jak wyjąć żarówki z oprawki

Jak wyjąć żarówkę LED z oprawki?

Dobrze dobra źródła światła LED zapewniają perfekcyjne warunki oświetleniowe w domach, biurach czy ogrodach. Nawet jednak produkty o najwyższej funkcjonalności kiedyś przestają działać. Wówczas trzeba wymienić żarówkę LED na nową.

Jak to zrobić szybko, sprawnie i bezpiecznie? Jak przebiega wymiana żarówki halogenowej lub ledowej? O czym pamiętać, gdy wymieniasz żarówkę ledową i żarówki halogenowe? Instrukcja krok po kroku znajdzie się poniżej.

Wymiana żarówki – czy wszystkie rodzaje źródeł światła są wymienne?

W domach stosuje się lampy z różnymi źródłami światła, w tym przede wszystkim produkty LED i halogeny, które wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi, energooszczędnością i wysoką żywotnością. Zwłaszcza lampy LED potrafią świecić nawet do 30 000 lub 50 000 godzin. Natomiast oprawy halogenowe wymagają tego, by wymienić halogen nieco częściej nawet co 1000 godzin.

Równocześnie trzeba pamiętać o tym, że istnieje szeroka gama nowoczesnych opraw oświetleniowych LED, w których moduł świetlny jest w pełni zintegrowany z całą lampą – nie ma zatem możliwości wymieniania źródeł światła. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż choć takie produkty odznaczają się świetną trwałością, w końcu przestaną działać. Wówczas konieczna może się okazać wymiana całej lampy.

Klasyczne rozwiązania, czyli wymiana żarówki LED E27

Jak wyciągnąć żarówkę? Najłatwiej jest oczywiście w przypadku najpopularniejszego chyba gwintu E27. To standardowe produkty, stosowane przy większości opraw oświetleniowych (żarówki ledowe, żarówka halogenowa). Aby wyciągnąć żarówkę, wystarczy tylko przytrzymać ją prostopadle do oprawy i delikatnie wykręcić, a następnie na jej miejsce wstawić nowe źródło światła.

Jeżeli chcemy wyciągnąć jakąkolwiek żarówkę, pamiętajmy, by przed przystąpieniem do działania upewnić się, że lampa z wymieniany źródłem światła nie jest podłączona do zasilania (ryzyko porażenia prądem). Warto również całą procedurę wykonywać przez szmatkę. Pozostawiony na oprawie tłuszcz z palców może bowiem negatywnie wpłynąć na żywotność i wydajność pracy żarówki (zwłaszcza halogenów).

Czasami jednak, gdy chce się przeprowadzić wymianę żarówki, trzeba działać w nieco inny sposób – w domowych wnętrzach stosuje się przecież oprawy oświetleniowe mające żarówki z innym gwintem.

Jak wyjąć żarówkę LED z oprawki – nowa żarówka LED lub żarówki halogenowe MR16

W domach pojawiają się inne produkty oświetleniowe, jak choćby żarówki MR16 (wprawiane w oprawkę ceramiczną), stosowane najczęściej w suficie podwieszanym i na meblach (np. oczka wpustowe). W takim oczku sufitowym nie ma klasycznego gwintu – zamiast niego pojawiają się dwa sztywne pręciki. Gdy już odłączy się zasilanie, można przystąpić do tego, by skutecznie wymienić żarówkę halogenową lub ledową. Zaczyna się od tego, że naciska się z obu stron na zabezpieczenie przed wypadnięciem źródeł światła z oprawki. Gdy już uda się je odgiąć, żarówka sama powinna wypaść (czasami zapieczone żarówki trzeba lekko podważyć). Następnie pozostaje tylko wyciągnąć żarówkę i na jej miejsce wsunąć nową, którą montuje się z powrotem w oczku.

Jak wyciągnąć żarówkę halogenową lub ledową z gwitem GU10

 

Żarówki halogenowe i ledowe GU10 to natomiast produkty z grzybkowymi wtykami, wprawione np. do ceramicznej oprawki sufitowej. Jak wymienić żarówkę tego typu?

Należy wyłączyć zasilanie, a później przekręcić żarówkę w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara. W niektórych modelach lamp może pojawić się problem, by złapać żarówki. Wówczas należy je lekko docisnąć i przekręcić w lewą stronę. Jeśli po obróceniu (o ok. 1 cm) źródło światła wciąż nie chce swobodnie wypaść z oprawki, można je delikatnie podważyć. Na miejsce usuniętego produktu umieszcza się nowy – po włożeniu na miejsce przekręca się go w oprawce tym razem w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

Jak wprawić nową żarówkę halogenową lub żarówkę ledową – podsumowanie

Aby wymienić żarówkę, nie trzeba mieć olbrzymiej wiedzy ani zdolności technicznych. Jeśli tylko kieruje się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa oraz wcześniej sprawdzi zasady postępowania w przypadku konkretnej lampy stojącej, wiszącej lub sufitowej, cała procedura nie powinna zająć więcej niż kilku minut.

Choć najłatwiej wymienić starą żarówkę z podstawowym gwintem, to również oprawki sufitowe z gwintami MR16 i GU10 nie powinny być bardzo problematyczne. Na koniec przypomnimy jeszcze raz – zawsze należy pamiętać o wcześniejszym wyłączeniu zasilania, by ograniczyć prawdopodobieństwo porażenia prądem, jeśli chce się bezpiecznie wymieniać żarówki w domu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge