Tendencje i przewidywania trendów – nominacje Lighting Design Awards 2019
Tegoroczne rozdanie Oscarów już za nami. Teraz z kolei świat designu przygotowuje się do nagrodzania swoich gwiazd za osiągnięcia z ostatniego roku. Jakiś czas temu opisywaliśmy główne idee, które przyświecały zwycięskim projektom Lighting Design Awards 2018. Możecie przeczytać o tym w artykule: “Lighting Design Awards. Najlepsze projekty oświetleniowe roku 2018”.
Niedawno kapituła konkursu ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji. Kto wygra, dowiemy się dopiero za jakiś czas. Za to już dziś możemy przeanalizować tendencje, które dostrzegli jurorzy, a które panują w świecie aranżacji wnętrz i doboru najmodniejszego oświetlenia.
Co jest obecnie modne?
Współczesność nie lubi nudy, ani pojedynczych stylów, którym można by się oddać do reszty. Czasy, gdy przez wiele, wiele lat panowała jedna tendencja aranżacyjna, zdecydowanie możemy uznać za minioną i zamkniętą przeszłość. Co się dziś liczy? Elektyczność i elastyczność, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
Od kilku lat nieustanną popularnością cieszą się style czerpiące z nurtów skandynawskich. Obecnie jednak można je również łączyć z innymi elementami.
Pojawiły się trendy, spajające najróżniejsze tendencje, żeby nadążyć za zmieniającym się dynamicznie trybem życia. Styl globalnego nomady, w którym odrobina północnego minimalizmu, łączy się z pamiątkami z odległych podróży, tkaninami w egzotyczne printy i zielenią, jest tego najlepszym przykładem. Stanowi swobodną kontynuację stylu boho, który towarzyszył nam przez ostatnich kilka lat.
Oprócz artystycznych mieszanek stylistycznych powróciły znów style spoiste i bardzo eleganckie. Rok 2019 należy do modernistycznego art déco, które kocha symetrię, geometrię i luksus. Znów są modne duże, geometryczne printy i zdobienia, kolorowe metale w wyposażeniu wnętrz (np. miedź lub mosiądz), a także stylowe lampy, które stanowią integralną część każdej aranżacji.
W jaki sposób do tych ogólnych tendencji światowego designu odnieśli się jurorzy tegorocznego londyńskiego konkursu? Czas napisać więcej o stylach oświetlenia, które zostały uznane za sztandarowe i ważne dla współczesnych wnętrz.
Oświetlenie wnętrza na poziomie konkursowym
W kategorii oświetlenia wnętrz – innowacyjnego i podkreślającego charakter przestrzeni, pojawiły się trzy główne tendencje, odpowiadające światowym trendom aranżacyjnym. Czym się wyróżniają?
Minimalizm w różnych odsłonach
Można zaobserwować nieustanne zainteresowanie stylami stawiającymi na minimalizm. Nominowani projektanci pozwalają sobie jednak na dość nowatorskie podejście do niego.
Michael Anastassiades postawił na kontrasty. Tworzone przez niego oprawy oświetleniowe mają skrajnie ascetyczną formę – najczęściej składają się z delikatnej i prostej, metalowej konstrukcji ramion (zazwyczaj w czarnym kolorze), zwieńczonych kulistym, szklanym kloszem o mlecznobiałej barwie. Sprawdzają się zwłaszcza w klasycznych przestrzeniach skandynawskich, ale również w modernistycznych willach, a nawet zaadaptowanych do komercyjnych celów gotyckich pomieszczeniach. Dowodzi to, że ta odmiana minimalizmu wpisze się w każde nowoczesne wnętrze.
W Azzardo uniwersalność minimalizmu jest nam również bliska. Dlatego też wśród naszych produktów znalazły się lampy Azzardo Ball White, które nawiązują do tych samych idei. Ich prostota i nienarzucająca się elegancja pozwala zastosować je w przeróżnych aranżacjach.
Podobnie jest również z lampą Azzardo Sweet. Jednak w jej przypadku oprócz prostoty konstrukcji postawiliśmy też na subtelną dekoracyjność, którą udało się uzyskać dzięki mieniącej się, krystalicznej powierzchni szklanego klosza.
Bądźmy dekoracyjni
Drugą z tendencji, które przykuły uwagę jurorów, są lampy o bardziej ozdobnym charakterze, również czerpiące z klasycznych wzorców.
Nominowana w tej kategorii grupa Orlight stawia na elegancję w modernistycznym wydaniu. Podstawowy walor dekoracyjny ich produktów to zastosowanie wysokiej jakości materiałów. W przypadku lamp jest to zazwyczaj szkło i metal, w tym również bardzo popularne ostatnio miedź i mosiądz. Oprawy są skrajnie proste i eleganckie, dzięki zastosowaniu geometrycznych, najczęściej prostopadłościennych kloszy, wykonanych z pięknego mlecznego szkła.
Klasyczna stylistyka, nawiązującą do art déco, wyróżnia również niektóre spośród naszych aktualnie dostępnych wzorów. Kinkiet Leticia o prostej, a przy tym wciąż stylowej formie, sprawdza się świetnie w pomieszczeniach o różnym zastosowaniu. Z kolei lampy Ida to piękny blask metalu w najmodniejszych ostatnio odcieniach, podobnie jak Azzardo Chink, w której skontrastowano wewnętrzną silnie połyskującą powierzchnię, z modnym matem zewnętrznej strony.
Światło z ukrycia
Jurorzy zwrócili też uwagę na olbrzymią rolę oświetlenia technicznego, które z łatwością można wykorzystać w każdej aranżacji, bez względu na styl naszego wnętrza. Pozwala ono konstruować całe systemy świetlne – od oświetlenia ogólnego, przez punktowe aż po dekoracyjne, z pomocą niewielkich, często nawet na pierwszy rzut oka niewidocznych lamp. Ich rolą jest dawać światło, samemu pozostając w cieniu.
W naszej ofercie mamy sporo produktów, które idealnie nadają się do zadań specjalnych, zwłaszcza jeśli są potrzebne subtelne i niezauważalne oprawy, pozwalające dokładnie doświetlić wnętrza. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi lampami technicznymi na stronie internetowej.
Dokąd zmierza oświetlenie wnętrz?
Każdy konkurs to pewnego rodzaju podsumowanie pracy ostatniego roku i spoglądanie w przyszłość, przypuszczając, co może się wydarzyć w ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy. W przypadku tegorocznej edycji Lighting Design Awards, można zauważyć, że znów jest modna klasyka, o delikatnej i prostej formie – nawiązującej zarówno do stylu minimalistycznego, jak i bardziej eleganckich rozwiązań. Olbrzymią rolę przykłada się również do jakości zastosowanych materiałów.
Takie są najmodniejsze obecnie lampy. Każda z nominowanych grup to inne możliwości aranżacyjne (wizualne i techniczne) w naszych wnętrzach. Kto dostanie nagrodę? Czas pokaże. Choć dla nas wszystkie omówione tendencje są równie ważne i potrzebne.
Zostaw komentarz