Jaka lampa do oświetlenia podwórka sprawdzi się najlepiej?
Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne wpływa na funkcjonalność przydomowej przestrzeni oraz komfort korzystania z niej w ciemnościach. W tej roli stosuje się wiele lamp, które trafiają do rozmaitych stref. Do szczególnie ważnych produktów zaliczają się lampy do oświetlenia podwórka.
Ile opraw oświetleniowych przydaje się przed domem? Z czego powinien się składać podwórkowy system oświetleniowy? O tym przeczytacie poniżej.
Oświetlenie podwórka – zadania praktyczne i estetyczne
Nie tylko w domowych wnętrzach stosuje się rozmaite produkty oświetleniowe. Trudno wręcz wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich na tarasie, balkonie. Z ich pomocą doświetla się różne fragmenty ogrodu, ale też podwórko. Gdzie najczęściej montuje się lampy zewnętrzne? Trafiają choćby do przestrzeni rekreacyjnej na tarasie czy w ogrodowej altanie, by uprzyjemnić wypoczynek na świeżym powietrzu. Montuje się je wzdłuż ścieżek, alejek, na podjeździe do garażu, w pobliżu drzwi wejściowych czy przy tabliczce z numerem posesji (elewacja lub ogrodzenie).
Lampy ogrodowe wykorzystuje się w kilku podstawowych funkcjach. Przede wszystkim mają znaczenie jako praktyczne źródło światła, które ułatwia przemieszczanie się w terenie w godzinach nocnych. Co więcej, dzięki nim wzrasta poczucie bezpieczeństwa – nie tylko zmniejsza się ryzyko bolesnego upadku, ale też wzrasta skuteczność rozpoznawania osób, które znalazły się na posesji. Lampę na podwórku da się nawet zastosować jako element systemu antywłamaniowego, skutecznie odstraszający potencjalnych rabusiów, na przykład dzięki opcji symulowania obecności.
Nie zapominajmy o tym, że podwórko to zazwyczaj najbardziej reprezentacyjna część posesji, widoczna z ulicy. Dobrze dobrane oprawy oświetleniowe podkreślą jej znaczenie – wydobywając z mroku szczególnie ciekawe detale architektoniczne (dom, mała architektura ogrodowa) czy rozmaite gatunki kwiatów, krzewów i drzew (dekoracyjne trawniki i klomby). Dzięki nim tworzy się wyjątkową atmosferę i sprawia, że dom prezentuje się efektownie również po zapadnięciu zmroku.
Lampy zewnętrzne a oświetlenie podwórka – najważniejsze parametry techniczne
Gdy chcemy zapewnić światło na podwórku lub w ogrodzie, koniecznie trzeba zastosować oświetlenie zewnętrzne, czyli odpowiednie rozwiązania, przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Nie zapominajmy bowiem o tym, że lampy ogrodowe są nieustannie narażone na czynniki atmosferyczne, jak wilgoć, opady deszczu i śniegu, zmiany temperatury.
Jak zatem dobrać oświetlenie podwórka? Trzeba zaopatrzyć się w oprawy, które spełniają restrykcyjne standardy i mają wysoki współczynnik IP. Oznacza to, że są odporne na wniknięcie do wnętrza wody lub innych zanieczyszczeń (np. pyłu czy kurzu), co mogłoby doprowadzić do zwarcia w całej instalacji i uszkodzenia oświetlenia.
Każda lampa na podwórko (bez względu na typ) musi być wykonana z trwałych materiałów, które bez trudu wytrzymają długofalową eksploatację. Najlepiej sprawdza się aluminium, szkło i wysokiej jakości tworzywa sztuczne.
Jaka lampa do oświetlenia podwórka – lampy solarne, lampy wiszące i słupki
Na podwórkach montuje się różne oprawy oświetleniowe, które spełniają funkcje praktyczne i estetyczne. Można zdecydować się na modele posiadające zasilanie z domowej sieci energetycznej (wymaga to jednak wcześniejszego zaplanowania instalacji i przeprowadzenia prac ziemnych). Inną opcją jest oświetlenie solarne, które czerpie energię dla źródeł światła z promieniowania słonecznego. Sprawdza się to jednak wyłącznie w przypadku lamp w otwartym terenie.
W przypadku elewacji umieszcza się najczęściej plafony i kinkiety zewnętrzne, doświetlające całą przestrzeń i tworzące przyjemne warunki do spędzania czasu poza domowymi czterema ścianami również po zmroku. Na tarasach, gankach i wiatrołapach posiadających zadaszenie chętnie stosuje się lampy sufitowe lub oprawy wiszące, wyposażone w odpowiednie źródła światła, które pozwalają na doświetlenie miejsca do relaksu lub strefy w pobliżu drzwi.
Kolejną kwestią są lampy zewnętrzne, które doświetlają ścieżki dojścia do domu od bramy głównej oraz zapewniają doświetlenie podjazdu. W tej roli świetnie sprawdzają się oprawy najazdowe i lampy na słupkach, montowane w rzędach. Dzięki nim nie tylko zapewnia się bezpieczeństwo w ciągach komunikacyjnych, ale też da się uzyskać ciekawe wizualnie podświetlenie przestrzeni. Więcej na temat lamp na podjazd możecie natomiast przeczytać w naszym artykule: „Oświetlenie podjazdu – jak je dobrze zaprojektować?”.
Jak zmniejszyć zużycie energii i poprawić funkcjonalność oświetlenia na podwórku?
Gdy chcemy stylowo oświetlić ogród, zamontować lampy w altanie lub na tarasie, a także doświetlić podwórko i ścieżki, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na kwestie estetyczne i dopasowanie produktów oświetleniowych do całościowej aranżacji. Równie ważne jest zadbanie o energooszczędność ogrodowego oświetlenia.
Jak zmniejszyć zużycie prądu? Oprócz już wspomnianych lamp solarnych, które nie generują wysokich kosztów eksploatacji, można również zaopatrzyć się w lampy LED zasilane z sieci energetycznej. Mogą to być produkty mające wymienną żarówkę LED lub zintegrowany moduł ledowy. Pozwala to znacznie zmniejszyć zużycie energii w porównaniu do klasycznych opcji.
Co jeszcze może się przydać? Przy podświetleniu ganków i podjazdów do domu bardzo korzystna bywa automatyzacja oświetlenia. Coraz łatwiej bowiem wyposażyć się w praktyczne sensory, które umożliwiają automatyczne włączanie punktów świetlnych. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się lampy z czujnikiem ruchu lub zmierzchu. Często da się nawet połączyć takie produkty z całościowym inteligentnym oświetleniem z funkcją zdalnego kontrolowania warunków oświetleniowych w domu i ogrodzie.
Funkcjonalne i stylowe oświetlenie podwórka, domu i całej posesji
Dobre oświetlenie na podwórku powinno być praktyczne dla domowników i ich gości, a także tworzyć ciekawy klimat i dodawać reprezentacyjnego charakteru całej aranżacji terenu w nocy. Warto dobrze przemyśleć dobór lamp pod względem wizualnym – ich charakter wpływa na odbiór przestrzeni. Równie ważne są względy techniczne – przydaje się użycie lamp LED o wysokim współczynniku IP, a także postawienie na dodatkowe udogodnienia, jak czujnik ruchu lub zmierzchu.
Dzięki temu oświetlenie podwórka spełni wszystkie kluczowe funkcje, a teren przed domem stanie się prawdziwą wizytówką właścicieli posesji.
Zostaw komentarz