Oświetlenie do biura

Oświetlenie do biura – jak stworzyć praktyczne i bezpieczne warunki do pracy?

Oświetlenie jest niezbędnym typem wyposażenia niemal w każdym wnętrzu użytkowym. Nie potrafimy wyobrazić sobie funkcjonowania bez niego w domowym zaciszu. Trudno by było również wykonywać wszystkie obowiązki zawodowe w przestrzeni, w której nie ma oświetlenia lub jest ono niewłaściwie zaplanowane.

Dlatego też w dzisiejszym tekście chcemy skupić się właśnie na odpowiednim oświetleniu do pracy, a zwłaszcza do przestrzeni biurowej. Jakie powinno być i o czym trzeba pamiętać, żeby było w pełni funkcjonalne i bezpieczne?

Jakie są funkcje oświetlenia w miejscu pracy?

W warunkach domowych oświetlenie zapewnia zazwyczaj bezpieczeństwo przemieszczania się, pozwala wykonywać wszelkie mniej lub bardziej precyzyjne czynności manualne, a także staje się niezmiernie istotną dekoracją każdego wnętrza.

W przestrzeni biurowej jest w sumie dość podobnie, choć zdecydowanie mniejszy nacisk kładzie się na aspekt estetyczny. Systemy lamp mają za zadanie zapewniać bezpieczne przemieszczanie się w przestrzeni biurowej oraz we wszystkich ciągach komunikacyjnych. Równocześnie muszą tworzyć odpowiednie warunki świetlne, które nie męczą nadmiernie wzroku oraz pozwalają na optymalną i wydajną pracę w danej przestrzeni przez dłuższy czas.

Właściwe oświetlenie do biura – jakie warunki powinno spełniać?

Wymagania związane z oświetleniem w biurze wiążą się z trzema głównymi aspektami:

  • wygodą widzenia – czyli stanem, gdy mamy pełną zdolność do rozróżniania szczegółów, a nasze postrzeganie jest całkowicie poprawne, bez odczuwania niewygody i przemęczania wzroku.
  • wydolnością wzrokową – określaną poprzez dokładność i szybkość wykonywania czynności w danym miejscu, przy równoczesnym uwzględnieniu zmęczenia.
  • względami bezpieczeństwa – powiązanymi również z higieną pracy.

Oświetlenie w miejscu pracy nie może być zupełnie dowolnie kształtowane przez architekta lub właściciela biura. Podlega ono bowiem szeregowi norm, wynikających wprost z prawa polskiego i europejskiego. Do najważniejszych dokumentów, od których zależy oświetlenie biura, zalicza się:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,

Oprócz nich niezmiernie istotne są także normy:

  • Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – część 1: Miejsca pracy we wnętrzach (PN-EN 12464-1:2011),
  • Urządzenia elektroenergetyczne. Oświetlenie elektryczne obiektów energetycznych (PN-84/E-02035),
  • Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym (PN-84/E-02033).

To na ich podstawie tworzy się całościowe systemy świetlne do każdego pomieszczenia, zapewniające optymalne warunki do pracy w biurach oraz innych przestrzeniach.

Rodzaje światła w przestrzeni biurowej – idealnie oświetlone pomieszczenia do pracy

Rodzaje światła w przestrzeni biurowej

W przestrzeni biurowej przede wszystkim występują dwa rodzaje oświetlenia: lampy główne i zadaniowe.

Oświetlenie główne zazwyczaj montuje się na suficie. Są to plafony lub niewielkie oczka wpustowe, które nie zajmują dużo miejsca, a dają sporo rozproszonego światła.

Rozmieszczenie lamp zależy w pełni od charakteru i rozkładu przestrzeni do pracy. Warunki muszą odpowiadać restrykcyjnym normom związanym z poziomem:

  • kontrastu,
  • iluminacji,
  • rozmiaru kątowego najmniejszego szczegółu, który ma być widoczny dla pracujących w danej przestrzeni,

Kluczowe są także parametry samego światła. Najlepiej sprawdzają się źródła światła, dające strumień maksymalnie zbliżony do światła naturalnego, które w najmniejszym stopniu męczy wzrok i pozwala na długą pracę w optymalnych warunkach.

Jeszcze bardziej istotne jest odpowiednie zaplanowanie oświetlenia zadaniowego, czyli wszystkich lampek na biurko, ustawionych w miejscach pracy poszczególnych osób. To w głównej mierze od tego typu produktów zależy wydajność i komfort pracy.

Lampy biurowe stojące muszą zapewniać maksymalną wygodę oraz widoczność, bez jakichkolwiek odbłysków, migotania, które mogłyby powodować efekt olśnienia, który męczy i uszkadza wzrok. Przestrzeń robocza biurka musi być też oświetlona w całości równomiernie, bez powstawania cieni, które dekoncentrują i odciągają od wykonywania obowiązków.

Nie zapominajmy też o odpowiednim natężeniu światła. W zależności od charakteru pracy powinno ono wynosić od 200 luxów w archiwach i magazynach, do 500 luxów w salach konferencyjnych, przy biurkach i stanowiskach komputerowych oraz 700 luxów przy stanowiskach do pracy kreślarsko-rysunkowej.

Nowoczesne oświetlenie biura – klucz do optymalizacji pracy i wydatków firmowych

Wszystkie stanowiska pracy w firmie powinny zachowywać właściwe parametry, przy równoczesnej dbałości o efektywność energetyczną oświetlenia biurowego. Odpowiednie zaplanowanie systemu musi bowiem zakładać także optymalizację biurowego oświetlenia.

Coraz więcej firm decyduje się na nowoczesne i wygodne oczka wpustowe lub plafony montowane jako oświetlenie główne oraz na nowoczesne lampy stołowe z regulacją kąta i wysokości, dzięki czemu bez trudu dopasowuje się oświetlenie biurowe do potrzeb konkretnego pracownika.

Jeśli chcemy dobrze i oszczędnie oświetlić biuro, warto postawić na technologię LED, która rozwinęła się w ostatnim czasie i obecnie pozwala uzyskać niemal dowolny kolor i temperaturę barwową światła, dzięki czemu bez trudu można dopasować produkty do biurowych potrzeb.

Nowoczesne lampy spełniają nawet najbardziej restrykcyjne normy i odpowiadają wszystkim przepisom. Dzięki temu każde z pomieszczeń biurowych może być oświetlone funkcjonalnie, bezpiecznie i energooszczędnie, zapewniając komfort pracy dla wszystkich zatrudnionych, a przy tym również optymalizację wydatków na energię elektryczną dla pracodawcy.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge