gdzie wyrzucić żarówki

Gdzie wyrzucić żarówki – bezpieczna utylizacja źródeł światła

Nawet najbardziej energooszczędne i długowieczne produkty oświetleniowe kiedyś przestają działać. Wówczas trzeba wymienić je na nowe. A co zrobić ze zużytymi? Czy można je tak po prostu wyrzucić do zwykłego kosza?

W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat tego, gdzie wyrzucić żarówki LED i wszelkie inne rozwiązania oświetleniowe, a także które z nich trzeba koniecznie oddawać do punktów zbierających elektro śmieci.

Gdzie wyrzucać żarówki – jak to wyglądało przez ostatnie dziesięciolecia?

Przez wiele lat nikt tak naprawdę nie zastanawiał się, gdzie powinno się wyrzucać zużyte żarówki, gdy przestaną już działać. W efekcie trafiały do kosza ze zmieszanymi odpadami.

Takie działanie nie było jednak do końca prawidłowe i mogło prowadzić do zanieczyszczenia środowiska. Nie zapominajmy bowiem, że żarówki mogą zawierać szkodliwe substancje. Szczególnie niebezpieczne są świetlówki, gdyż mają w składzie silnie toksyczną rtęć, groźną dla człowieka oraz natury. Choć nowoczesne produkty LED są znacznie bezpieczniejsze, to jednak również w ich przypadku warto zadbać o prawidłową utylizację, by zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci.

Jak to zatem zrobić poprawnie? Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki, powszechnie stosowane w domach i miejscach pracy? Kilka wskazówek zaprezentujemy poniżej.

Gdzie wyrzucić żarówki LED i inne produkty oświetleniowe?

Jeśli chce się zadbać o środowisko i wyrzucać żarówki do odpowiedniego pojemnika, trzeba poznać kilka podstawowych zasad. Aby prawidłowo zutylizować źródła światła rozmaitego typu, należy zastosować różne metody działania. Dzięki temu możliwy jest recykling produktów, zmniejszenie ilości odpadów oraz ponowne wykorzystanie surowców. Nowoczesne technologie sprawiają, że w przypadku zużytych żarówek, dzięki zastosowaniu recyklingu, można odzyskać ponad 80% materiałów, co wpływa korzystnie na kondycję środowiska oraz obniża koszty dla gospodarki.

Aby mieć pewność, że każdy produkt trafia do właściwego kosza, trzeba dokładnie czytać informacje znajdujące się na etykietach, a także dowiedzieć się nieco więcej o specyfice poszczególnych produktów oświetleniowych.

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki – różne typy źródeł światła

Na rynku wciąż można spotkać wiele rodzajów produktów oświetleniowych. Każde z nich powinno być utylizowane w nieco inny sposób. Najmniej zachodu wywołuje sytuacja, gdy chce się wyrzucać żarówki żarnikowe.

Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki? Odznaczają się niezmiernie prostą budową. Składają się przede wszystkim ze szkła i elementów metalowych, dlatego takie stare żarówki bez problemu mogą trafiać do kosza na zmieszane odpady. Oczywiście trzeba zachować ostrożność, by nie rozbić żarówki, co mogłoby doprowadzić do bolesnych skaleczeń. Tego typu produkty można jednak spotkać już coraz rzadziej w sklepach – zastępuje się je szeregiem innych źródeł światła, wymagających już zdecydowanie innych działań.

Oprócz zwykłych żarówek na rynku występują również żarówki LED i świetlówki, które także trzeba wyrzucać do odpowiednich pojemników, by mogły zostać poddane recyklingowi.

Gdzie wyrzucić świetlówki? Jeśli chce się zutylizować takie źródło światła, trzeba zachować szczególną ostrożność. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, znajduje się w nich bowiem toksyczna rtęć, a także szereg innych groźnych substancji. Przepalone świetlówki trzeba wyrzucać do specjalnego pojemnika lub dostarczać do punktu, w którym zbiera się elektrośmieci. Coraz więcej sklepów elektrycznych pozwala również na oddanie starej świetlówki podczas kupowania nowej.

Gdzie wyrzucić świetlówkę, jeśli produkt pęknie podczas eksploatacji? Wówczas trzeba zachować szczególne środki bezpieczeństwa. Najlepiej wykręcać ją w rękawiczkach, a pomieszczenie należy dokładnie wywietrzyć. Uszkodzone źródło światła wkłada się do worka foliowego, który następnie należy dokładnie zawiązać. Tak przygotowaną paczkę oddaje się w punkcje przyjmującym odpady.

A co zrobić w przypadku zużytych żarówek LED? Choć zaliczają się do najbardziej energooszczędnych produktów, nawet skuteczniejszych niż świetlówki, one również kiedyś przestają działać. Jak powinna zatem przebiegać utylizacja, jeśli ma się takie źródła światła? Podobnie jak w przypadku świetlówki, nie powinno się wyrzucać żarówki LED do zwykłego kosza na śmieci. Musi ona trafić do elektrośmieci lub specjalnego kontenera. Produkty LED bez trudu można też oddać w sklepach podczas kupowania nowych żarówek.

Zużyte zwykłe żarówki i produkty LED – prawidłowa utylizacja dla dobra środowiska

Wiedza na temat postępowania przy utylizacji zużytych żarówek nie jest specjalnie skomplikowana. Należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu zasad ostrożności przy wyrzucaniu świetlówek, a także o oddawaniu żarówek LED do odpowiednich punktów (elektrośmieci). Wpłynie to korzystnie na kondycję środowiska, a równocześnie, jak widać, naprawdę nie wymaga to od użytkowników dużego zachodu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge