oświetlenie podjazdu

Oświetlenie podjazdu – jak je dobrze zaprojektować?

Są takie elementy oświetlenia zewnętrznego, które znacząco podnoszą komfort użytkowania terenu i spełniają przede wszystkim typowo praktyczną funkcję. Nie oznacza to jednak, że nie mogą stać się ciekawym elementem wizualnym, wpływającym na wygląd całej posesji. Dobrym tego przykładem jest zwłaszcza oświetlenie podjazdu do garażu.

Jak powinno wyglądać podświetlenie podjazdu? Jakich lamp najlepiej użyć? Czy w takim miejscu sprawdzą się lampy solarne? O tym przeczytacie poniżej.

 

Oświetlenie zewnętrzne podjazdu – praktyczne światło przydomowej

Oświetlenie podjazdu to jeden z najważniejszych elementów systemu oświetlenia zewnętrznego. Dzięki niemu zyskujemy większą funkcjonalność strefy przed domem, a także większe bezpieczeństwo korzystania z drogi dojazdu do garażu czy dojścia do drzwi wejściowych. Zdecydowanie na podjeździe i przed bramą garażową (tam, gdzie będziemy poruszać się od bramki do domu) choćby delikatne podświetlenie jest naprawdę potrzebne. To ono uchroni nas przed bolesnym upadkiem na nierównościach albo zahaczeniem samochodem o wystające gałęzie lub wjechaniem w pozostawione na drodze podjazdu przed domem przedmioty.

Dlatego też właśnie w tej części przydomowego terenu koniecznie trzeba zamontować lampy. Warto zaplanować ich rozmieszczenie i dobrać odpowiednie elementy wcześniej, co ułatwi wykonanie instalacji i niejednokrotnie obniży jej koszty.

Oświetlenie podjazdu garażowego a lampy najazdowe i słupki – jakich lamp się używa?

W roli oświetlenia podjazdu stosuje się różne oprawy oświetleniowe. Muszą się one wyróżniać jednak szeregiem cech, by dało się z nich bezpiecznie korzystać w przydomowej przestrzeni. Przede wszystkim należy wybierać produkty o podwyższonej trwałości i odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Lampa na podjeździe nie może bowiem ulec uszkodzeniu przy najechaniu na nią kołami samochodu (lampy najazdowe). Nie powinny jej zniszczyć też ani deszcz, ani śnieg, ani zmienna temperatura. Przy wybieraniu zwracajmy zatem baczną uwagę na to, czy konkretne oprawy są wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na korozję, oraz czy wyróżniają się dobrym współczynnikiem ochrony IP. Najlepiej by oświetlenie zewnętrzne było podłączone do osobnego obwodu.

A jaki rodzaj oświetlenia wybrać na podjazd? Zwykło się stosować dwa podstawowe rozwiązania:

·         stojące lampy ogrodowe,

·         oprawy najazdowe.

Niekiedy uzupełnia się je także z pomocą lamp na elewacji (domu lub garażu). W zależności od opcji dają one albo światło punktowe, albo oświetlenie liniowe podjazdu, wyznaczając ścieżkę dojścia do drzwi wejściowych lub bramy garażowej. Niekiedy tego typu produkty wyposaża się w dodatkowe udogodnienia, jak oprawy z czujnikiem ruchu lub czujnikiem zmierzchu, o których opowiemy więcej również poniżej.

Oświetlenie wjazdu do garażu – różne pomysły aranżacyjne i sposoby rozmieszczenia lamp

Jak oświetlić wjazd do garażu z pomocą lamp stojących lub opraw najazdowych wprowadzanych w poziom płyt lub kostki brukowej? Rozwiązanie powinno być w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki terenu (podjazdu do garażu, ścieżki dojścia do domu).

Najczęściej jednak umieszcza się lampy po obu stronach podjazdu. W równomiernych odstępach montowane oświetlenie (w podłożu lub na słupkach) na całej drodze do garażu czy domu zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia korzystanie z wjazdu lub drogi. Oprawy bywają montowane bezpośrednio w podłożu (wyłożonym tradycyjną kostką lub płytami). Inną opcją jest umieszczenie ich po bokach drogi (oprawy w trawniku lub słupki wzdłuż drogi). Dzięki temu udaje się uzyskać efekt równomiernego oświetlenia wjazdu.

Jakie obudowy do oświetlenia wybrać? Wszystko zależy od aranżacji przydomowego terenu. Można zdecydować się na geometryczne i minimalistyczne produkty nowoczesne, ale też ozdobne latarenki w duchu glamour. Zwolennicy ogrodów ascetycznych i uproszczonych chętnie wybierają lampy wpuszczane w poziom podjazdu lub trawnika – zapewniają światło funkcjonalne i dekoracyjne, ale nie zajmują miejsca.

Nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED do ogrodu

Do szczególnie lubianych obecnie rozwiązań zalicza się oświetlenie podjazdu LED. Mogą to być lampy stojące lub oprawy najazdowe, które zapewniają wysoką oszczędność energii. Dlaczego? Po pierwsze zużywają znacznie mniej prądu, a przy tym wykazują się większą żywotnością niż klasyczne żarówki. Takie produkty wyposażone w źródło światła LED występują w wielu wariantach, również do zastosowania zewnętrznego w ramach oświetlenia podjazdu.

Rozmaite lampy zewnętrzne bywają wyposażone dodatkowo w specjalne sensory, jak czujnik zmierzchu (automatycznie uruchamiający lampy po zapadnięciu zmroku), czy czujniki ruchu, które włączają oświetlenie, gdy wyczują obecność ludzi w pobliżu. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo i funkcjonalność przydomowej przestrzeni, a także wprowadzić do budżetu dodatkowe oszczędności – zwłaszcza jeśli wybierze się rozwiązania połączone w zoptymalizowany system smart.

By dobrze oświetlić podjazd, można też zastosować lampy solarne. Są to specjalne oprawy przeznaczone do użytku na otwartych przestrzeniach, które nie potrzebują podłączenia do domowej sieci energetycznej. Są one bowiem zasilane energią elektryczną wytwarzaną z energii słonecznej, magazynowanej w specjalnych modułach w ciągu dnia. Im więcej energii zostanie uzbieranej, tym jaśniej będą świecić lampy w ogrodzie nocą.

Jak oświetlić podjazd do garażu – skuteczne oświetlenie zewnętrzne

Na podjazdach do garażu czy ścieżkach dojścia od bramki do drzwi wejściowych stosuje się wiele produktów oświetleniowych. Bywają to lampy wpuszczane w grunt, ale też lampy LED na słupkach. Odpowiednio rozmieszczone i wyposażone w różne rodzaje sensorów, jak choćby czujniki zmierzchowe, czy odpowiedni typ czujników ruchu, zwiększają swobodę korzystania z terenu, poprawiają jego walory estetyczne i podnoszą poziom bezpieczeństwa. A Wy, jakie zamierzacie lampy wybrać do oświetlenia swoich posesji?

 

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge