jak przesunąć lampę sufitową bez kucia

Jak przesunąć lampę sufitową bez kucia – praktyczne wskazówki

Odpowiednie oświetlenie to nie tylko kwestia perfekcyjnie dobranych lamp. To również rozplanowanie punktów świetlnych na ścianach i sufitach danego wnętrza. Dzięki temu przestrzeń staje się wygodniejsza i zdecydowanie piękniejsza. Co zrobić jednak, jeśli zachodzi potrzeba przesunięcia lampy sufitowej lub wiszącej?

Jak zmienić lokalizację źródła światła na suficie, by nie stracić na walorach estetycznych? Czy da się to zrobić bez kucia sufitu? Kilka pomysłów przedstawimy poniżej.

Lampa sufitowa – oświetlenie główne, strefowe lub dekoracyjne

Oświetlenie sufitowe (lampy sufitowe lub lampy wiszące) pełnią we wnętrzach mocno zróżnicowane zadania. Najczęściej używa się ich jako oświetlenia ogólnego bądź strefowego. Zapewniają bezpieczne i wygodne warunki do swobodnego przemieszczania się w przestrzeni lub wykonywania mniej precyzyjnych czynności.

Niekiedy doświetlają wybrane strefy, tworząc w nich nastrojowy klimat. Nie zapominajmy bowiem o tym, że stylowa lampa to również ważny element aranżacji wnętrza pod względem estetycznym. Tak naprawdę zapewnia zatem światło i zdobi.

Kiedy warto zmienić lokalizację lampy we wnętrzu?

Czasami jednak nawet najlepiej przemyślana aranżacja może ulec zmianie. Wynika to choćby z zakupu nowego wyposażenia, remontu lub nawet… kaprysu. Wówczas może się okazać, że perfekcyjnie zaplanowany wcześniej system oświetleniowy nie spełnia już swojej roli tak dobrze. Niekiedy wystarcza tylko wymiana mebli wypoczynkowych na inne, by lampa nie znajdowała się już centralnie nad nimi.

Co wówczas zrobić? Trzeba zastanowić się nad tym, jak umieścić lampę w nowym miejscu. A czy da się to zrobić bez kosztownego remontu?

Jak przesunąć lampę sufitową bez kucia?

Teoretycznie „najprostszym” sposobem na to, by lampa zawisła w nowej lokalizacji, jest przeprowadzenie remontu. Wówczas kuje się sufit, by przenieść kable i zawiesić plafon lub lampę wiszącą w odpowiednim miejscu, a pierwotny otwór szpachluje się, wygładza i maluje. Oznacza to jednak oczywiście pracochłonny i kosztowny remont.

Czy możliwe jest jednak zamocowanie lampy w innym punkcie sufitu bez tego wszystkiego? Do tego celu trzeba połączyć z pomocą tak zwanej kostki elektrycznej kabel od nowej lampy do przyłącza sufitowego starej. Całość przytwierdza się do sufitu, a w nowym miejscu zaczepia się oprawę na specjalnych hakach. Stary otwór i przewód można przysłonić ozdobnymi kasetonami, na przykład w postaci rozetek.

Przesunięcie lampy – zwróć uwagę na nietypowe oprawy oświetleniowe

Jak inaczej zmienić lokalizację lampy, by przestrzeń była w pełni funkcjonalna i nie straciła na wyglądzie? Ciekawym pomysłem są nowoczesne oprawy oświetleniowe. Bardzo przydatna może się okazać wisząca lampa-pająk. Składa się z jednego lub kilku długich przewodów, które podwiesza się do sufitu w formie ozdobnych girland, jak nasze modele wiszące Locus. Kable zwieńczone są dekoracyjnymi źródłami światła solo lub ukrytymi pod ozdobnymi osłonkami. Takie rozwiązania pozwala bez rozkuwania sufitu zawiesić przewody w preferowany sposób, by doświetlić konkretną strefę w pomieszczeniu.

Innym pomysłem na przearanżowanie oświetlenia jest postawienie na nowoczesne systemy szynowe. Wystarczy tylko zamontować je na suficie wraz z odpowiednią liczbą źródeł światła – bogaty wybór lamp liniowych, tub, reflektorów i lamp wiszących znajdziecie oczywiście na naszej stronie w dedykowanej kategorii. Już jedna listwa sprawia, że zyskuje się znacznie większą elastyczność w rozmieszczeniu opraw na suficie. Co więcej obecnie takie rozwiązania wyróżniają się trwałością, ale też designem, który wpisuje się nie tylko w aranżacje w stylu industrialnym.

Pięknie oświetlone wnętrza bez kucia ścian i sufitów – podsumowanie

Myślicie o zmianie w oświetleniu w swoim domu lub mieszkaniu? Wbrew pozorom wcale nie musi to oznaczać kosztownego remontu i kucia sufitu. Czasami wystarczy dobra lampa i pomysłowe podwieszenie przewodów. Mamy nadzieję, że powyżej znaleźliście kilka inspiracji dla siebie.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge