oświetlenie do akwarium

Oświetlenie do akwarium – o czym pamiętać?

Akwarium można znaleźć w domach wielu osób. To ciekawe, rozwijające hobby, przestrzeń do hodowli zwierząt wodnych i rozmaitych okazów flory. Piękny, zadbany zbiornik staje się także istotnym elementem wyposażenia wnętrza. Trzeba tylko zadbać o właściwe oświetlenie.

Dlaczego oświetlenie akwarium jest tak ważne? Jakie źródła światła wybrać, by właściwie zadbać o ryby i rośliny? Czy warto wybrać oświetlenie ledowe do akwarium? Jakie powinny być parametry światła, by uzyskać najlepsze rezultaty? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie akwarium – do czego służy lampa w akwariach?

Produkty oświetleniowe w akwarium spełniają równocześnie kilka funkcji. Przede wszystkim mają zapewniać bezpieczne warunki dla ryb i roślin, umieszczonych w zbiorniku. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że choć flora wodna do produkcji tlenu potrzebuje światła (w różnym natężeniu), to nie zawsze zwierzęta wodne wymagają użycia mocnych lamp. Warto dokładnie to sprawdzić, zanim podejmie się decyzję o montażu oświetlenia do akwarium.

Z drugiej strony, oświetlenie w zbiorniku montuje się także do celów dekoracyjnych. Okazałe akwarium służy przecież jako efektowny element wyposażenia wnętrza. Poza tym, nawet odrobina dobrze dobranego światła, pozwala na obserwację ryb i roślin, a także sprawia, że zbudowany mikroklimat wodny prezentuje się po prostu piękniej.

Nowoczesne oświetlenie dla akwarium roślinnego i biotopowe – lampy główne i oświetlenie dodatkowe LED do akwarium

W zbiornikach akwarystycznych umieszcza się różne typy lamp, w zależności od pełnionej przez nie funkcji. Podstawą jest główne oświetlenie, wykorzystujące standardowe rozwiązania, przystosowane do pracy w wodzie.

W zależności od efektu, jaki pragnie się uzyskać, należy wybrać inne typy lamp. W klasycznych zbiornikach przydają się standardowe systemy oświetleniowe. Znacznie mniej światła stosuje się w przypadku akwariów biotopowych, które mają odzwierciedlać naturalne warunki. W teorii, w takich zbiornikach nie powinno zatem pojawiać się oświetlenie sztuczne. Można jednak zastosować bardzo delikatne źródła światła, by poprawić efekt wizualny dla zewnętrznych obserwatorów.

Co jeszcze można zrobić, by poprawić atrakcyjność domowego zbiornika? Wiele osób decyduje się na użycie dodatkowych źródeł światła, na przykład jako oświetlenia nocnego. Powinno być ono słabe i stosowane okazjonalnie, by zapewnić zwierzętom i roślinom w akwarium bezpieczne warunki do życia i wzrostu.

System oświetlenia LED czy klasyczne świetlówki do akwarium?

W mniejszych lub większych akwariach (z klapą i otwartych) montuje się praktyczne lampy, przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Przede wszystkim powinny być to produkty o wysokiej wodoszczelności.

Jakie rozwiązania wybrać? Obecnie stosuje się powszechnie trzy typy rozwiązań oświetleniowych do akwariów:

  • świetlówka T8,

  • świetlówka T5,

  • lampa LED.

Belki oświetleniowe z klasycznymi świetlówkami bywają używane od wielu lat. Mają mocno wydłużony, cylindryczny kształt, co pozwala doświetlić większą przestrzeń. Oba modele różnią się średnicą. Świetlówki T8 to aż 26 mm. W przypadku popularniejszej formy T5 należy liczyć się ze średnicą 16 mm.

Szczególnie zróżnicowaną grupą lamp do akwarium są rozwiązania LED. Technologia ta umożliwia bowiem zastosowanie wielu opraw oświetleniowych. Pojawiają się zatem świetlówki LED – we wnętrzu cylindra umieszcza się diody LED. Oprócz nich, chętnie stosuje się praktyczne oświetlenie punktowe, sprawdzające się w dużych i małych zbiornikach.

Oświetlenie LED do akwarium – najważniejsze parametry światła a oświetlenie akwariowe

Dlaczego technologia LED w akwariach tak dobrze się sprawdza? Przede wszystkim to olbrzymia oszczędność energii oraz dobry stosunek ceny do jakości. Źródła światła LED pozwalają także na wygodne modyfikowanie podstawowych parametrów oświetlenia, by zachować balans między potrzebami mieszkańców zbiornika a względami estetycznymi.

Na co zwracać uwagę, gdy wybiera się źródła światła LED do akwarium? Ważne jest dopasowanie produktów do wielkości zbiornika. W przypadku małych akwariów, wysokość nie ma aż takiego znaczenia. Jeśli jednak akwarium ma powyżej 40-50 cm wysokości, wówczas lepiej sprawdzają się rozwiązania LED, które bardziej równomiernie doświetlą wodę na wszystkich poziomach, również przy dnie.

Aby zapewnić roślinom akwariowym optymalne warunki wzrostu, warto zatroszczyć się też o inne parametry światła, w tym zwłaszcza długość fal i temperaturę barwową.

Rośliny w zbiorniku rosną najlepiej, jeśli dostarczy się im światło o zakresie fal 400-480 nm (światło niebieskie) lub 600-700 nm (światło czerwone). Co do temperatury barwowej, optymalne warunki tworzy się przy użyciu światła jak najbardziej zbliżonego do naturalnego światła słonecznego (ok. 6500 K). Takie oświetlenie do akwarium sprawdza się najlepiej.

Akwarium oświetlenie i podświetlenie akwarium LED – przestrzeń dla zwierząt i roślin oraz dekoracja wnętrza

Zaplanowanie oświetlenia do akwarium jest ważne dla stworzenia bezpiecznych warunków wzrostu dla pięknych okazów roślin. Oprócz tego, buduje ono klimat zbiornika, dopasowany do upodobań estetycznych właścicieli, pozwalający na lepsze wyeksponowanie piękna podwodnego świata. Lampy LED idealnie nadają się do tego celu, by każde akwarium było naprawdę piękne i funkcjonalne.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge