Ciekawe pomysły oświetlenie tarasów, balkonów i altan

Choć zima w rozkwicie i powoli przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, to wbrew pozorom właśnie okres jesienno-zimowy jest świetnym momentem, żeby zastanowić się i zaplanować wszelkie prace remontowe oraz zmiany aranżacyjne w domu i w jego otoczeniu.

Jednym z rozwiązań, o których często zapominamy, dających wiele korzyści praktycznych i estetycznych, jest właściwie zaplanowane oświetlenie tarasu, balkonu lub ogrodowej altany.

Dlatego dziś podzielimy się z Wami kilkoma pomysłami, jak wykorzystać światło w tych przestrzeniach, żeby stworzyć kompleksowe i piękne miejsca do nieskrępowanego wypoczynku. Jak powinno wyglądać właściwe i piękne oświetlenie tarasu i balkonu?

Czym muszą się wyróżniać lampy do stosowania na zewnątrz?

Najistotniejszą kwestią w przypadku produktów oświetleniowych do stosowania na zewnątrz ewidentnie nie są względy estetyczne. Trzeba za to koniecznie zwracać uwagę na parametry techniczne.

Wszystkie lampy, które chcemy umieścić na tarasie, balkonie lub w ogrodowej altanie, muszą być odporne na warunki atmosferyczne, w szczególności wilgoć oraz zmiany temperatury, aby zapobiec występowaniu uszkodzeń oraz niebezpiecznych zwarć.

Gdy kupujemy lampy do ogrodu, zwróćmy uwagę na stopień ochrony IP. Określa szczelność produktów. Pierwsza z cyfr (od 0 do 6) określa ochronę przed ciałami stałymi, na przykład pyłami, druga pokazuje wodoszczelność (od 0 do 9). Oczywiście, im większa cyfra, tym wyższe bezpieczeństwo stosowania lampy na zewnątrz.

Uznaje się, że na tarasie lub balkonie bezpośrednio pod dachem, powinniśmy zastosować lampy o współczynniku minimum IP 23. Jeśli przytwierdzamy je do ściany w miejscu, w którym są narażone na zalanie podczas deszczu, współczynnik powinien już być wyższy i wynosić – IP44-IP46.

Jakie lampy zewnętrzne montuje się na tarasach i balkonach? Oświetlenie tarasu od podszewki

Skoro wiemy już, jakie parametry muszą mieć produkty oświetleniowe do stosowania poza domem, skoncentrujmy się teraz na wyborze odpowiednich rodzajów lamp.

Za najczęściej stosowane oświetlenie uznaje się lampy naścienne – kinkiety, plafony lub oczka wpustowe, które przytwierdza się do powierzchni ściany na balkonie lub tarasie. Dają wystarczającą ilość światła do bezpiecznego przemieszczania się, a także pozwalają na swobodną rozmowę i wygodne spędzanie czasu przy stole po zapadnięciu zmroku.

Jeśli taras i balkon są zadaszone, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować na nich lampy wiszące, usytuowaną centralnie nad stołem lub stolikiem w przestrzeni rekreacyjnej.

Ciekawym pomysłem, który powszechnie stosuje się obecnie nie tylko w miejscach w stylu boho, stały się lampki choinkowe. Używa się ich do wykonania pięknych dekoracji świątecznych na tarasie, ale zyskały też nowe zastosowanie.

Choć nazwa sugeruje, że powinny wyłącznie służyć jako oświetlenie bożonarodzeniowe, to tak naprawdę lampki wpisały się na dobre do całorocznych standardów wnętrzarskich. Pięknie prezentują się także na tarasach i balkonach, a nawet jako oświetlenie w wolnostojących altanach. Można stworzyć z nich girlandy lub przymocować je do krawędzi ścian i zadaszenia. Dają przyjemne, subtelne światło dekoracyjne, które może mieć rozmaite kolory – wszystko zależy od naszych prywatnych upodobań.

Nie tylko lampy zewnętrzne – inne sposoby na oświetlenie przestrzeni przydomowej

sposoby na oswietlenie przestrzeni przydomowej

Pamiętajmy też, że piękne oświetlenie możemy wprowadzić również w miejscach, w których nie ma dostępu do instalacji elektrycznej. W takich przestrzeniach światło dają nam lampiony i świece, które budują nastrój przytulności oraz ciepła – idealny na romantyczną kolację we dwoje lub wakacyjne przyjęcie plenerowe.

Oświetlenie tarasu, balkonu i do ogrodu – sposób na wygodę i piękny wygląd przydomowej przestrzeni

Odpowiednie oświetlenie tarasu sprawia, że staje się on zdecydowanie bardziej funkcjonalny i praktyczny. Dzięki niemu, równocześnie znacząco wzrasta dekoracyjność oraz spójność wizualna całej przestrzeni. Warto zatem zagwarantować sobie więcej światła w tego typu miejscach, dzięki czemu będziemy spędzać w nich czas z jeszcze większą przyjemnością.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge