Lumeny na Waty

Lumeny na Waty, czyli jak przeliczać moc źródeł światła LED?

Nowoczesne oświetlenie LED staje się obecnie normą w wygodnym doświetlaniu domowych wnętrz. Wiele osób nie do końca wie jednak, jaka powinna być moc żarówek LED.

Co zrobić, by znaleźć idealne rozwiązanie do każdego pomieszczenia i jak obliczyć zapotrzebowanie na światło, jeśli wybrało się żarówkę LED? Czy istnieje przelicznik lumenów na Waty i jaki jest prosty sposób na szybkie przeliczanie Watów, gdy chcemy wykorzystać lampę LED?

Przelicznik lumenów na Waty – czy da się przeliczyć strumień świetlny na moc żarówki LED?

Niestety nie da się łatwo przeliczyć strumienia świetlnego żarówki tradycyjnej na LED. Na ten parametr wpływa bowiem bardzo wiele czynników. Zalicza się do nich choćby:

  • natężenie światła,
  • moc,
  • temperaturę barwową,
  • kolor światła,
  • współczynnik oddawania barw.

Każdy z wymienionych parametrów wpływa na strumień świetlny żarówki. Równie ważne jest wykorzystanie zróżnicowanych technologii w poszczególnych produktach. W efekcie każda żarówka może mieć nieco inne właściwości. Niekiedy wytwórcy decydują się na przeliczenie lumenów na Waty w przypadku konkretnego produktu, by ułatwić wybór swoim klientom. Najczęściej jest to jednak wartość szacunkowa. Podaje się, że odpowiednikiem żarówki tradycyjnej o mocy 15 W jest produkt LED o mocy 1 W (100 lm), a produktu o mocy 60 W, to LED o mocy 6-8 W (500-800 lm).

Kalkulator przeliczający liczbę lumenów na Waty, który podawałby precyzyjne i proste sposoby na przeliczanie obu jednostek, nie jest jednak dostępny.

Nowoczesne żarówki LED a moc żarówek – lumeny na Waty jak porównać oba parametry?

Czasami przydaje się przeliczenie w drugą stronę, to znaczy określenie, ile mocy potrzeba do tego, by źródło światła LED dawało konkretną liczbę lumenów.

Jeśli zatem chce się przeliczyć Waty na lumeny, można przyjąć przybliżone obliczenia, że do uzyskania strumienia o wartości 200-250 lm, potrzeba żarówek LED o mocy 3 W. Jeżeli natomiast pragnie się otrzymać 800-1100 lm, należy zakupić mocniejsze diody – produkty o mocy 8-10 W.

Nowoczesne źródło światła – moc LED i inne kluczowe parametry żarówki

Gdy wybiera się żarówki LED (działające inaczej niż tradycyjne żarówki), trzeba zwracać uwagę na wszystkie wspomniane wcześniej parametry, a nie tylko strumień świetlny i moc ledów (moc światła). Tylko wówczas można bowiem znaleźć idealne źródła światła do oświetlenia głównego, zadaniowego lub dekoracyjnego, zapewniające odpowiednią barwową temperaturę lub współczynnik oddawania barw. Tak wybiera się żarówkę, przy której generowany strumień świetlny i ilość lumenów są właściwe.

Tak buduje się maksymalny komfort świetlny w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego wielkość oraz funkcję, którą pełni.

Jak dobrać moc żarówki do wnętrza? Dopasowanie strumienia świetlnego LED a kalkulator lumenów

Dobrze dobrana żarówka LED to rozwiązanie niezmiernie praktyczne do domu lub biura, z którego chętnie korzysta coraz więcej osób. Zdarza się, że zapewnia lepsze warunki świetlne niż w przypadku żarówki tradycyjnej. Takie oświetlenie we wnętrzu zapewnia wygodę korzystania z przestrzeni oraz bezpieczeństwo użytkowników. Trzeba zatem dobrać moc źródła światła oraz inne parametry produktu LED do indywidualnych potrzeb i specyfiki miejsca.

By dobrać właściwą jasność żarówki, warto korzystać z ogólnego kalkulatora i kierować się sugestiami producentów, a także sprawdzać wszystkie informacje podawane na opakowaniach. Dzięki temu każde pomieszczenie zyska odpowiednie żarówki LED.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge