Oświetlenie wjazdu do garażu – jak je zaprojektować?

Oświetlenie w pobliżu domu jest równie ważne, co lampy we wnętrzach mieszkalnych. Oprócz opraw na elewacji, warto też zamontować odpowiednio dopasowane produkty, które rozjaśnią trasę dojazdu od bramy do domowego garażu.

Jakie oświetlenie podjazdu do garażu sprawdza się najlepiej? Co warto wykorzystać i na jakie źródła światła najlepiej się zdecydować? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie zewnętrzne na podjazd – najważniejsze cechy opraw do ogrodu

Gdy tworzy się oświetlenie podjazdu, należy wybrać odpowiednie oprawy. Wszystkie lampy zewnętrzne powinny być wykonane z właściwie dobranych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Zwłaszcza na otwartym terenie (m.in. na podjeździe do garażu) warto zastosować produkty o wysokiej szczelności (współczynnik IP), by uniknąć zwarcia w instalacji i uszkodzenia lamp. Dobrym pomysłem jest postawienie na modele odporne na korozję, zmiany temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Dotyczy to również lamp, montowanych na ścieżce dojścia do domu od bramki wjazdowej oraz lamp na podjeździe garażowym.

Jak powinien być oświetlony podjazd, by zapewnić użytkownikom komfort i bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z danej przestrzeni?

Dobre oświetlenie podjazdu do garażu – do czego się przydaje?

Lampy na podjazdach zapewniają bezproblemowe przemieszczanie się pieszo i samochodem w tej przestrzeni po zapadnięciu zmroku. Prawidłowe zaplanowanie oświetlenia wymaga dobrego projektu. Lampy montuje się bowiem od samej granicy posesji – bramki wejściowej i bramy wjazdowej aż do drzwi wejściowych, gdzie warto dodatkowo uzupełnić cały zespół oświetleniowy o oprawy ścienne. Nie zapominajmy też o tym, że tak samo ważne jest samo oświetlenie garażu, pozwalające na przemieszczanie się po tej części domu.

Jak oświetlić podjazd? Najlepiej wykorzystać niewielkie oprawy, umieszczane w równomiernych odstępach wzdłuż podjazdu. Pozwala to stworzyć optymalne warunki do przemieszczania się w tej przestrzeni w ciemnościach.

Oświetlenie podjazdu – stojące lampy ogrodowe i lampy w gruncie (lampy najazdowe)

Do oświetlenia podjazdu stosuje się różne typy opraw. Najpopularniejsze są:

  • lampy stojące,

  • oprawy najazdowe.

Pierwsze z nich to piękne lampy na słupkach, w których źródła światła znajdują się na wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów nad powierzchnią gruntu.

Lampy najazdowe to natomiast niewielkie produkty, płasko przylegające do powierzchni gruntu. Są wystarczająco wytrzymałe, by można było najeżdżać kołami samochodu na nie, bez obaw o uszkodzenie kloszy. Oprócz rozwiązań umieszczanych na samym podjeździe, często stosuje się lampy wpuszczane w powierzchnię gruntu, wzdłuż krawędzi dojazdu do garażu.

Oświetlenie wjazdu do garażu – zasilanie z sieci czy zasilanie energią słoneczną?

Oświetlenie wjazdu do garażu da się również podzielić na różne typy ze względu na sposób zasilania. Najpopularniejsze rozwiązania, czyli lampy na podjazd zasilane z sieci, powinny być uwzględnione już na etapie projektowania wjazdu. Takie produkty wymagają bowiem właściwego poprowadzenia i zabezpieczenia przewodów, które pozwolą na rozświetlenie terenu wokół domu.

Innym sposobem na oświetlenie podjazdu są lampy zasilane energią słoneczną. Cieszą się coraz większą popularnością i znacząco obniżają koszty oświetlenia, ponieważ energia potrzebna do oświetlenia podjazdu pochodzi z modułów fotowoltaicznych. Zazwyczaj są to też oprawy wyposażone w wygodny czujnik zmierzchu, dzięki któremu oświetlenie włącza się automatycznie, gdy na ścieżce zaczyna robić się ciemno.

Na jakie produkty najlepiej stawiać? Bez względu na typ zasilania, warto wybierać rozwiązania energooszczędne. Świetnie sprawdzają się lampy LED i źródła światła LED, które gwarantują optymalny poziom oświetlenia, przy naprawdę niskim zużyciu energii elektrycznej. Takie zewnętrzne oświetlenie LED jest równocześnie praktyczne i nie generuje wysokich kosztów.

Funkcjonalne i efektowne metody oświetlenia podjazdu (lampy słupki, oprawy najazdowe) – od bramy garażowej do bramy wjazdowej

Jak oświetlić podjazd? Należy wybrać odpowiednie lampy, które zamontuje się od bramy posesji aż do drzwi wejściowych (stojące lampy ogrodowe, lampy najazdowe). Warto zdecydować się na produkty z trwałych materiałów (oprawy z metalu i hartowanego szkła), by przetrwały w optymalnej kondycji długie lata. Oprócz tego, należy zadbać o wybór odpowiedniego typu oświetlenia i zdecydować się na prawidłowo dobrane zasilanie. Wówczas zyskuje się funkcjonalne oświetlenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz wymagań konkretnej posesji.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge