Żyrandol do pokoju dziennego

Żyrandol do pokoju dziennego – jak wybrać najlepszy?

Nie ma chyba drugiej tak dekoracyjnej lampy jak żyrandol. Ostatni sezon pokazał, że tego typu produkty oświetleniowe po kilku latach przerwy znów są niezmiernie popularne i coraz chętniej wprowadza się je do modnych aranżacji wnętrzarskich.

Sięgają po nie architekci wnętrz oraz osoby prywatne, pragnąc oświetlać i ozdabiać domowe przestrzenie. Najczęściej tego typu lampy wiszące montuje się w salonach lub szeroko pojętych pokojach dziennych, w których zachwycają domowników oraz wszystkich zapraszanych gości.

Jak dobrać idealny żyrandol do naszych wnętrz? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Do czego służy żyrandol – podstawowe funkcje lampy

Żyrandole nie tylko do pokoju dziennego to lampy wielofunkcyjne. Bywają bardzo przydatne i praktyczne, dlatego chętnie montuje się je w szeregu pomieszczeń.

Zazwyczaj spełniają rolę oświetlenia głównego, rozjaśniając całą przestrzeń. Zapewniają bezpieczne przemieszczanie się, bez potknięć i upadków. Równocześnie dają na tyle światła, żeby bez trudu wykonywać podstawowe czynności manualne, które nie wymagają dużej precyzji oraz mocnego strumienia światła, które daje oświetlenie zadaniowe.

Niekiedy żyrandole do pokoju dziennego bywają wykorzystywane jako oświetlenie strefowe – wówczas montuje się je w konkretnej części wnętrza, w której zależy nam na uzyskaniu większej ilości światła lub na szczególnie dekoracyjnym efekcie.

Nie zapominajmy, że lampy wiszące w typie żyrandola to obiekty okazałe o sporych walorach estetycznych. Oznacza to, że nie tylko oświetlają, ale też stanowią jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych, wokół których buduje się całą aranżację przestrzenną.

W jakich pomieszczeniach i strefach montuje się żyrandole i duże lampy wiszące?

duża lampa wisząca

Jak już wspomnieliśmy, żyrandol to lampa ozdobna. Dlatego znajdujemy ją najczęściej w pomieszczeniach o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym. Pojawia się w pokojach dziennych, służących do wypoczynku i przyjmowania gości.

Czy to jednak jedyne rozwiązanie? Niekoniecznie. Designerzy i architekci wnętrz coraz śmielej wykorzystują ten typ lampy wiszącej również w innych przestrzeniach.

Wielu użytkowników pragnie przy pomocy tego produktu oświetleniowego rozjaśnić przestrzeń nad rodzinnym stołem w jadalni. Inni widzą w nim spory potencjał oświetleniowy i dekoracyjny do wykorzystania w sypialniach.

Nowoczesne żyrandole chętnie zawiesza się nawet w przestronnych przedpokojach oraz na klatkach schodowych. W takich wnętrzach obowiązuje jednak zasada, że muszą się one znajdować poza ciągami komunikacyjnymi, aby osoby przechodzące nie zawadzały głową o dolną krawędź lampy wiszącej.

Jakie powinny być żyrandole do pokoju dziennego?

Żyrandol to lampa niezwykła. Jeżeli chcemy ją wykorzystać, trzeba pamiętać o kilku konkretnych kwestiach.

Ze względu na pokaźne rozmiary żyrandol warto umieszczać w pomieszczeniach przestronnych. Wykorzystanie zbyt dużej lampy w małym i mocno zagraconym pomieszczeniu sprawia, że staje się ono przytłaczające i naprawdę mało eleganckie.

Żyrandole do pokoju dziennego muszą być zawieszone w miejscu, w którym nie utrudniają przemieszczania się ani wykonywania jakichkolwiek czynności.

Podstawowymi elementami do sprawdzenia i dopasowania przy wyborze żyrandola są zatem wielkość oraz wysokość zawieszenia.

Jak dobrać wielkość żyrandola do pomieszczenia?

Przy wyborze wielkości żyrandola trzeba zwracać uwagę na jego średnicę oraz ilość źródeł światła. W niewielkich pokojach dziennych, których powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych, idealnie sprawdzają się lampy wiszące o średnicy 65 centymetrów oraz sześciu źródłach światła.

Wyjątek stanowią stoły w jadalni. Lampy umieszczane nad nimi mogą być nieco większe i dochodzić do nawet 70-75 centymetrów średnicy oraz mieć do 12 punktów świetlnych.

Jeżeli natomiast dysponujemy rozległym salonem o powierzchni przynajmniej 40 metrów kwadratowych, wówczas możemy pozwolić sobie na wykorzystanie lampy o średnicy nawet 80-85 centymetrów. Nad stołem w tak obszernej jadalni wielkość lampy może przekroczyć nawet 90 centymetrów, a żyrandol może mieć aż 12 punktów świetlnych.

Na jakiej wysokości wieszać żyrandol?

Drugim ważnym parametrem technicznym jest wysokość zawieszenia. Jeśli zastanawiamy się nad tym, na jakiej wysokości zawiesić żyrandol, musimy pamiętać, że jest to zależne od naprawdę wielu czynników, na przykład wysokości i funkcji pomieszczenia, designu oraz prywatnych upodobań.

Projektanci wnętrz twierdzą, że rozwiązaniem optymalnym jest zawieszenie lampy 70-80 centymetrów od sufitu. Jeżeli jednak pomieszczenie jest wysokie, a my wykorzystujemy szczególnie duże produkty oświetleniowe, warto je nieco podnieść.

Sprawdźmy również, czy wysokość zawieszenia wpisuje się w charakter i aranżację całej przestrzeni – całość powinna być przyjemna, przytulna i harmonijna.

Stylistyka lamp wiszących – oświetlenie a moda

Stylistyka lamp wiszącychObecnie dominują mocno zróżnicowane trendy, w których każdy łatwo znajdzie coś dla siebie. Nawet w naszej ofercie występują lampy wiszące o rozmaitych kształtach i rozmiarach.

Wielką popularnością cieszą się klasyczne żyrandole do salonu, wykorzystywane w wielu różnych aranżacjach – również tych o minimalistycznym wyrazie.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Designerzy, czerpiąc z ciekawych, kultowych wzorców, tworzą bowiem coraz więcej nowatorskich rozwiązań. Nowoczesne, wiszące lampy do salonu coraz bardziej przypominają ciekawe, oryginalne rzeźby przestrzenne, które równocześnie dekorują i oświetlają wnętrza. Tego typu produkty wykorzystuje się w aranżacjach minimalistycznych i nowoczesnych.

Do pomieszczeń glamour lub art déco przydają się bardziej ozdobne rozwiązania. Stąd żyrandole mogą mieć rozbudowane konstrukcje z metali srebrzystych lub kolorowych. Dobrym przykładem takiego produktu jest nasza ozdobna lampa Delta. Coraz większą popularnością cieszą się także rozwiązania niemal w całości wykonane z drewna. Opcji jest wiele – wystarczy poświęcić nieco czasu na poszukiwania, aby znaleźć to najlepsze.

Żyrandol do pokoju dziennego – sposób na funkcjonalność i dekorację salonu

Żyrandol to typ lampy wiszącej znany od lat i powszechnie wykorzystywany jako oświetlenie niejednego pokoju dziennego. Chętnie sięgają po niego kolejne pokolenia, gdyż daje sporo światła, a przy tym służy jako efektowna dekoracja.

Żyrandole nowoczesne, klasyczne lub retro? Wybór jest naprawdę olbrzymi. Warto zastanowić się, czy piękny i okazały żyrandol do salonu nie mógłby sprawdzić się również jako oświetlenie Waszych wnętrz.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge