wybiera się oświetlenie zewnętrzne? Każde źródło światła, które trafia do ogrodu powinno być dopasowane do oprawy, w której ma być osadzone. Warto sprawdzić typ gwintu, a także wybrać rozwiązanie z jak najwyższej klasy energetycznej. W końcu produkty w technologii LED zaliczają się do najbardziej energooszczędnych, dzięki czemu oświetlenie ogrodu lub innej przestrzeni może być efektowne i nie nadwyrężać zbyt mocno budżetu.
Praktyczne oświetlenie LED zewnętrzne a nowoczesne źródła światła – dlaczego trzeba wybrać odpowiednie produkty do oświetlenia domu?
Wybór odpowiednich produktów do oświetlenia ogrodu lub innej zewnętrznej przestrzeni to jednak nie tylko estetyka i komfort lub sposób na to, by zaoszczędzić energię elektryczną. Należy zadbać o to, by do ogrodu lub na elewację trafiały właściwe żarówki LED oraz oprawy oświetleniowe przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.
Urządzenia elektryczne, użytkowane na zewnątrz, jeśli nie są przystosowane do szkodliwych czynników atmosferycznych (wilgoć, zalanie wodą, zmiany temperatury), mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla użytkowników. Wniknięcie do ich wnętrza wody bywa bowiem przyczyną zwarcia w instalacji, co prowadzi do zniszczenia lampy, a niekiedy oznacza porażenie prądem dla osoby, która nieopatrznie dotknie uszkodzonego elementu.
Dlatego też należy zadbać o to, by żarówki LED a zwłaszcza lampy LED do ogrodu były wykonane z olbrzymią dbałością z wysokiej jakości materiałów, odpornych na czynniki zewnętrzne.
Lampy LED na zewnątrz budynku – czym muszą się wyróżniać?
Bez względu na to, czy w ogrodzie stosuje się oprawy, podłączone do domowej instalacji elektrycznej, czy też postawiło się na szereg lamp solarnych, należy zadbać o to, by były to produkty przystosowane do użytkowania na zewnątrz. Warto bowiem pamiętać, że tak naprawdę od szczelności oprawy a nie żarówki LED (lub taśmy LED) zależy bezpieczeństwo korzystania z oświetlenia w terenie.
Każda lampa ogrodowa powinna odznaczać się wysokim współczynnikiem ochrony IP (nie niższym niż IP44), co minimalizuje ryzyko wniknięcia do wnętrza wilgoci i wody oraz szkodliwych pyłów, które mogłyby zakłócić prawidłowe działanie urządzenia.
Dodatkowo warto szukać rozwiązań wykonanych z trwałych materiałów, w tym tworzyw sztucznych, szkła i stali nierdzewnej. Gwarantują one bezpieczne i długoletnie korzystanie z oprawy, której nie uszkodzą zmienne warunki atmosferyczne.
Żarówki LED zewnętrzne – a może rozwiązania zintegrowane?
Jeśli chce się bezpiecznie korzystać z oświetlenia zewnętrznego, warto zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniach. Producenci jasno określają bowiem, gdzie może być zastosowana dana oprawa oświetleniowa oraz żarówka LED.
Ciekawym rozwiązaniem często stają się lampy ze zintegrowanym źródłem światła LED. W tym przypadku nie ma mowy o wymianie żarówek, gdyż dioda stanowi integralny element konstrukcji. Pozwala to jednak zbudować produkt o wysokiej szczelności i odporności na uszkodzenia, a przy tym o ciekawym i nietuzinkowym kształcie. Przed podjęciem decyzji, zawsze trzeba jednak dokładnie zapoznać się z kartą techniczną oprawy oświetleniowej, by mieć pewność, że można bezpiecznie zamontować ją w ogrodzie.
Żarówka LED na zewnątrz – bezpieczeństwo i estetyka w jednej oprawce
Nowoczesne technologie pozwalają na wprowadzenie optymalnych warunków oświetleniowych nie tylko do domowych lub biurowych wnętrz, ale też poza obszarem czterech ścian. Dostępne rozwiązania wykonuje się z trwałych materiałów o wysokiej szczelności, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.
Równocześnie żarówki LED i oprawy oświetleniowe zewnętrzne coraz częściej odznaczają się bardzo oryginalnym oraz stylowym designem. Dzięki temu oświetlenie zewnętrzne jest nie tylko w pełni funkcjonalne i nie stanowi zagrożenia, ale też staje się piękną dekoracją.
Zostaw komentarz