Zoptymalizuj koszty oświetlenia – jak oszczędzać z głową, nie tracąc na funkcjonalności

Zoptymalizuj koszty oświetlenia – jak oszczędzać z głową, nie tracąc na funkcjonalności

Stworzenie domowego oświetlenia, które będzie równocześnie piękne, komfortowe i energooszczędne, to prawdziwe wyzwanie. Nie jest to jednak rzecz niemożliwa. Trzeba tylko nauczyć się dokładnie planować oraz wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby w naszym domu nigdy nie zabrakło odpowiedniego światła, a nasze rachunki nie były przyczyną bólu głowy.

Oszczędzanie z głową – grunt to dobry plan

W dzisiejszym artykule chcemy opowiedzieć o kilku sposobach optymalizacji domowego oświetlenia. Nie mamy jednak na myśli wyłączania lamp i spędzania większości czasu w półmroku. Istnieje bowiem wiele możliwości na to, żeby zapewnić sobie odpowiedni poziom oświetlenia wnętrza, a przy tym zużywać jak najmniej energii.

Pamiętajmy, że zoptymalizowanie domowego oświetlenia przekłada się nie tylko na nasz komfort i wygodę, ale także pomaga dbać o środowisko naturalne – zużywamy mniej energii oraz wykorzystujemy zdecydowanie mniejszą ilość żarówek potrzebnych do oświetlenia całego domu. Korzyści są naprawdę spore.

Jak zatem oświetlać i oszczędzać równocześnie?

Wykorzystanie światła dziennego – oświetlenie bez technologii

Zacznijmy nietypowo, bo nie od samych lamp i nowoczesnych technologii, a od promieni słonecznych. Każda lampa w mniejszym lub większym stopniu stanowi imitację tego niesamowitego, naturalnego źródła światła. Warto zatem wykorzystywać ją jak najlepiej.

Jeśli w naszym domu są duże okna, powinniśmy zadbać o to, żeby do wnętrza dostawało się jak najwięcej promieni słonecznych. Warto usunąć wszystkie zbędne przedmioty, znajdujące się w przestrzeni przyokiennej, które zasłaniają i zacieniają wnętrze. Dzięki temu w ciągu dnia rzadziej będziemy włączać światło do przemieszczania się lub wykonywania prostych czynności.

Budowanie systemu oświetleniowego w domu

Przejdźmy teraz do produktów oświetleniowych. Gdy planujemy aranżację domowej przestrzeni, warto od razu zastanowić się, jakie czynności będziemy wykonywać w poszczególnych częściach domu. Pozwoli to stworzyć kompleksowy i sprawny system oświetleniowy, składający się z przynajmniej kilku punktów świetlnych, spełniających funkcję oświetlenia głównego, zadaniowego i dekoracyjnego.

Stworzenie globalnej koncepcji pozwala wybrać odpowiednie oprawy. Może się bowiem okazać, że w korytarzu nie potrzebujemy jednej dużej lampy sufitowej, a lepiej sprawdzą się niewielkie oczka wpustowe, które dokładnie doświetlą cały ciąg komunikacyjny. Zwiększa to funkcjonalność – oświetlamy tylko użytkowe przestrzenie, a przy tym również znacząco obniżamy ogólny pobór mocy.

Żarówki LED – przyszłość energooszczędnego oświetlenia domu

Nikomu nie trzeba już chyba przedstawiać żarówek LED. Rozwiązanie to zrewolucjonizowało w ostatnich latach cały rynek produktów oświetleniowych – od lamp do domów aż do motoryzacji. Olbrzymi rozwój technologiczny sprawił, że nowoczesne produkty LED są jeszcze bardziej funkcjonalne niż modele sprzed kilku lat, a też ich cena znacząco spadła. Dlatego na oświetlenie domu z pomocą żarówek i lamp LED może obecnie pozwolić sobie prawie każdy.

Największą zaletą żarówek LED jest zdecydowane obniżenie nominalnej mocy. Pobieramy na przykład 12 W i uzyskujemy światło odpowiadające tradycyjnej żarówce 100 W. W skali całego domu to gigantyczna oszczędność. Dodatkowo można już wybrać preferowaną temperaturę barwową lub jeden z wielu kolorów – LED stają się zatem rozwiązaniem praktycznym, uniwersalnym i niezmiernie dekoracyjnym.

Co ciekawe produkty LED zostały skonstruowane tak, żeby świecić znacznie dłużej niż tradycyjne odpowiedniki. Działają przez minimum 50 000 godzin. Są produktem niezmiernie wytrzymałym i gwarantującym komfort użytkowania przez naprawdę długi czas. Diody LED są niemal od razu gotowe do pracy, dzięki czemu podnoszą wygodę codziennego funkcjonowania w każdej przestrzeni.

Nowoczesna technologia a system Smart House

Nowoczesna technologia a system Smart HouseKolejnym pomysłem na oszczędność dla domowego budżetu jest włączenie pojedynczych produktów LED do systemu Smart House. Pozwala on na scentralizowanie zarządzania całym oświetleniem do jednego panelu szklanego, dedykowanego pilota lub specjalnej aplikacji, np. Azzardo Smart.

Co zyskujemy? Możemy w dowolnej chwili włączyć lub wyłączyć oświetlenie w każdej części domu lub ogrodu, dopasować natężenie światła do aktualnych potrzeb oraz zbudować sceny świetlne dostosowane do chwili. To wszystko sprawia, że zużywamy tylko tyle energii elektrycznej, ile jest niezbędne, a codzienne funkcjonowanie w domowej przestrzeni staje się zdecydowanie bardziej wygodne i przyjemne.

Oszczędności w oświetleniu domu a komfort codziennego życia

Okazuje się, że dzięki odpowiedniemu planowaniu oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii można znacząco zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w naszych domach bez straty na komforcie.

Warto zatem już teraz zacząć wdrażać poszczególne elementy, żeby nasz dom zaczął być nie tylko przytulny, ale też naprawdę energooszczędny i wygodny.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge