Jak oświetlić ogród – krótki poradnik
Piękny ogród to zadbany ogród. I nie mamy na myśli wyłącznie idealnie wypielęgnowanych rabatek kwiatowych i trawników. Równie ważne jest zatroszczenie się o aranżację świetlną przydomowej przestrzeni. A do tego niezbędne są oczywiście odpowiednio dobrane lampy.
Jak zaplanować punkty świetlne w ogrodzie? Czym się kierować i gdzie umieścić lampy? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Odpowiednie oświetlenie ogrodu – bezpieczne, wygodne i piękne zestawy lamp ogrodowych
Lampy na zewnątrz (np. lampy na elewację, najazdowe, na słupku jako oświetlenie ogrodowe) stanowią naturalne uzupełnienie ogrodowej aranżacji. To dzięki nim buduje się piękny nastrój, sprzyjający rekreacji na świeżym powietrzu w letnie wieczory, podkreśla się atuty architektury wszystkich zabudowań, a także wydobywa piękno ukształtowania terenu.
W przypadku oświetlenia ogrodu stawia się na zróżnicowane lampy (zasilane z sieci lub lampy solarne). To dzięki nim zwiększa się wygodę korzystania z przestrzeni, jej klimat oraz tworzy miejsce spójną wizualnie, wpisujące się w konkretne założenia danego stylu aranżacyjnego.
Odpowiednie oświetlenie ogrodowe – planowanie instalacji świetlnej w przydomowym terenie
Jak wykonać idealne oświetlenie ogrodu? Należy zacząć od podstaw, czyli wykonania kompleksowego projektu, który uwzględni nie tylko wydzielenie stref funkcyjnych, ale też odpowiednie oświetlenie ogrodu.
Projekt oświetlenia pozwala na prawidłowe rozmieszczenie lamp. Jest wręcz niezbędny do odpowiedniego przygotowania przestrzeni i wykonania choćby podziemnej instalacji elektrycznej, pozwalającej na podłączenie poszczególnych punktów świetlnych. Jak podejść do planowania instalacji świetlnej? Warto myśleć o oświetleniu podobnie jak w domowych wnętrzach, a zwłaszcza w salonie. Trzeba zatem wprowadzić lampy ogrodowe, które zapewnią bezpieczeństwo podczas przemieszczania się (oświetlenie drzwi wejściowych, oświetlenie podjazdu, ścieżek ogrodowych, miejsc do rekreacji). Oprócz nich warto też wykorzystać mocniejsze źródła światła, które pozwolą na przyjemną rekreację w przydomowym terenie również po zapadnięciu zmroku.
Nie zapominajmy też o tym, że gdy zadbamy o to, by podświetlić rośliny lub oczko wodne bądź szczególnie ciekawe inne elementy ogrodu, przestrzeń zyskuje niepowtarzalny klimat i dekoracyjność. Podobne efekty pozwalają uzyskać lampy ogrodowe na ścieżki i oświetlenie najazdowe, a także oświetlenie elewacji budynku.
Zadbanie już na wstępie o plan i rozmieszczenie wszystkich punktów systemu oraz niezbędnych połączeń (instalacji elektrycznej, akumulatorów dla lamp solarnych, dodatkowego osprzętu) pozwala zbudować zabezpieczoną przed szkodliwymi czynnikami, praktyczną i spójną wizualnie przestrzeń, w której chętnie spędza się czas.
Lampy do ogrodu – czym powinny wyróżniać się idealne oprawy w ogrodzie?
Jakie lampy warto wykorzystać jako nowoczesne oświetlenie ogrodu? Bez względu na to, czy postawi się na praktyczne lampy elewacyjne, w tym oczywiście kinkiety ogrodowe, lub lampy wiszące na tarasie, bądź wybierze się oprawy na słupku i oczka wpustowe jako oświetlenie najazdowe, trzeba wybrać produkty, które wyróżnia najwyższa klasa szczelności.
Wszystkie oprawy muszą mieć współczynnik ochrony powyżej IP44, by zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnego zwarcia w instalacji elektrycznej. Dzięki temu oświetlenie ogrodu nie dość, że będzie skutecznie spełniać swoją rolę i nie zagrozi zdrowiu i życiu użytkowników, to jeszcze przez długi czas lampy będzie odporne na warunki atmosferyczne oraz zachowa swój piękny, dekoracyjny wygląd. To podstawa dla każdego, kto zastanawia się, jak oświetlić ogród.
Nowoczesne oświetlenie LED do ogrodu – funkcjonalne i stylowe lampy LED jako oświetlenie ogrodowe
Oświetlenie ogrodowe dekoracyjne i funkcjonalne powinno spełniać również najwyższe standardy funkcjonalności. Trudno się zatem dziwić, że coraz chętniej stawia się na rozwiązania LED.
Nowoczesna technologia LED zapewnia źródła światła o wysokiej energooszczędności i żywotności, które emitują zarówno ciepłe światło, jak i światło zimne – w zależności od potrzeb, upodobań lub wymagań aranżacyjnych w ogrodzie.
Wiele produktów tego typu wpisuje się w inteligentne oświetlenie ogrodu. Co to oznacza? Można sterować zdalnie poszczególnymi punktami świetlnymi lub całymi zespołami lamp za pośrednictwem naszej aplikacji Azzardo Smart – włączać/wyłączać, zmieniać natężenie (funkcja ściemniacza), modyfikować temperaturę barwową i kolor światła. Da się również zaprogramować automatyczne uruchamianie (w oparciu o harmonogram lub czujniki ruchu i zmierzchu) lub stworzyć efektowne sceny świetlne. Wszystko po to, by korzystanie z ogrodu stało się jeszcze przyjemniejsze.
Lampy solarne czy lampy ogrodowe zasilane z sieci – stylowe sposoby na to, jak oświetlić ogród
Gdy wybiera się lampy ogrodowe i projektuje oświetlenie ogrodu, warto od razu zastanowić się nad tym, czy mają do niego trafić produkty zasilane z sieci, czy lampy solarne, które zyskują coraz większe grono zwolenników, szukających efektownego i energooszczędnego oświetlenia ogrodu.
Pierwsza grupa lamp (kinkiety przy drzwiach wejściowych, lampy stojące na taras etc.) zapewnia optymalne warunki oświetleniowe, jeśli tylko nie dojdzie do awarii domowej sieci energetycznej. Lampy świecą dokładnie z taką mocą, z jaką powinny, a ich działanie nie zależy od zewnętrznych czynników. Oprawy solarne (w tym również słupki ogrodowe montowane w gruncie) natomiast nie potrzebują podłączania do sieci – energię niezbędną do zasilenia źródeł światła wytwarzają bowiem z promieni słonecznych. Jest to zatem rozwiązanie tanie, praktyczne, ale dość mocno uzależnione od kaprysów pogodowych.
Gdy już podejmie się decyzję odnośnie lamp – oświetlenie solarne lub zasilane z sieci (dekoracyjne oświetlenie schodów, oświetlenie ścieżek, tarasu, podświetlenie roślin), warto jeszcze zadbać o dodatkowe udogodnienia. Dla wygody domowników, warto w kluczowych przestrzeniach umieszczać lampy z czujnikiem ruchu lub zmierzchu, zwłaszcza na przydomowych ścieżkach lub w pobliżu drzwi wejściowych, co podnosi funkcjonalność terenu oraz zapewnia większe bezpieczeństwo podczas przemieszczania się.
Lampy ogrodowe – wykonanie instalacji dla oświetlenia ogrodowego
Gdy już stworzy się dobry plan na oświetlenie zewnętrzne do ogrodu oraz oświetlenie tarasu, trzeba zadbać o właściwy montaż wszystkich elementów, zgodnie z założeniami, które zawierał projekt oświetlenia.
W przypadku lamp połączonych z siecią (do funkcyjnego lub dekoracyjnego oświetlenia np. oczka wodnego czy ścieżek), trzeba poprowadzić przewody, podpięte do domowego zasilania. Warto w tej kwestii skorzystać z usług doświadczonego elektryka, który zadba o właściwe położenie instalacji oraz zabezpieczenie wszystkich elementów. Najlepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie lamp domowych i ogrodowych – niech oświetlenie zewnętrzne zostanie podpięte do dodatkowego obwodu, by w razie awarii nie doprowadzić do uszkodzenia lamp we wnętrzach.
Dlaczego tak istotne jest wykonanie szczegółowego projektu przed zaaranżowaniem całego ogrodu oraz przed rozpoczęciem montażu oświetlenia ogrodowego? Jeśli chce się do oświetlenia ogrodu wybrać lampy zasilane z sieci, trzeba wykopać kanały pod powierzchnią trawników i rabat kwiatowych (optymalna głębokość to ok. 50 cm). To w nich prowadzi się trwałe przewody zasilające oświetlenie zewnętrzne. Jeśli wykona się czynności w niewłaściwej kolejności, wówczas trzeba się liczyć z koniecznością rozkopywania pięknego ogródka, by stworzyć miejsce pod instalację.
Jak oświetlić ogród – ogrodowe lampy zewnętrzne do przydomowego terenu
Jak stworzyć niezmiernie efektowny ogród? Trzeba wprowadzić do niego piękne rośliny, wygodne wyposażenie, a to wszystko uzupełnić za pomocą lamp. Do aranżacji oświetlenia w ogrodzie trzeba wykorzystać odpowiednie produkty.
Zatem jak oświetlić ogród? Funkcjonalnie, bezpiecznie i stylowo. Warto eksperymentować z różnymi oprawami i tworzyć piękne efekty światłocieniowe o urozmaiconym nasileniu, a także zdecydować się na nowoczesne oświetlenie energooszczędne – to korzyść dla ogrodu i domowego budżetu. Dzięki temu oświetlenie ogrodu stanie się jego prawdziwą dekoracją.
1 Comment
Przytulniej
Właśnie tego mi było trzeba! Rzetelnie napisanego artykułu, który rozjaśnia wątpliwości, a nie sprawia, że będzie ich tylko więcej. Czasami już od samego wstępu czytać się odechciewa… Tutaj na szczęście tak nie jest :)