Czy żyrandol do łazienki to dobry pomysł?

Czy żyrandol do łazienki to dobry pomysł?

Żyrandol to elegancka lampa z kloszami, zajmująca sporo sufitowej powierzchni, ale i bogato rozświetlająca wybrane pomieszczenie. Żyrandol może przyjmować duże rozmiary, obfitować w rozmaite zdobienia i błyszczące kryształki. Zawsze wygląda efektownie i gustownie. Do wnętrz wnosi poczucie luksusu i wyjątkowej elegancji. Choć nie jest łatwy do utrzymania w czystości, to najczęściej jego forma rekompensuje nam czas, jaki poświęcamy na utrzymanie go w czystości. Czy jednak sprawdzi się w łazienkach, a jeśli tak, to w jakich?

Żyrandol do łazienki dużej i małej

W dużych łazienkach czy też pokojach kąpielowych, wybór żyrandola wcale nie dziwi. Dostępność rozmaitych projektów sprawia, że tego typu oświetlenie łazienkowe sprawdza się w aranżacjach rustykalnych, klasycznych, ale i nowoczesnych. Wciąż mamy jednak do czynienia z lampą wiszącą, która optycznie może nieco obniżać pomieszczenie. Jeśli nie zadbamy o odpowiedni wystrój, detale czy też kolorystykę, a także finalny projekt, łazienka stanie się przytłoczoną. W szczególności ta mała.

Na dużych przestrzeniach z powodzeniem można postawić na bogato zdobiony i obszerny żyrandol do łazienki. Opatrzony jasnymi kloszami, przezroczystymi bądź dużą liczbą niewielkich punkcików świetlnych, pozwoli doskonale oświetlić całe wnętrze. Nie obejdzie się bez dodatkowych lamp bocznych czy oświetlenia strefowego, jednakże żyrandol do łazienki w roli oświetlenia głównego, sprawdza się wprost idealnie.

Jako główny punkt świetlny zapewnia doskonałe warunki do korzystania z łazienki, jak i utrzymania jej w czystości. W łazienkach, które nie mają dostępu do światła naturalnego, pozwala zachować maksymalny komfort przebywania w pomieszczeniu. Należy jedynie pamiętać o tym, by żyrandol do łazienki opiewał na oprawy o odpowiednim parametrze szczelności. Mamy bowiem do czynienia ze znacznie wyższą wilgotnością i sporym ryzykiem chlapania wodą. Oprawy oświetleniowe, klosze i żarówki sprawdzające się w pomieszczeniach codziennych, w łazience mogą szybko ulec zniszczeniu.

Żyrandol do łazienki małej zwykle jest odradzanym rozwiązaniem. Wpływa na to fakt, że zabiera przestrzeń pod sufitem, pośród i tak już niewielkiego pomieszczenia. Producenci wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, stąd znaleźć można żyrandole, które wciąż są efektowne, ale nie przytłaczają. Jeśli ich rozmiary nie są zbyt duże, a światło zostanie skierowane na sufit, pomieszczenie można nawet optycznie powiększyć, a przede wszystkim uzyskać wrażenie przestronności i jasnego wnętrza.

Jak zadbać o żyrandol do łazienki

Żyrandole, nawet te najskromniejsze i najmniejsze, wciąż są lampami wiszącymi o bogatszych konstrukcjach, aniżeli tradycyjne plafony czy pojedyncze punkty świetlne. Oprawy o odpowiednim stopniu szczelności to nie wszystko. By żyrandol do łazienki spełniał swoje funkcje i pięknie prezentował się przez długi czas, należy o niego odpowiednio zadbać.

Pielęgnacja polega na regularnym czyszczeniu i usuwaniu kurzu. Zabrudzone i zmatowiałe elementy czy kryształki, które straciły swój blask, nie tylko dają nieestetyczny efekt. Przez zabrudzone szkło czy zakurzone klosze światło nie ma szans przebić się do wnętrza łazienki. Zamiast uzyskać efekt przestronnego i wyrazistego pomieszczenia, całość staje się słabo oświetloną i nieprzyjazną.

Mycie i czyszczenie najlepiej zacząć od zdjęcia całej konstrukcji, jeśli istnieje taka możliwość. Oczywiście uprzednio odłączając żyrandol do łazienki od źródła prądu. To zdecydowanie większa wygoda czyszczenia, jak i mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych podczas prób dosięgnięcia do poszczególnych elementów żyrandola.

By żyrandol do łazienki utrzymać w należytej czystości i zapewnić doskonałe oświetlenie główne, najczęściej wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń i delikatna ściereczka. Większe zabrudzenia nie muszą być szorowane, a namoczone przez dłuższy czas pozwolą pozbyć się pokaźniejszych warstw kurzu czy innego rodzaju plam. Błyszczące kryształki i szklane elementy można potraktować wodą z octem, by odzyskały swój blask. Chromowane i metalowe elementy dobrze poddają się miękkim ściereczkom i delikatnemu polerowaniu.

Czyścić należy także żarówki, ponieważ zmatowiałe i zabrudzone szybciej się zużywają i nie pozwalają na precyzyjne oświetlenie wnętrza. Przewody i tym podobne elementy, a także żarówki, na jakie opiewa żyrandol do łazienki, można czyścić tylko i wyłącznie na sucho. Materiałowe elementy z kolei, najlepiej pielęgnować zgodnie z zaleceniami producenta.

Żyrandol do łazienki może być również należycie utrzymany w czystości, gdy zastosujemy specjalnie przeznaczone do jego czyszczenia środki. Wybierając produkty do pielęgnacji elementów złotych, srebrnych czy miedzianych. W zależności od tego, jaką wybraliśmy konstrukcję.

Nie tylko rozmiar

Poza rozmiarem całej konstrukcji, jak i stylistyką, które dobieramy do łazienkowych wnętrz, pamiętać należy o umiejscowieniu. Żyrandol do łazienki najczęściej spełnia rolę oświetlenia głównego, stąd dobrze jest, by zagościł w centralnym punkcie pomieszczenia. Pod względem designu niech zaś odpowiada nie tylko naszym gustom, ale i przyjętej aranżacji. Żyrandol do łazienki ma w końcu uzupełniać wystrój. Łączyć w sobie funkcjonalne rozwiązanie z estetycznym i ciekawym wydaniem, ale na koniec sprawiającym, że całość jest przyjazna, harmonijna i zachęcająca.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Karolina

    Żyrandol wygląda świetnie w łazience.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge