Zdalne sterowanie oświetleniem w domu

Zdalne sterowanie oświetleniem w domu i włączniki dotykowe

Właściwe dopracowanie systemu sterowania oświetleniem w domu lub mieszkaniu jest równie ważne, co dobór odpowiednich opraw i źródeł światła. Od tego zależy funkcjonalność przestrzeni oraz zbudowanie spójnej, przyjemnej dla oka aranżacji o sporych walorach dekoracyjnych.

Możliwości sterowania oświetleniem w domowych warunkach jest sporo. Jedni stawiają na włączniki, inni preferują zdalne sterowanie oświetleniem. Które rozwiązanie bywa praktyczniejsze i lepiej sprawdza się w codziennym użytkowaniu? O tym opowiemy poniżej.

Nowoczesne sterowanie oświetleniem w domuNowoczesne sterowanie oświetleniem w domu – nie tylko zwykłe włączniki

Najbardziej tradycyjnym sposobem na sterowanie oświetleniem pozostają niezmiennie włączniki światła, montowane na ścianach w każdym, domowym pomieszczeniu. Nie jest to jednak jedyna opcja, z której mogą skorzystać miłośnicy standardowych rozwiązań.

Intensywny rozwój technologiczny ostatnich lat sprawił bowiem, że na rynku można znaleźć wiele niezmiernie praktycznych produktów, w tym choćby dotykowe włączniki światła, jak choćby produkty WiFi Wall Switch Azzardo Smart, dostępne w naszej ofercie. W ich przypadku tradycyjne przyciski zastąpiono jednolitą taflą z wytrzymałego szkła hartowanego.

Szklane panele dotykowe, które pozwalają stworzyć prawdziwie inteligentne oświetlenie w domu, można obsługiwać manualnie, uruchamiając pojedyncze punkty świetlne lub większe grupy źródeł światła. Produkty bywają też dostosowane do zdalnego sterowania oświetleniem za pośrednictwem pilota lub dedykowanej aplikacji Azzardo Smart, co pozwala wykorzystać ich pełną funkcjonalność w ramach kompleksowych rozwiązań takich, jak inteligentny dom (Smart House).

Produkty tego typu mogą być zainstalowane na dowolnym elemencie, niekoniecznie jeszcze na etapie budowy. Bez trudu mieszczą się w zwykłych puszkach i współpracują ze standardową instalacją elektryczną. Nie wymagają zatem olbrzymich prac adaptacyjnych, jeśli w pewnym momencie zapragnie się wymienić klasyczne włączniki na dotykowe panele.

Zdalne sterowanie oświetleniem w domu – praktyczne opcje dla każdego

Inteligentne oświetlenie domu to jednak przede wszystkim zdalne sterowanie oświetleniem. Standardową opcją jest używanie dedykowanych pilotów, do czego w dużej mierze zostały przystosowane nasze inteligentne urządzenia oświetleniowe.

Piloty miewają jednak jedną, zasadniczą wadę. Ich największym ograniczeniem jest zasięg. Urządzenia działają bowiem głównie w jednym pomieszczeniu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, zależnie od siły sygnału.

Znacznie praktyczniejszą opcją staje się zatem zdalne sterowanie oświetleniem w ramach inteligentnego domu za pośrednictwem naszej aplikacji Azzardo Smart. Wystarczy zakupić odpowiednie żarówki i oprawy, zainstalować aplikację na urządzeniu z systemem Android lub iOS.

Dzięki temu zyskuje się szanse na bezprzewodowe sterowanie z niemal dowolnego miejsca. Aby stworzyć inteligentne oświetlenie do domu, potrzeba tylko dostępu do Internetu, by przez tablet lub smartfona włączyć i wyłączyć lampy lub wyregulować różne parametry oświetlenia, w tym natężenie, temperaturę barwową i kolor światła (w przypadku nowoczesnych żarówek LED). A to wszystko można zyskać za pomocą jednego lub dwóch kliknięć w ekran telefonu, który przecież niemal zawsze ma się przy sobie.

Dodatkowo bezprzewodowe sterowanie światłem chętnie wykorzystuje nowoczesne czujniki ruchu, które od pewnego czasu chętnie montuje się zwłaszcza na klatkach schodowych i w korytarzach. Dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo przemieszczania się, bez upadków lub potknięć, a także obniża wysokość rachunków za oświetlenie tej części domu.

Kompleksowe oświetlenie w domu lub mieszkaniu – zdalne sterowanie oświetleniem i dotykowe włączniki

Na co zatem lepiej postawić – na urządzenia do zdalnego sterowania oświetleniem czy raczej praktyczne, dotykowe włączniki światła? Naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem jest połączenie obu typów zarządzania instalacją świetlną i stworzenie kompleksowego smart systemu.

Domowe inteligentne oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i zwiększać wygodę korzystania z każdego pomieszczenia. Warto zatem połączyć bezprzewodowe sterowanie oświetleniem z praktycznymi włącznikami dotykowymi, które świetnie współpracują z rozwiązaniami typu smart w ramach inteligentnego domu.

Wykorzystanie aplikacji do zarządzania lampami z dowolnego miejsca oraz wygodne włączniki to naprawdę idealny duet. Warto pamiętać o tym, że oba systemy pozwalają na użycie także komend głosowych, współdziałają bowiem też z popularnymi asystentami, jak Amazon Alexa lub Google Assistant.

Dzięki temu można niemal dowolnie dobierać sposób na sterowanie oświetleniem w domu – uruchamianie lamp lub modyfikowanie parametrów oświetlenia, dopasowane do bieżących potrzeb. Tworzy się sceny świetlne, zdalnie lub manualnie reguluje światło, aby pozwalało na pracę lub rekreację.

Zdalnie i przez dotykowy włącznik – jak wygodnie sterować oświetleniem w domu?

Inteligentne oświetlenie to zazwyczaj kompleksowy system, który łączy nowoczesne smart włączniki, zespoły inteligentnych lamp z żarówkami LED, zdalne aplikacje, asystentów głosowych i włączniki, do zbudowania rozwiązania wpisującego się we wszystkie potrzeby użytkowników.

Warto wybierać kompatybilne produkty, współpracujące ze sobą na różnych płaszczyznach, co przekłada się na wygodę użytkowania całej przestrzeni, jej oryginalny charakter i styl. Tak też wypracowuje się solidne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Jest to zatem rozwiązanie, które naprawdę się opłaca.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge