Jak oświetlić mieszkanie

Jak oświetlić mieszkanie – skuteczne porady i wskazówki

Gdy dysponujemy własnym, nawet niewielkim mieszkaniem, pragniemy znaleźć najskuteczniejsze rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie maksymalnej funkcjonalności i dekoracyjnej formy.

Kluczowym aspektem jest oczywiście zapewnienie właściwego poziomu światła w każdym wnętrzu. Jak oświetlić mieszkanie, żeby było praktycznie i stylowo? Kilka porad zamieszczamy poniżej.

Światło słoneczne na miarę złota

Światło jest nam potrzebne do codziennego funkcjonowania i nie można nawet myśleć o aranżacji domu lub mieszkania bez niego. Ma ono ważne znaczenie dla zdrowia człowieka. Promienie słońca stymulują wytwarzanie niezbędnej do życia witaminy K. Jego długofalowy niedobór prowadzi natomiast do spadku energii, apatii, a niekiedy nawet do obniżonego nastroju i stanów depresyjnych.

W mieszkaniu musimy zatem zadbać o to, żeby naturalnego światła było jak najwięcej. Oczywiście, zazwyczaj nie mamy wpływu na rozkład okien. Istnieje jednak szereg praktycznych rozwiązań, które pomagają zapewnić maksymalną ilość słońca w każdym wnętrzu.

Przede wszystkim, należy utrzymywać porządek w strefie przyokiennej, usuwając z niej nadmiar przedmiotów, utrudniających dostęp promieni do wnętrza. Można stosować tkaninowe żaluzje i rolety, które nie blokują całkowicie ich dostępu.

Oprócz nich, idealne jest jasne wyposażenie, meble oraz lustra, które odbija promienie słoneczne, doprowadzając je w głąb mieszkania. Dzięki temu maksymalizujemy korzyści z naturalnego światła.

Właściwie zaplanowany system oświetlenia – praktyczne i stylowe źródła światła do mieszkania

Bez względu na szerokość geograficzną i stopień naturalnego nasłonecznienia, współcześnie nie da się całkowicie zrezygnować z domowych systemów lamp. Dzięki nim znacząco wydłużamy czas codziennej aktywności – możemy pracować, relaksować się i bawić praktycznie przez całą dobę.

Aby oświetlić mieszkanie we właściwy sposób, należy drobiazgowo zaplanować całą instalację, dostosowując ją do indywidualnych preferencji.

Szczególnie jest to istotne, gdy zależy nam na zwiększeniu światła w ciemnym mieszkaniu. Jakie źródła światła powinno się zainstalować, żeby uzyskać najlepszy możliwy efekt?

Funkcja i forma źródła światła w roli głównej

Gdy zaczynamy planowanie instalacji świetlnej w mieszkaniu, we różnych pomieszczeniach, jak salon, kuchnia, pokój dziecięcy i wszystkie pozostałe, wówczas trzeba dokładnie zastanowić się nad funkcją poszczególnych wnętrz. Od roli jaką spełniają w naszym codziennym życiu zależy bowiem lokalizacja poszczególnych źródeł światła.

Stwórzmy precyzyjny plan pomieszczeń, z zaznaczeniem wszystkich drzwi, okien i dużych elementów wyposażenia. Później nanieśmy na rysunek źródła światła, w miejscach które uznajemy za optymalne i najpraktyczniejsze.

Inaczej musi wyglądać oświetlenie salonu, służącego do relaksu, niż gabinetu, w którym w głównej mierze pracujemy. Należy bezwzględnie znaleźć odpowiednie natężenie oraz barwę światła, pozwalające na wygodne wykonywanie wszystkich czynności.

Stawiajmy na zróżnicowane produkty, dopasowane do potrzeb. Niech pojawia się lampa wisząca jako oświetlenie główne, produkty stojące jako zadaniowe oraz praktyczne oświetlenie LED w formie taśm lub diod do dekoracji.

Zadbajmy też o odpowiednie proporcje wszystkich lamp – niech wpisują się w przestrzeń, nie przytłaczając jej.

Wszystkie źródła światła budują aranżację wnętrza

Oprócz mebli, oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych systemów w każdym mieszkaniu. Łączy funkcje użytkowe z dekoracyjnymi. Niekiedy pozwala nawet na poprawianie odbioru przestrzeni. Dzięki zastosowania właściwych źródeł światła, udaje się optycznie powiększyć nawet niewielkie wnętrze. Jak to zrobić?

Niewielkie przestrzenie najlepiej powiększać poprzez stosowanie elementów wertykalnych. Dzięki nim wzrok kieruje się ku górze. Warto używać lampy stojące, o jasnych kloszach lub abażurach, które dodają każdemu wnętrzu sporo lekkości i powietrza. Piękne efekty daje również lampa wisząca, na długim przewodzie.

Zadbajmy o to, żeby dokładnie oświetlić całą przestrzeni i nie pozostawiać ciemnych kątów. Dzięki temu aranżacja lepiej się prezentuje, a nasze mieszkanie wygląda na bardziej przestronne i przytulne.

Może się wydawać, że w niewielkich pomieszczeniach sprawdzają się wyłącznie małe formy. Z tego powodu duża lampa wisząca niekoniecznie zdaje się optymalnym rozwiązaniem. Mimo to dekoratorzy wnętrz i specjaliści od budowania aranżacji sugerują, że ozdobna lampa wisząca, przykuwająca wzrok, wizualnie podwyższa niski pokój, kierując nasz wzrok automatycznie w stronę sufitu. Pamiętajmy jednak, że wokół niej trzeba pozostawić sporo miejsca oraz zminimalizować wielkość pozostałych źródeł światła w danym wnętrzu.

Co zrobić, żeby oświetlić mieszkanie i ograniczyć koszty? Oszczędne oświetlenie LED

beautiful living room with white sofa

Kwestia użytkowa jest kluczowa dla optymalizacji oświetlenia w domu. Oprócz niej należy też rozważyć sposoby na maksymalne ograniczenie wydatków na energię elektryczną. Świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED, które wpływa na obniżenie ilości zużywanego prądu, bez strat w mocy i natężeniu światła.

Jeszcze kilka lat temu, żarówki LED były stosunkowo drogie. Obecnie, popularyzacja tego systemu sprawia, że stały się ogólnodostępne. Dają światło o szerokim spektrum barwy, dlatego możemy wykorzystywać je w przestrzeniach roboczych, wymagających światła zimnobiałego, lub w sypialni, stworzonej do wypoczynku i relaksu. Wysokiej jakości produkty LED można znaleźć w naszej ofercie sklepowej.

Oświetlenie LED jest długowieczne, praktyczne i energooszczędne. Warto wykorzystać je w mieszkaniach, jeśli zależy nam na zoptymalizowaniu funkcji, wyglądu i kosztów eksploatacyjnych.

Styl w roli głównej – jakie źródła światła i oprawy sprawdzają się w mieszkaniach?

Mnogość dostępnych rozwiązań stylistycznych sprawia, że każdy z nas bez trudu jest w stanie znaleźć opcje dla siebie, bez względu na to, czy chcemy oświetlić pokój dziecięcy, kuchnię czy salon. Do najmodniejszych trendów wciąż zalicza się styl minimalistyczny, który uwielbia naturalne surowce. Ponownie powróciły też trendy geometryczne, w tym art déco, w których w centrum pojawia się często ozdobna lampa wisząca, o syntetycznej i zwartej bryle.

Większość nowoczesnych, modnych produktów jest przygotowane do tego, aby stosować oszczędne oświetlenie LED lub wpisać źródła światła w system Smart House, dzięki któremu zarządzamy szeregiem instalacji w całym mieszkaniu.

Wygodne, komfortowe i piękne oświetlenie mieszkania

W ramach odpowiednio zaplanowanego systemu w mieszkaniu trzeba stosować wszystkie trzy typy światła – główne (najczęściej lampa wisząca), zadaniowe (lampy stojące) oraz dekoracyjne (np. oświetlenie LED w formie taśm).

Instalacja powinna być zbudowana w sposób przemyślany i praktyczny. Dzięki temu osiąga się optymalne rezultaty – rozjaśnienie całej przestrzeni, optyczne powiększenie nawet bardzo małego mieszkania, zapewnienie maksymalnej użyteczności, a także zbudowanie spójnej stylizacji, która w pełni odpowiada potrzebom takich miejsc, jak salon, pokój dziecięcy itp.

Dbajmy o kompleksowość, oszczędność i wygląd, dopasowany do naszego indywidualnego stylu, wówczas każde mieszkanie stanie się spójne, praktyczne i przytulne.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge