jakie oświetlenie do łazienki

Jakie oświetlenie do łazienki – kluczowe parametry światła

Każdego dnia spędzamy w łazienkach sporo czasu. Dlatego trzeba zadbać o to, by zapewnić sobie perfekcyjne warunki oświetleniowe, które zwiększą funkcjonalność, ale też ozdobią przestrzeń, sprawią, że stanie się ona wygodna i przytulna.

Jakie oświetlenie łazienkowe wybrać? I czy warunki we wnętrzu zależą tylko od opraw oświetleniowych? Jaka powinna być barwa światła i ile źródeł światła musi się znaleźć we wnętrzu? O tym przeczytacie poniżej.

Dywersyfikacja oświetlenia – różne funkcje, różne lampy

Nikogo nie dziwi, że w łazienkach potrzebne jest dobre oświetlenie. Jak je zaplanować? Warto korzystać w jak największym stopniu ze światła dziennego, wpadającego przez okna czy inne przeszklenia. Oprócz tego niezbędne jest sztuczne oświetlenie łazienkowe – zaplanowane w odpowiedni sposób.

Jakie powinny być lampy łazienkowe? Sposób oświetlenia wnętrza zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście wielkość pomieszczenia, do którego oświetlenie chce się zaprojektować. Oprócz tego trzeba dobrze przemyśleć poszczególne strefy, pamiętając o tym, że nie wszędzie można umieścić wszystkie oprawy oświetleniowe. Nawet daleko od umywalki czy wanny (strefa kąpielowa) powinny się znaleźć produkty, które mają minimalny stopień szczelności lamp, na poziomie nie niższym niż IP44.

Skuteczne oświetlenie łazienki powinno się składać z różnych typów opraw, które spełniają rozmaite role i wpisują się w założenia każdego stylu łazienki. Dzięki temu tworzy się spójny system, spełniający wszystkie oczekiwania użytkowników. W łazienkach stosuje się:

  • oświetlenie ogólne (lampa sufitowa, lampa wisząca),
  • oświetlenie zadaniowe (reflektory, kinkiety nad taflą lub po obu stronach lustra),
  • oświetlenie dekoracyjne (oczka wpustowe, taśmy LED).

To właśnie nowoczesne lampy łazienkowe pomagają w wykonywaniu codziennych czynności, ale też zdobią przestrzeń. Trzeba jednak nie tylko dopasować modne oprawy o odpowiedniej szczelności, ale też zastanowić się nad źródłami światła.

Źródła światła do łazienki – natężenie, barwa światła (barwa ciepła, barwa zimna) a skuteczne oświetlenie łazienki

Choć podstawą oświetlenia w łazience powinien być dostęp do naturalnego dziennego światła (neutralna barwa światła), to wciąż potrzeba w niej odpowiednich lamp i żarówek. W praktycznych łazienkach warto stosować energooszczędne źródła światła. W tej roli idealnie sprawdza się oświetlenie LED. To produkty zużywające znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki. Odznaczają się dużą żywotnością, a przy tym zapewniają optymalne warunki świetlne.

O jakich jeszcze parametrach trzeba pamiętać, gdy dobiera się każde źródło światła. Liczy się:

  • natężenie światła,
  • stopień rozproszenia światła,
  • temperatura barwowa (zimne lub ciepłe światło).

Czasami przydaje się mocniejsze światło, niekiedy wystarcza delikatne, mocno rozproszone światło, a w niektórych strefach trzeba postawić na skoncentrowany strumień światła. Zdarza się, że przy części punktów świetlnych wybiera się ciepłą barwę światła, gdy w innych miejscach przydają się chłodniejsze tony.

Od czego to zależy? Przede wszystkim od funkcji, jaką dane źródło światła ma pełnić. Światło ciepłe sprzyja wypoczynkowy i rekreacji. Dlatego wykorzystuje się je chętnie w oświetleniu bocznym i dekoracyjnym – buduje przytulny klimat i pomaga się wyciszyć. Zimna barwa światła natomiast wzmacnia koncentrację na precyzyjnych zadaniach – przydaje się zatem w przestrzeniach do działania i pracy.

Oświetlenie łazienkowe główne – oświetlenie górne

Podstawową częścią systemu oświetleniowego jest oczywiście oświetlenie łazienki główne. W tej roli stosuje się:

  • lampy wiszące,
  • lampy sufitowe.

Dopasowuje się je do kształtu i wielkości łazienki. Niewielkie, płasko przylegające do sufitu nadadzą się nawet do małego wnętrza.

W przypadku lampy głównej (lub kilku mniejszych lamp głównych) najlepiej zdecydować się na światło rozproszone. Da się je uzyskać z pomocą opraw z osłonami choćby w odcieniu mlecznobiałym (szkło lub tworzywo sztuczne). Pozwala to równomiernie doświetlić wnętrze, bez uzyskiwania mocnego modelunku światłocieniowego.

Więcej na temat różnic między światłem rozproszonym a skupionym napisaliśmy w naszym artykule: „Oświetlenie rozproszone – jak je wykorzystać we wnętrzach mieszkalnych?”. Zachęcamy do lektury.

A na jakie żarówki postawić? Oświetlenie główne rozjaśnia całe pomieszczenie. Dlatego warto wybrać produkt, który daje natężenie przynajmniej na poziomie 100 lx. Podstawowe oświetlenie łazienki w postaci lampy sufitowej lub wiszącej to także właściwa temperatura barwowa. Jaka barwa światła będzie najlepsza? Najlepiej postawić na światło neutralne (3300-4000K). Jeśli jednak w całej aranżacji dominuje cieplejsza kolorystyka, można skłonić się do nieco cieplejszego światła (ok. 2700-3500K). W chłodniejszych aranżacjach natomiast można wybrać zimne światło.

Oświetlenie do łazienki zadaniowe – lampy przy lustrze

Niezmiernie ważną sprawą, gdy planujemy oświetlenie w łazience, jest to, jak oświetlić lustro. Zazwyczaj w tym przypadku stawia się na kinkiety i reflektory po obu stronach tafli lub jedną lampę centralnie na osi lustra. Zdarza się, że miejsce oprawy ściennej zajmuje lampa wisząca.

Dopasowane oświetlenie lustra wymaga tego, by uzyskać mocniejszy strumień światła, dzięki któremu da się wykonać perfekcyjny makijaż lub swobodnie się ogolić. Dlatego w tymi miejscu stosuje się punkty świetlne emitujące światło o natężeniu nawet do 500 lx. Oprócz tego trzeba zwrócić baczną uwagę na dobór barw światła. To właśnie przed lustrem wykonujemy czynności wymagające nie tylko precyzji, ale też dokładnego odzwierciedlenia kolorów. Dlatego warto wybrać żarówki mające neutralną barwę światła oraz wysoki współczynnik oddawania barw (Ra 90).

Dobrze dobrane oświetlenie dekoracyjne – sposób na klimat we wnętrzu

Oświetlenie łazienki to także produkty typowo dekoracyjne, mniej praktyczne niż pozostałe oświetlenie funkcyjne, a bardziej budujące klimat we wnętrzu, na przykład podczas relaksującej kąpieli. W tym celu stosuje się:

  • niewielkie lampy natynkowe (w tym kinkiety jako lampy boczne),
  • oczka wpustowe (oświetlenie punktowe),
  • taśma LED (listwy LED – taśmy LED umieszczone w specjalnych osłonach; oświetlenie liniowe).

Montuje się je na ścianach i sufitach (również na suficie podwieszanym), we wnękach, na powierzchni brodzików (oświetlenie prysznica) czy wanny, na meblach (podświetlenie szafek). Warto zastanowić się, jakie lampy wybrać, by pasowały do całościowego wystroju. A jak znaleźć do nich żarówki? W tym przypadku nie jest potrzebne duże natężenie światła. Znacznie ważniejsze jest dopasowanie barwy światła. To od niej zależy, czy ozdobne produkty do oświetlenia łazienki spełnią dobrze swoją rolę. Jaka barwa światła sprawdzi się najlepiej? Jeżeli zależy nam na klimatyczności przestrzeni, sprzyjającej regeneracji sił i relaksowi, postawmy na ciepłe światło. Chłodniejsze tony natomiast pobudzają, mogą również ciekawie uzupełnić wiele wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych. Ciekawą opcją są produkty LED RGB. To dyskretne listwy LED, w których da się modyfikować podstawowe parametry w zależności od potrzeby chwili.

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Gdy chce się dobrać oświetlenie do łazienki, trzeba znaleźć nie tylko odpowiednie oprawy (lampy główne, oświetlenie lustra, dekoracyjne produkty), ale też źródła światła. To od ich parametrów (natężenie, barwa światła, współczynnik oddawania barw) zależy, czy codzienne korzystanie z wnętrza będzie wygodne, przyjemne i bezpieczne.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge