jaka barwa światła do salonu

Jaka barwa światła do salonu – jak zbudować idealne warunki we wnętrzu?

Salon bywa sercem domu, w którym spotykamy się każdego dnia z całą rodziną. Również w nim przyjmujemy gości. To pomieszczenie rekreacyjne i reprezentacyjne w jednym. Musi zatem zapewniać pełen komfort i swobodę dla wszystkich domowników. Dużą rolę odgrywa w tym dobrze dobrane oświetlenie, a w tym zwłaszcza właściwa barwa światła.

Jaka powinna być barwa światła do salonu? Czy ujednolicić parametry wszystkich źródeł światła, czy zadbać o zróżnicowanie? O tym przeczytacie poniżej.

Barwa światła we wnętrzach – dostępne możliwości

Budowanie klimatu w domowych wnętrzach w dużej mierze wiąże się z planowaniem systemu oświetleniowego, który równocześnie zapewni pełną funkcjonalność i bezpieczne korzystanie z przestrzeni, a także dopełni aranżację i stworzy w niej warunki do przyjemnego wypoczynku.

Kluczem do sukcesu jest postawienie na właściwe natężenie i temperaturę barwową światła wprowadzanego do wnętrza. Oczywiście w salonie podstawą powinno być światło słoneczne. Oprócz niego trzeba jeszcze zadbać o oświetlenie sztuczne o właściwych parametrach. Jaka może być jego temperatura barwowa, którą możemy wybrać?

Podział barwy zakłada podstawowe trzy wartości:

  • ciepła barwa światła (2700-3200K),
  • neutralna barwa światła (4000-4500/5000K),
  • zimna barwa światła (od 5500/6000 K).

Jaki zatem rodzaj źródeł światła wybrać? Warto przyjrzeć się właśnie barwie światła, gdyż paradoksalnie potrafi mieć ona olbrzymie znaczenie na to, jak komfortowe staje się domowe wnętrze. Czy zatem lepiej sprawdza się neutralne światło czy cieplejsze tony? A może zimna barwa światła?

Funkcja salonu a temperatura barwowa – jaka barwa światła do salonu (zimna czy ciepła barwa światła)?

Dobór barwy światła do wnętrz zależy przede wszystkim od tego, do czego dana przestrzeń jest wykorzystywana. Podstawowa zasada głosi, że ciepłe światło sprzyja wyciszeniu i relaksacji (odwzorowuje światło, które w przyrodzie pojawia się o wschodzie lub zachodzie słońca). Pomaga uspokoić się i przygotować do snu. Tworzy przytulny klimat i sprawia, że wnętrze staje się jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników, którzy pragną przyjemnie spędzić w nim czas. Natomiast, wybierając oświetlenie emitujące chłodne światło, prowadzi się do poprawy koncentracji i wydajności podczas działania. To zatem idealna opcja do pracy czy realizacji precyzyjnych, wymagających skupienia czynności.

Kolor światła trzeba dopasować do tego, co zamierzamy tak naprawdę robić w salonie. Co więcej warto dobrać ją do stylu aranżacji. Ciepłe światło bardziej kojarzy się z pomieszczeniami retro i klasycznymi. Zimne światło chętniej wprowadza się do salonów nowoczesnych i minimalistycznych.

Jaką barwę światła do salonu wybrać – strefy funkcyjne we wnętrzach a barwa ciepła, neutralna i zimna

Tak naprawdę jednak salon najczęściej to wielofunkcyjny pokój dzienny, który czasami wykorzystuje się do relaksu i spotkań towarzyskich, a innym razem zamienia się w domowy home office. Skoro zatem wprowadzamy do niego urozmaicone źródła światła i rodzaje lamp, warto zadbać też o to, by zapewnić różne zakresy barwy światła.

Gdzie umieścić produkty o konkretnej temperaturze barwowej? Główne źródło światła (lampy wiszące, sufitowe) pomagają równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. W ich przypadku przydatna bywa barwa neutralna – światło neutralne zapewnia dobre warunki do wykonywania wszystkich podstawowych czynności. Lampy wyposażone w „ciepłe” źródła światła trafiają do stref rekreacyjnych – w pobliże zestawu mebli wypoczynkowych czy do kącika telewizyjnego. Sprawdza się też idealnie jako oświetlenie dekoracyjne (oświetlenie punktowe), które tworzy niepowtarzalny klimat. A do czego wykorzystać zimne światło? Użyjmy go w miejscu do pracy lub wykonywania precyzyjnych czynności. Może to być stół do rodzinnych posiłków lub jedna z lamp stojących w salonie. Czasami wykorzystuje się trójfazowe oświetlenie główne (np. systemy szynoprzewodowe), co pozwala zróżnicować temperaturę barwową punktów świetlnych. Część może emitować ciepłe światło, podczas gdy inne zapewniają światło o chłodniejszych tonach. Ułatwia to dopasowanie warunków do konkretnych potrzeb.

Dobór odpowiedniego światła a barwa światła w salonie

W domowych przestrzeniach trzeba stosować odpowiednie produkty oświetleniowe, które zapewnią dobrą dozę światła do łazienki, kuchni czy sypialni. Ważną rolę odgrywa nie tylko rodzaj oświetlenia: światło ogólne (oświetlenie centralne), zadaniowe i boczne, nie zapominając o różnego rodzaju oświetleniu dekoracyjnym. W salonie warto zastosować produkty o różnej temperaturze barwowej. Przydaje się zarówno światło ciepłe, jak i neutralne i zimne. Zwróćmy zatem na to uwagę, podczas projektowania systemu oświetleniowego. To szansa na idealnie zaaranżowaną przestrzeń w naszych domach.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge