Kinkiety do łazienki nad lustro

Kinkiety do łazienki nad lustro – klasyka i funkcjonalność

Kinkiety do łazienki nad lustro to typ oświetlenia, na który chętnie stawiamy. W swojej formie zawsze pozostają klasyczne, ale to detale decydują o stworzeniu indywidualnego charakteru łazienki. Można umieszczać kinkiety pojedynczo, w parach bądź w grupie, decydować się na wyraziste kolory lub barwy stonowane i subtelne. Materiały naturalne, nowoczesne, a może połączenie jednych i drugich? Przyglądając się dostępnym propozycjom zauważymy, że nie sposób spotkać dwie identyczne łazienki mimo zastosowania tego samego typu oświetlenia, jakim są kinkiety.

Kinkiety do łazienki nad lustro, ale w jakiej liczbie?

Nasze rozważania dotyczą najczęściej formy lamp, finalnego wykonania, zastosowanych materiałów czy rozmiarów kloszy. To sporo elementów, które zadecydują o efekcie końcowym, ale nie tylko one będą nań wpływać. Równie ważna jest decyzja co do ilości, w jakiej zakupimy kinkiety do łazienki nad lustro.

Najprościej ocenić wielkość łazienki, a także lustra. Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią, łazienka jest malutka, niewymiarowa, a lustro niewielkie, jeden kinkiet nad lustro może wystarczyć. Więcej zdziałamy, stosując odpowiednią barwę światła oraz korzystając z możliwości regulacji natężenia. Stosowanie dwóch kinkietów, nawet skromnych i minimalistycznych, po obydwu stronach lustra, w takiej łazience może się nie sprawdzić.

Kinkiety do łazienki nad lustro świetnie się prezentują, jeśli występują w parach. Symetryczne rozmieszczenie daje poczucie uporządkowania. Łazienka staje się harmonijna. Poza tym dwa kinkiety lepiej rozjaśniają przestrzeń i wyraźniej oświetlają całą twarz. Ryzyko powstawania cieni czy przekłamania kolorystycznego jest w tym wypadku o wiele mniejsze.

Duża łazienka bądź pokój kąpielowy, gdzie w blacie umieszczone są nawet dwie umywalki, a nad nimi potężne lustra, to idealne miejsce do zastosowania grupy kinkietów. Spełniać one będą funkcję oświetlenia miejscowego, a przy okazji stworzą wyjątkową atmosferę w łazience. Ich liczba nie musi być parzysta. Można zakupić trzy kinkiety do łazienki nad lustro, ale zamiast znajdować dla nich miejsce nad taflą lustra, umocować je po bokach i pomiędzy dwoma lustrami.

Oprawa kinkietu i natężenie światła

Kinkiety do łazienki nad lustro mogą budować klimat i intymną atmosferę, choć mają na tyle wyrazistości, by w przestrzeni nad umywalką można było swobodnie wykonać perfekcyjny makijaż. Zapewne znajdą się miłośnicy oświetlenia przede wszystkim praktycznego, w którym natężenie światła pozwoli zmienić proporcje łazienki. W takim wypadku stylistyka oprawy i klosza może mieć nieco mniejsze znaczenie, a priorytetem stanie się funkcjonalność.

Lampy do łazienki nad lustro nie mogą oślepiać, dlatego polecane są klosze półprzezroczyste bądź mleczne. Złagodzą wiązkę światła, ale dalej tworzyć będą idealne warunki do wykonywania makijażu i czynności pielęgnacyjnych. Przezroczyste klosze czy oprawy otwarte od góry i dołu można wybrać wtedy, gdy lustra są duże, a odległość od brzegu umywalki do tafli lustra pozwala zredukować efekt ewentualnego oślepiania.

Kinkiety do luster łazienkowych zamiast kloszy mogą mieć abażury. To propozycja do klasycznych łazienek, które charakteryzują się wysublimowaną estetyką oraz elegancją. Wszelkiego rodzaju zdobienia na takich mini-abażurach, kolory i detale powodują, że wiązka światła pada w łagodny sposób. Otwarcie od góry i od dołu pozwala lepiej oświetlić łazienkę, bo snop światła padający z żarówki zostaje odbity. Ponadto pomieszczenie może zostać optycznie powiększone, jeśli światło jest skierowane ku górze.

Funkcjonalnie, ale ze świetlnym efektem!

Dla wymagających najciekawszą propozycją będą ażurowe lub opatrzone kryształkami kinkiety do łazienki nad lustro. Światło odbite od błyszczących powierzchni tworzy ciekawe efekty. Z kolei to, które przenika przez ażurowe klosze i fantazyjne kształty, daje nie tylko poświatę, ale i w oryginalny sposób kształtuje przestrzeń.

Im więcej kryształków, ruchomych detali czy ażurowych kompozycji, tym bardziej złożony i wymagający staje się nasz kinkiet. Trzeba mu poświęcić więcej uwagi podczas czyszczenia, bo matowe szkło czy kurz osiadający w wolnych przestrzeniach psują efekt końcowy i powodują zmniejszenie intensywności światła. Mimo wszystko takie kinkiety najlepiej wpiszą się w charakter łazienek luksusowych, ekskluzywnych czy tych, które chcemy uczynić bardzo gustownymi.

Świetlne efekty zapewni nam także kinkiet łazienkowy LED. To alternatywa dla standardowych rozwiązań, tradycyjnych żarówek i finezyjnych kloszy. LED-y same w sobie stają się ozdobą wnętrza, a jeśli dodatkowo zdecydujemy się na barwne światło, nasza łazienka zyska zupełnie inny wymiar, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Ważne wskazówki

Wygoda użytkowania i atrakcyjny wystrój łazienkowego wnętrza zależeć będą także od wysokości, na jakiej zostaną umieszczone kinkiety do luster łazienkowych. Za punkt wyjścia przyjmujemy wysokość dwóch metrów, a dopiero od tego miejsca przymierzamy kinkiety nieco wyżej bądź niżej. Podobnie jest z odległością od lustra. Lampy należy zamontować w taki sposób, by ich klosze nie przysłaniały tafli lustra, a przy tym pozwalały swobodnie korzystać z przestrzeni umywalkowej.

Na koniec pamiętamy o klasie odporności oprawy, jaką posiadają kinkiety do łazienki nad lustro. W łazienkach występuje para i znaczny poziom wilgotności, dlatego oświetlenie musi spełniać restrykcyjne wymagania.

Pamiętając o powyższych elementach, z powodzeniem wybierzemy kinkiety do luster łazienkowych, które spełnią wymogi tego specyficznego pomieszczenia, jak i nasze oczekiwania.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • LazienkiABC

    bardzo trafne wskazówki, dobre oświetlenie to podstawa w łazience.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge