ekologiczne lampy

Ekologiczne lampy – zwrot w stronę natury w domowych wnętrzach

Bycie eko to już nie tylko moda, ale styl życia, który powoli wkracza w różne aspekty codziennego działania. Dotyczy zarówno prawidłowo zbalansowanej diety, sposobu robienia zakupów i podróżowania, jak i wyposażenia domu w odpowiednie sprzęty i systemy.

Kluczową, domową instalacją, pozwalającą zrobić wiele dobrego dla natury, są oczywiście produkty oświetleniowe. Czym wyróżniają się nowoczesne, ekologiczne lampy? Jak zbudować cały system w domowym wnętrzu, by zapewnić komfort sobie, a przy tym nie wpływać negatywnie na kondycję naszej planety? Kilka wskazówek podamy poniżej.

Ekologiczne lampy do wnętrz – czy design i ochrona środowiska idą w parze?

Dbanie o środowisko poprzez optymalizację domowych instalacji to już bynajmniej nie krótkofalowy trend lub zwykła moda. Tak naprawdę coraz więcej osób dostrzega, że zwykła domowa lampa może nie tylko gwarantować komfort i bezpieczeństwo każdego domowego wnętrza lub terenu wokół zabudowań. Gdy wybiera się urządzenia oświetleniowe, da się również przyczynić do poprawy kondycji naszej planety.

Do tego celu przydają się lampy ekologiczne. Co je wyróżnia? Przede wszystkim są to produkty o wysokim stopniu energooszczędności. Zalicza się zatem do tej kategorii większość opraw, współpracujących z nowoczesnymi źródłami światła LED. Oprócz tego rozwiązania oświetleniowe powinny być wykonane z odpowiednich materiałów. Mogą to być tworzywa biodegradowalne lub surowce nadające się do recyklingu.

Lampy ekologiczne i środowisko naturalne – nowoczesne źródła światła LED do funkcjonalnych wnętrz

Gdy chce się znaleźć ekologiczne lampy, na samym początku trzeba zacząć od produktów z energooszczędnymi źródłami światła LED. Mogą to być żarówki z popularnymi gwintami, które łatwo wykorzystać z klasycznymi oprawami. Coraz częściej spotyka się zintegrowane źródła światła LED, które zalicza się do rozwiązań niezmiernie praktycznych, a przy tym wyróżniających się zwiększoną żywotnością, nawet w porównaniu z długowiecznymi standardowymi produktami w technologii LED.

Dlaczego źródła światła LED do nowoczesnych lamp są tak korzystne? Przede wszystkim przy ich pomocy da się ograniczyć pobór energii elektrycznej nawet o 60-70%. Dodatkowo nowoczesne produkty umożliwiają perfekcyjne sterowanie kluczowymi parametrami światła, jak natężenie, temperatura barwowa i kolor. Dzięki temu warunki we wnętrzu są zawsze optymalnie dobrane do potrzeb, a przy tym zmniejsza się wykorzystanie prądu, co oczywiście korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

Z czego powinny być wykonane nowoczesne lampy ekologiczne?

Drugą kwestią są materiały, z których produkuje się ekologiczne lampy do modnych wnętrz. Przede wszystkim stawia się na surowce naturalne, które są w pełni biodegradowalne, to znaczy bez trudu rozkładają się w środowisku, nie pozostawiając po sobie szkodliwych substancji. Mogą to być na przykład oprawy z drewna lub wikliny. Do produkcji osłon źródeł światła chętnie wykorzystuje się naturalne tkaniny (bawełna lub len) lub papier, barwione wyłącznie naturalnymi substancjami.

Oddzielną kategorię surowców do produkcji lamp ekologicznych stanowią materiały nadające się do ponownego wykorzystania (recykling). Zazwyczaj jest to metal, szkło lub specjalne odmiany tworzyw sztucznych. Dzięki temu ten sam surowiec wykorzystuje się wielokrotnie, zmniejszając ilość odpadów, które codziennie trafiają na wysypiska śmieci.

Do jakich wnętrz wykorzystuje się ekologiczne lampy w domu?

Ekologiczne lampy to produkty niezmiernie funkcjonalne. Wyróżniają się również ciekawą estetyką. Bez trudu bowiem możemy znaleźć lampy, wpisujące się w zasadzie we wszystkie popularne tendencje wnętrzarskie.

Największą popularnością lampy ekologiczne cieszą się w stylu skandynawskim, którego głównym założeniem i cechą jest właśnie wykorzystanie produktów jak najbardziej przyjaznych naturze. We wnętrzach skandynawskich często spotyka się zatem drewniane lampy z abażurami z gładkiej bawełny lub lnu.

Ekologiczne, proste i praktyczne modele lamp to też znak rozpoznawczy modnych obecnie wnętrz japońskich, w których naturalność i ascetyzm są na porządku dziennym. Takie rozwiązania spotyka się także w nurcie japandi, łączącym najlepsze cechy japońskiego wabi sabi i rozwiązań rodem z Północy Europy.

Tak naprawdę jednak niemal każdy nurt wnętrzarski przy odrobinie dobrych chęci da się zamienić na rozwiązanie ekologiczne. Minimalistyczne produkty oświetleniowe z naturalnych tworzyw, współpracujące z żarówkami LED, to bowiem obecnie standard, wpisujący się w zasadzie w każdą, modną aranżację.

Jak możemy wybrać ekologiczną lampę do domu?

Życie w zgodzie z przyrodą w domowych warunkach wbrew pozorom nie jest specjalnie skomplikowane, a często bywa po prostu niezmiernie przydatne. W przypadku opraw oświetleniowych postawienie na lampy ekologiczne przynosi bowiem nie tylko korzyści dla natury, ale też dla użytkowników, podnosząc funkcjonalność systemu oświetleniowego oraz zmniejszając domowe rachunki za prąd.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Agata

    Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł. Pozdrawiam autora.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge