Bezpieczeństwo a styl, czyli jakie normy powinny spełniać lampy do domu?
Wiadomo, że domowe oświetlenie powinno być praktyczne, abyśmy mogli w pełni korzystać z poszczególnych pomieszczeń. Równie często zwraca się również uwagę na jego walor estetyczny. Lampy wpisują się w ogólne aranżacje wnętrzarskie i stają się z jednym z najważniejszych akcentów dekoracyjnych.
Niejednokrotnie zapomina się jednak, że lampy do domu muszą też spełniać szereg restrykcyjnych norm, które gwarantują bezpieczne użytkowanie przez lata. O czym zatem pamiętać, kupując produkty oświetleniowe do wnętrz? Mini poradnik zamieszczamy poniżej.
Różne oblicza bezpieczeństwa – jakie lampy wybierać?
Rozmaite normy odnoszą się do różnych własności i funkcjonalności lamp do domu. Przede wszystkim liczy się wykonanie, zapewniające bezpieczeństwo w każdych warunkach.
Oprócz tego, należy pamiętać o właściwym dopasowaniu produktów oświetleniowych, aby zagwarantować optymalne warunki eksploatacyjne, a przez to również zdrowie użytkowników.
Na czym polegają najważniejsze normy i obostrzenia opowiemy poniżej, zwracając szczególną uwagę na newralgiczne przestrzenie domowe:
- gabinety i miejsca do pracy,
- kuchnię i łazienkę,
- oświetlenie zewnętrze, wokół domu.
Komfortowe warunki pracy, a efektywność działania
Gdy mówimy o pracy, mamy na myśli nie tylko gabinety, ale również miejsca, w których piszemy lub czytamy, a także przestrzenie z biurkami w pokojach dziecięcych. Stosuje się w nich oświetlenie zadaniowe, miejscowe. Najczęściej są to praktyczne lampki stołowe.
Jakie musi być oświetlenie do pracy? Przede wszystkim warto sięgnąć po zapis norm ustalonych w polskim prawodawstwie. Norma PN-EN 12464-1:2012 określa precyzyjnie, jakie powinny być miejsca pracy. Choć w warunkach domowych za ich nieprzestrzeganie nie grozi odpowiedzialność karna, to mimo wszystko warto się do nich stosować.
Dlaczego? Z bardzo prozaicznego powodu – stworzenie tych zasad poprzedzono długofalowymi badaniami na temat optymalnych warunków do pracy. Jeśli zależy nam zatem na zbudowaniu wygodnej przestrzeni, pobudzającej kreatywność oraz zapewniającej bezpieczeństwo, bez nadmiernego przemęczania wzroku, dokładnie zapoznajmy się z tymi wytycznymi i wdrażajmy je w naszych wnętrzach domowych.
Przepisy regulują między innymi natężenie światła w pomieszczeniach. Podstawowa jego wartość wynosi 200 luksów. W miejscach, w których wykonuje się precyzyjne zadania, bywa ona jednak większa. Dla przykładu, jeśli pracujemy przy biurku, lub stole kreślarskim, natężenie światła musi wynosić 500 luksów.
Norma wspomina również o zredukowaniu efektu olśnienia. Prawodawcy rozróżniają olśnienie:
- przykre (zależy od luminacji źródeł olśnienia i ich tła),
- przeszkadzające (zależy od natężenia światła w płaszczyźnie wzroku osoby pracującej),
- oślepiające (wywoływane przez jaskrawe źródła światła).
Aby przeciwdziałać temu niepożądanemu zjawisku, które pogarsza widzenie, dekoncentruje, powoduje szybsze zmęczenie i pogorszenie efektywności pracy, należy stosować właściwie zabudowane osłony na źródła światła oraz dokładnie planować rozmieszczenie lamp w pomieszczeniu.
Natężenie światła i temperatura barwowa – wygoda, nastrój i bezpieczeństwo dla wzroku
Warto też, choć kilka słów poświęcić na opisanie kwestii czysto technicznych, czyli natężenia, odpowiedniego dla konkretnego pomieszczenia, oraz barwy światła, budującej jego nastrój i charakter.
Pomijając omówione powyżej przestrzenie robocze, warto też zadbać o odpowiednie natężenie światła w pozostałych pomieszczeniach, w których wykonujemy rozmaite czynności. Dla poszczególnych wnętrz powinno ono wynieść:
- kuchnia – 300 luksów (blaty robocze – 500 luksów),
- łazienka – 300 luksów (strefa przy lustrze – 500 luksów),
- salon – 200 luksów (przestrzeń do czytania i pisania – 500 luksów),
- sypialnia – 200 luksów,
- korytarze i klatki schodowe – 100 luksów.
Równie istotna jest barwa światła. Ogólna zasada głosi, że w przestrzeniach do pracy, powinniśmy instalować źródła dające światło neutralne lub zimno białe, pobudzające, dające energię i zwiększające chęć do działa. Dla odmiany, w przestrzeniach do relaksu zaleca się oświetlenie o barwie ciepło białej, która buduje przytulność, wspiera regenerację i odpoczynek.
Oczywiście, w pomieszczeniach łączących różne funkcje, warto zdywersyfikować źródła światła, wprowadzając przynajmniej kilka lamp, które zbudują satysfakcjonujące sceny świetlne.
Bezpieczni w kuchni, łazience i w ogrodzie – szczelne oprawy jako ochrona przed wilgocią
Lampy nie tylko zapewniają ochronę przed olśnieniem i pogorszeniem widzenia. W niektórych domowych pomieszczeniach szczególnie trzeba zabezpieczyć się przed dostępem szkodliwej wilgoci i bieżącej wody, która mogłaby zaszkodzić produktom oświetleniowym.
Szczególnie istotne jest to w kuchniach i łazienkach. Do tego typu wnętrz rekomenduje się stosowanie lamp o jak najwyższym stopniu ochrony.
W samych kabinach prysznicowych lub wannach musi to być bezwzględnie IP68. W bezpośrednim sąsiedztwie umywalek, zlewów kuchennych trzeba natomiast zamontować oprawy o współczynniku na poziomie IP44, który zapewnia odporność przeciw rozbryzgującej się wodzie.
Zastosowanie niewłaściwej oprawy potrafi doprowadzić do przeniknięcia wody do jej wnętrza, co w najlepszym razie spowoduje zwarcie i uszkodzenie lampy, a w najgorszym dotkliwe porażenie. Stosujmy się zatem do wytycznych ochrony przeciwporażeniowej, która może uratować nam zdrowie i życie.
Zasady bezpieczeństwa oraz stopnie ochrony stosuje się także w przypadku opraw wykorzystywanych na zewnątrz domów, w ogródkach i na elewacjach budynków.
Światło dla zdrowia, pracy i rekreacji
Nie da się przecenić roli oświetlenia w domowych pieleszach. Dzięki niemu pracujemy, wypełniamy codzienne obowiązki, bawimy się i relaksujemy. Odpowiednio dobrane lampy, ujęte w rozbudowane systemy oświetleniowe, zapewniają komfort, maksymalizują wydajność działania, a także chronią przed wieloma szkodliwymi czynnikami.
Dlatego wybór lamp do domu powinien się opierać nie tylko na kwestiach czysto estetycznych i praktycznych. Zadbajmy o spełnienie wszystkich opisanych powyżej norm, a będzie się nam żyło wygodniej, praktyczniej i przede wszystkim bezpieczniej.
1 Comment
kondrat_p
Niestety ten temat u mnie jest na boku. Jakoś tak mam, że nie przywiązuję wagi do oświetlenia, a tym bardziej nie jestem na czasie z designem lamp. Jednak ten wpis coś we mnie poruszył. Chętnie rozejrzę się po blogu w poszukiwaniu inspiracji i ciekawych pomysłów.