Oświetlenie do biura

Oświetlenie do biura – jak stworzyć praktyczne i bezpieczne warunki do pracy?

Oświetlenie jest niezbędnym typem wyposażenia niemal w każdym wnętrzu użytkowym. Nie potrafimy wyobrazić sobie funkcjonowania bez niego w domowym zaciszu. Trudno by było również wykonywać wszystkie obowiązki zawodowe w przestrzeni, w której nie ma oświetlenia lub jest ono niewłaściwie zaplanowane.

Dlatego też w dzisiejszym tekście chcemy skupić się właśnie na odpowiednim oświetleniu do pracy, a zwłaszcza do przestrzeni biurowej. Jakie powinno być i o czym trzeba pamiętać, żeby było w pełni funkcjonalne i bezpieczne?

Jakie są funkcje oświetlenia w miejscu pracy?

W warunkach domowych oświetlenie zapewnia zazwyczaj bezpieczeństwo przemieszczania się, pozwala wykonywać wszelkie mniej lub bardziej precyzyjne czynności manualne, a także staje się niezmiernie istotną dekoracją każdego wnętrza.

W przestrzeni biurowej jest w sumie dość podobnie, choć zdecydowanie mniejszy nacisk kładzie się na aspekt estetyczny. Systemy lamp mają za zadanie zapewniać bezpieczne przemieszczanie się w przestrzeni biurowej oraz we wszystkich ciągach komunikacyjnych. Równocześnie muszą tworzyć odpowiednie warunki świetlne, które nie męczą nadmiernie wzroku oraz pozwalają na optymalną i wydajną pracę w danej przestrzeni przez dłuższy czas.

Właściwe oświetlenie do biura – jakie warunki powinno spełniać?

Wymagania związane z oświetleniem w biurze wiążą się z trzema głównymi aspektami:

 • wygodą widzenia – czyli stanem, gdy mamy pełną zdolność do rozróżniania szczegółów, a nasze postrzeganie jest całkowicie poprawne, bez odczuwania niewygody i przemęczania wzroku.
 • wydolnością wzrokową – określaną poprzez dokładność i szybkość wykonywania czynności w danym miejscu, przy równoczesnym uwzględnieniu zmęczenia.
 • względami bezpieczeństwa – powiązanymi również z higieną pracy.

Oświetlenie w miejscu pracy nie może być zupełnie dowolnie kształtowane przez architekta lub właściciela biura. Podlega ono bowiem szeregowi norm, wynikających wprost z prawa polskiego i europejskiego. Do najważniejszych dokumentów, od których zależy oświetlenie biura, zalicza się:

 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,

Oprócz nich niezmiernie istotne są także normy:

 • Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – część 1: Miejsca pracy we wnętrzach (PN-EN 12464-1:2011),
 • Urządzenia elektroenergetyczne. Oświetlenie elektryczne obiektów energetycznych (PN-84/E-02035),
 • Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym (PN-84/E-02033).

To na ich podstawie tworzy się całościowe systemy świetlne do każdego pomieszczenia, zapewniające optymalne warunki do pracy w biurach oraz innych przestrzeniach.

Rodzaje światła w przestrzeni biurowej – idealnie oświetlone pomieszczenia do pracy

Rodzaje światła w przestrzeni biurowej

W przestrzeni biurowej przede wszystkim występują dwa rodzaje oświetlenia: lampy główne i zadaniowe.

Oświetlenie główne zazwyczaj montuje się na suficie. Są to plafony lub niewielkie oczka wpustowe, które nie zajmują dużo miejsca, a dają sporo rozproszonego światła.

Rozmieszczenie lamp zależy w pełni od charakteru i rozkładu przestrzeni do pracy. Warunki muszą odpowiadać restrykcyjnym normom związanym z poziomem:

 • kontrastu,
 • iluminacji,
 • rozmiaru kątowego najmniejszego szczegółu, który ma być widoczny dla pracujących w danej przestrzeni,

Kluczowe są także parametry samego światła. Najlepiej sprawdzają się źródła światła, dające strumień maksymalnie zbliżony do światła naturalnego, które w najmniejszym stopniu męczy wzrok i pozwala na długą pracę w optymalnych warunkach.

Jeszcze bardziej istotne jest odpowiednie zaplanowanie oświetlenia zadaniowego, czyli wszystkich lampek na biurko, ustawionych w miejscach pracy poszczególnych osób. To w głównej mierze od tego typu produktów zależy wydajność i komfort pracy.

Lampy biurowe stojące muszą zapewniać maksymalną wygodę oraz widoczność, bez jakichkolwiek odbłysków, migotania, które mogłyby powodować efekt olśnienia, który męczy i uszkadza wzrok. Przestrzeń robocza biurka musi być też oświetlona w całości równomiernie, bez powstawania cieni, które dekoncentrują i odciągają od wykonywania obowiązków.

Nie zapominajmy też o odpowiednim natężeniu światła. W zależności od charakteru pracy powinno ono wynosić od 200 luxów w archiwach i magazynach, do 500 luxów w salach konferencyjnych, przy biurkach i stanowiskach komputerowych oraz 700 luxów przy stanowiskach do pracy kreślarsko-rysunkowej.

Nowoczesne oświetlenie biura – klucz do optymalizacji pracy i wydatków firmowych

Wszystkie stanowiska pracy w firmie powinny zachowywać właściwe parametry, przy równoczesnej dbałości o efektywność energetyczną oświetlenia biurowego. Odpowiednie zaplanowanie systemu musi bowiem zakładać także optymalizację biurowego oświetlenia.

Coraz więcej firm decyduje się na nowoczesne i wygodne oczka wpustowe lub plafony montowane jako oświetlenie główne oraz na nowoczesne lampy stołowe z regulacją kąta i wysokości, dzięki czemu bez trudu dopasowuje się oświetlenie biurowe do potrzeb konkretnego pracownika.

Jeśli chcemy dobrze i oszczędnie oświetlić biuro, warto postawić na technologię LED, która rozwinęła się w ostatnim czasie i obecnie pozwala uzyskać niemal dowolny kolor i temperaturę barwową światła, dzięki czemu bez trudu można dopasować produkty do biurowych potrzeb.

Nowoczesne lampy spełniają nawet najbardziej restrykcyjne normy i odpowiadają wszystkim przepisom. Dzięki temu każde z pomieszczeń biurowych może być oświetlone funkcjonalnie, bezpiecznie i energooszczędnie, zapewniając komfort pracy dla wszystkich zatrudnionych, a przy tym również optymalizację wydatków na energię elektryczną dla pracodawcy.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge