czujnik zmierzchu

Czujnik zmierzchu – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Jak poprawić komfort korzystania z przydomowego oświetlenia? Sposobów jest wiele – obok odpowiedniego rozplanowania lamp i postawienia na rozwiązania w technologii LED można również zdecydować się na dodatkowe akcesoria automatyzujące. Zalicza się do nich choćby czujnik zmierzchu.

Jak działa czujnik zmierzchu? Jakie rodzaje sensorów montuje się w ogrodach? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Czujnik zmierzchu – co to takiego i jak działa urządzenie (jak czujnik zmierzchu uruchamia przełącznik i uruchamia światło)?

W przypadku instalacji oświetlenia zewnętrznego stosuje się różne rozwiązania wspomagające, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort dla wszystkich użytkowników. Zalicza się do nich automatyzację z pomocą czujnika zmierzchowego.

Jak działa taki czujnik? To niewielkie urządzenie, które ma monitorować natężenie wykrytego światła dziennego. Jeśli jest niższe niż ustalony poziom, wówczas czujnik włącza światło. Ma to miejsce głównie po zapadnięciu zmroku. Jeśli na drodze analizy sensor stwierdzi, że natężenie światła się zwiększa (np. o poranku), wtedy odpowiedni układ odcina zasilanie, co wymusza wyłączenie oświetlenia w ogrodzie.

Jak wybrać czujniki zmierzchu – na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Czujniki zmierzchowe występują w wielu wariantach, co ułatwia dopasowanie rozwiązania do konkretnych potrzeb. Jak wybrać najlepszy? Oczywiście bez względu na to, jaki rodzaj sensorów się wybierze, trzeba zawsze stawiać na produkt o wysokiej trwałości i wodoszczelności (dobra klasa szczelności IP65). Nie zapominajmy bowiem o tym, że automatycznego sterowania używamy przecież w ogrodach lub w innym otwartym terenie, bez ochrony przed niszczycielskimi czynnikami pogodowymi, korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.

Liczą się także inne parametry instalacyjne. Najpopularniejsze czujniki zmierzchu są zasilane pod 230V. Czasami jednak występuje konieczność użycia innych opcji – dlatego na rynku pojawiają się także czujniki pod 12 lub 24V.

Równie ważne są parametry związane z późniejszym wygodnym użytkowaniem, a zwłaszcza kwestia odpowiedniego natężenia światła, przy którym sensory automatycznie włączą oświetlenie w ogrodzie. Część produktów działa przy 2000 lx, inne przy mocniejszym świetle. Zdarzają się też modele z regulacją zakresu, co jeszcze bardziej ułatwia dopasowanie warunków do swoich potrzeb. Nie zapominajmy też o opóźniaczu czasowym, który zmniejsza ryzyko przypadkowego uruchomienia lamp, przy chwilowych zmianach natężenia oświetlenia w sąsiedztwie czujnika.

Automat zmierzchowy – podstawowe rodzaje urządzeń

Czujniki zmierzchu łączy się z ogrodowymi lampami, jak oświetlenie na słupkach czy lampy najazdowe. Warto poznać dostępne opcje. Można choćby zdecydować się na:

  • czujnik podstawowy światłoczuły (reaguje na zmiany natężenia światła),
  • czujnik z sondą zewnętrzną (musi być umieszczony tam, gdzie stale dociera światło),
  • czujnik z zegarem (płynna regulacja oświetlenia, zegar uruchamia lampy o ustalonej porze).

Dobór odpowiednich sensorów to jednak połowa sukcesu. Równie ważne jest prawidłowe rozmieszczenie ich w ogrodzie.

Gdzie umieścić czujnik zmierzchowy w ogrodzie?

W jakim miejscu zamontować czujnik zmierzchu, by działał najsprawniej i uruchamiał lampy, wtedy gdy jest to potrzebne?

Musi się on znaleźć tam, gdzie dociera światło (więc niekoniecznie w mocno zacienionych miejscach), ale sensory nie powinny być bezpośrednio wystawione na działanie światła naturalnego lub sztucznego, co mogłoby przekłamywać wyniki pomiarowe. Ponadto warto pamiętać o tym, by ten typ urządzeń montować na wysokości ok. 2 metrów nad ziemią, by zapewnić dobry dostęp do światła wokół, co zwiększa skuteczność działania i zmniejsza ryzyko przekłamań.

Jak zamontować czujnik zmierzchu w ogrodzie?

Montaż czujników zmierzchu należy rozpocząć od wyłączenia zasilania w obwodzie elektrycznym. Kolejnym krokiem jest zdjęcie klosza oprawy i dostanie się do źródła światła i przewodów. Automaty zmierzchowe są wyposażone w standardowy kabel do przyłączenia, w którym znajdują się trzy przewody (brązowy, niebieski i żółty). Należy je podłączyć do źródła światła zgodnie z załączonym do czujnika schematem, zachowując wszelką ostrożność. Kabel przyłączeniowy wprowadza się do oprawy przez już istniejący otwór lub wykonany specjalnie pod czujnik. Po zamocowaniu urządzenia we wnętrzu oprawy włącza się bezpieczniki i testuje poprawność działania czujnika.

Automatyczne włączenie oświetlenia w ogrodzie – podsumowanie

Automaty zmierzchowe to bardzo praktyczny sposób na wygodniejsze i piękniejsze oświetlenie ogrodowe. Podnoszą bezpieczeństwo, sprawiają, że przemieszczanie się w terenie staje się zdecydowanie prostsze. Warto rozważyć zamontowanie ich również w Waszych ogrodach.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge