nowoczesne żarówki led

Nowoczesne żarówki LED – na jakie parametry warto zwracać uwagę?

O zasadności używania nowoczesnych żarówek LED chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Pozwalają obniżyć zużycie energii elektrycznej, są znacznie mniej awaryjne niż tradycyjne źródła światła. Wyróżnia je bardzo wysoka trwałość.

Jak jednak wybrać najlepsze produkty? Na opakowaniach żarówek LED pojawiają się rozmaite oznaczenia, które nie zawsze są zrozumiałe dla konsumentów.

Czym jest na przykład barwa światła, strumień świetlny i efektywność energetyczna? Poniżej prezentujemy wszystkie kluczowe informacje, które pomogą znaleźć zawsze odpowiednie żarówki LED do każdej lampy i pomieszczenia.

Energooszczędne i nowoczesne żarówki LED – komfort oświetleniowy a praktyczne produkty oświetleniowe

Dobrze zbudowany system oświetleniowy w każdym domowym pomieszczeniu to podstawa dla bezpieczeństwa i wygody użytkowników. Różne źródła światła przydają się bowiem w rozmaitych pomieszczeniach. Do pracy potrzeba mocnego światła zadaniowego, które wyróżnia się chłodną barwą. W miejscach do rekreacji i wypoczynku trzeba z kolei produktów oświetleniowych o mniejszym natężeniu rozproszonego światła oraz znacznie cieplejszej barwie.

Od odpowiedniego doboru źródła światła zależy przytulność i charakter danej przestrzeni. Dobrze dopasowane produkty poprawiają estetykę wnętrza, a nieprawidłowe – nadmiernie męczą i sprawiają, że aż nie chce się przebywać w pomieszczeniu.

O czym zatem trzeba pamiętać, gdy wybiera się praktyczne żarówki LED lub lampy ze zintegrowanym źródłem światła w technologii LED?

Żarówka LED – najważniejsze parametry, które wyróżniają oświetlenie LED

Na opakowaniach żarówek LED można znaleźć szereg oznaczeń i parametrów. Aby mieć pewność, że kupuje się odpowiedni produkt, który posłuży przez długi czas, warto poznać je dokładnie i dowiedzieć się, na które z nich koniecznie trzeba zwracać uwagę.

Jakie są najważniejsze parametry, które opisują źródła światła LED?

Moc żarówki LED – dlaczego warto sprawdzić strumień świetlny żarówki LED?

Moc żarówki była jednym z najważniejszych parametrów tradycyjnych żarówek. Określało się ją w Watach (W), który pokazywał pobór mocy. A jak jest w przypadku żarówek LED?

Źródła światła LED pobierają znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Z tych też powodów informacja o ilości Watów nie jest już tak istotna. Znacznie ważniejszym parametrem staje się strumień świetlny. Podaje się go w lumenach (LM).

Ilość lumenów pozwala określić skuteczność świetlną danego źródła światła LED. W jaki sposób należy określać zatem moc żarówek LED? Nie ma prostego przelicznika. Przyjmuje się, że żarówka, której moc w Watach wynosi 40 W, daje strumień świetlny o wartości 470 LM, a moc 100 W, to około 1520 LM.

Żarówki ledowe – efektywność energetyczna w technologii LED

Niezmiernie ważnym parametrem, który powinien zwracać uwagę każdej osoby, kupującej żarówki LED, jest klasa energetyczna danego produktu.

Co to takiego? Tym mianem określa się stosunek wydajności żarówki LED do jej poboru prądu. Na opakowaniach żarówek zazwyczaj oznacza się je w formie graficznej – wykorzystującej kolory i symbole literowe od A do D.

Źródła światła LED wyróżniają się sporą energooszczędnością. Stąd należą do najwyższej klasy energetycznej: A do A++, w kolorze zielonym.

W tej skali produkty A to żarówki LED o stosunkowo słabej efektywności, zbliżonej do świetlówek kompaktowych. Klasa A+ to już źródła światła o znacznie niższym poborze energii. Najlepszą efektywnością wyróżniają się żarówki LED, należące do klasy A++.

Energooszczędne LED żarówki – kąt świecenia źródeł światła LED

Kąt świecenia żarówki LED przekłada się na wygodę korzystania z danego pomieszczenia. W tym przypadku urozmaicona konstrukcja źródeł światła pozwala na rozświetlić całe wnętrze (szeroki kąt świecenia) lub podświetlić wyłącznie wybraną jej część (wąski kąt świecenia).

Żarówki LED występują w olbrzymiej rozpiętości kątów. Można spotkać choćby modele typu spotlight LED z kątem świecenia 16 stopni, które idealnie sprawdzają się jako efektowne oświetlenie dekoracyjne.

Na drugim biegunie znajdują się modele, w których kąt wynosi nawet 360 stopni, co pozwala na dookólne oświetlenie całej przestrzeni.

Żarówka LED a barwa światła

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, warto zwrócić uwagę na taki parametr, jak temperatura barwowa światła. Barwa światła jest podawana w Kelwinach (K) i to od niej zależy komfort pracy lub relaksu oraz budowanie nastroju w pomieszczeniu.

Uznaje się, że żarówki LED, w których temperatura barwowa jest niska (2700-3500 K), dają światło ciepło białe, idealne do pomieszczeń rekreacyjnych, wspierające przyjemny wypoczynek. Barwa światła o wartości między 3500 a 4300 K to światło białe neutralne, najbardziej zbliżone do światła dziennego, tak korzystnego dla ludzkiego organizmu. Powyżej tej wartości (aż do 11000 K) mamy światło zimno białe, które sprawdza się w pomieszczeniach do pracy, gdyż wspomaga koncentrację i efektywność działania.

Zazwyczaj w jednym pomieszczeniu montuje się żarówki LED o różnej temperaturze, które wykorzystuje się w zależności od bieżących potrzeb.

Współczynnik oddawania barw a źródło światła LED

Gdy kupuje się żarówki LED, trzeba również sprawdzić współczynnik oddawania barw (CRI). Określa on jakość światła emitowanego przez dany produkt. Jego wartość może wynosić od 0 do 100, gdzie im bardziej wartość zbliża się do górnej granicy, tym lepiej światło imituje światło dzienne.

Zaleca się, by w pomieszczeniach mieszkalnych używać żarówek LED, mających współczynnik na poziomie nie niższym niż 80. We wnętrzach, w których prawidłowe oddawanie kolorów jest szczególnie istotne, należy wykorzystać produkty wyższej jakości, na przykład 90 Ra.

Gwint żarówki LED – nowoczesne i energooszczędne rozwiązania

Na koniec zostawiliśmy ważną kwestię. Na opakowaniu żarówek LED pojawia się informacja o gwincie. Na rynku można znaleźć szeroki wybór mocno zróżnicowanych produktów. Trzeba zatem dokładnie sprawdzać, jaki gwint ma lampa, w której chce się wymienić żarówkę LED.

Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • gwint LED E27, czyli tak zwany duży gwint – trzonek o długości 27 mm;
  • E14, czyli trzonek o długości 14 mm;
  • GU10 – najpopularniejszy trzonek, który mogą mieć żarówki ledowe.

Spotyka się również szereg innych rozwiązań, jak choćby gwinty G9, GX53 lub MR16.

Praktyczne i funkcjonalne żarówki LED bez tajemnic

Powyżej pokazaliśmy, jakie parametry różnią rozwiązania LED od tradycyjnych żarówek. Przedstawiliśmy też najważniejsze współczynniki, które wpływają na jakość, energooszczędność i trwałość żarówek LED. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy teraz już każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednie produkty LED, które optymalnie doświetlą każdą domową przestrzeń.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge