Oświetlenie biurka z komputerem w domu

Oświetlenie biurka z komputerem w domu

Wielogodzinne przesiadywanie przy biurku to codzienność wielu osób. Dorośli wykonują swoje obowiązki zawodowe przed ekranami komputerów w biurach lub w Home Office. Dzieci odbywają lekcje online, szukają rozrywki lub wiedzy w Internecie.

Skoro spędza się przed ekranami komputerów tak dużo czasu, warto zatroszczyć się o zaplanowanie całej przestrzeni wokół niego. Oprócz odpowiednio dopasowanych biurek i krzeseł, oraz aranżacji całego pomieszczenia, trzeba też zadbać o właściwie dopasowane oświetlenie.

Jakie jest najlepsze oświetlenie do pracy przy komputerze? Jak uchronić oczy przed nadmiernym przemęczeniem? Ile lamp powinno się wprowadzić w miejscu pracy? Tego wszystkiego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Odpowiednie oświetlenie biurka z komputerem – czemu tak ważne jest oświetlenie stanowiska pracy?

Wielogodzinna praca przy komputerze potrafi być niezmiernie męcząca dla wzroku. Wszelkie ekrany, w tym laptopy, tablety i telefony emitują bowiem niebieskie światło, które przy dłuższej pracy pogarsza samopoczucie, może też podrażniać wzrok. Wówczas odczuwa się pieczenie, ból, pojawia się efekt suchych i zaczerwienionych oczu.

Przemęczenie wzroku z kolei może przynieść dalsze konsekwencje, jak choćby ból głowy, spadek koncentracji i zmęczenie. To sprawia, że pracuje się mniej wydajnie, z ograniczoną kreatywnością, a ryzyko popełnienia błędu znacząco wzrasta.

Prawidłowo dobrane oświetlenie miejsca pracy minimalizuje negatywny wpływ monitora na ludzki wzrok. Dzięki temu można pracować dłużej, bez obaw o przedwczesne przemęczenie oczu.

Oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze
Oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy przy komputerze dla dorosłych i dzieci powinno się opierać na kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim warto ustawić biurko tak, by móc korzystać ze światła dziennego. Ma ono ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa pracy przy biurko. Dla uzyskania optymalnego efektu, należy zorganizować stanowisko pracy tak, by miejsce do działania było zwrócone w stronę okna, a na ekranie komputera nie tworzyły się odbłyski światła.

Oprócz oświetlenia naturalnego, trzeba także wprowadzić przy stanowisku pracy sztuczne źródła światła. Zazwyczaj montuje się kilka opraw. Podstawą jest oczywiście lampa główna oraz praktyczne lampy stojące stołowe.

Należy pamiętać o tym, by nigdy nie pracować przy zgaszonych światłach. Prowadzi to do mocnego podrażnienia oczu i szybkiego przemęczenia wzroku. W pomieszczeniu do pracy warto uzyskać natężenie światła na poziomie 500 luksów w pobliżu komputera. W pozostałych strefach wystarcza ok. 300 luksów.

Lampy na biurku powinny dawać snop światła skierowany na miejsce pracy, doświetlając równomiernie klawiaturę i całą powierzchnię blatu do wykonywania wszelkich obowiązków. Światło ma padać z góry w odległości około 30 cm od ekranu komputera. Dzięki temu tworzy się optymalne warunki do pracy bez niekorzystnego efektu olśnienia.

Lampy do pracy przy komputerze – jakie oprawy warto wykorzystać?

Podstawowym typem oprawy do pracy przy biurku są lampki biurkowe. Przy wyborze oświetlenia powinno się postawić na modele z regulacją wysokości lampy oraz kąta świecenia źródła światła. Pozwala to na optymalne oświetlenie całej powierzchni biurka oraz zminimalizowanie wspomnianego wcześniej efektu olśnienia.

Lampy na biurko przyjmują rozmaite formy, a wybór tego typu produktów w naszym sklepie jest naprawdę spory. Dzięki temu można łatwo znaleźć odpowiednie typy oświetlenia do domowego gabinetu, firmowego biura oraz na biurko dziecka.

Oświetlenie miejsca pracy przy komputerze – jakie źródła światła wybrać?

Gdy wybiera się oświetlenie biurka, warto zadbać o dobór odpowiednich źródeł światła. O natężeniu napisaliśmy już wcześniej. Powinno się jednak zadbać też o inne parametry żarówek.

Wiele osób chętnie wybiera obecnie energooszczędne źródła światła LED, wyróżniające się niewielkim zużyciem prądu, przy wysokiej wydajności i żywotności. Nowoczesna technologia LED pozwala na dobieranie żarówek zgodnie z indywidualnymi preferencjami w różnych kolorach oraz temperaturach barwowych.

Najlepszą opcją są żarówki dające światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Innym ważnym parametrem jest współczynnik oddawania barw. Warto stawiać na rozwiązania o Ra powyżej 80, dla komfortu pracy przed monitorem.

Najlepsze oświetlenie do pracy przy biurku – oprawy na biurko i żarówki LED

Praca przy biurku potrafi bardzo męczyć oczy. Jeśli chce się zatem uchronić wzrok przed podrażnieniem oraz zwiększyć komfort wykonywania codziennych obowiązków, należy wykorzystywać światło dzienne, a także wybrać odpowiednie oprawy oraz źródła światła (najlepiej LED).

Prawidłowe oświetlenie biurka i całego pomieszczenia do pracy przy pomocy kilku źródeł światła, które mają odpowiednią temperaturę barwową i natężenie, to sposób na zdrowie oraz lepszą jakość codziennego działania.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge