Oświetlenie na szynoprzewodach - kiedy warto je wykorzystać?

Oświetlenie na szynoprzewodach – kiedy warto je wykorzystać?

Istnieje wiele typów opraw oświetleniowych, które stosuje się w modnych wnętrzach mieszkalnych. Jedną z nich w ostatnim czasie staje się dotąd mocno niedoceniane oświetlenie na szynoprzewodach. To właśnie o tym rozwiązaniu chcielibyśmy dziś napisać więcej, pokazując, jak wiele możliwości daje.

Kiedy zatem warto postawić na system szynowy? Czy to rozwiązanie sprawdzi się w modnej kuchni, salonie lub korytarzu? Jeśli chcecie się dowiedzieć, zapraszamy do lektury.

System szynowy – praktyczne rozwiązanie do domu

Funkcjonalność domowego oświetlenia to jeden z najważniejszych parametrów, na który zwracają uwagę zarówno osoby prywatne, jak i dekoratorzy wnętrz, zajmujący się planowaniem instalacji do domu. Szukają rozwiązań, sprawdzających się w różnych pomieszczeniach – uniwersalnych i estetycznych, wpisujących się w całościowe aranżacje, a przy tym zapewniających wystarczającą ilość światła do bezpiecznego i wygodnego przemieszczania się lub wykonywania rozmaitych czynności. To wszystko dają właśnie funkcjonalne systemy szynowe.

Mianem oświetlenia na szynoprzewodzie określa się rozwiązanie, w którym na jednej szynie występuje większa ilość opraw oświetleniowych. Pomiędzy poszczególnymi elementami wprowadza się specjalne łączniki o zróżnicowanym kształcie, co pozwala na budowanie niemal dowolnych połączeń, dopasowanych do rozmiarów i formy pomieszczenia. Na końcach szyn umieszcza się zaślepki, chroniące przed wypadnięciem opraw z szyny oraz korzystnie wpływające na wygląd rozwiązania. Całość przytwierdza się do ściany lub sufitu przy pomocy wytrzymałych uchwytów.

Poszczególne oprawy montuje się na szynie, dopasowując ich rozmieszczenie do indywidualnych potrzeb danego miejsca, aranżacji lub do wymagań chwili, gdyż rozwiązanie to zakłada sporą elastyczność w kształtowaniu oświetlenia.

Jakie oprawy montuje się w tego typu produktach? Występują zarówno lampy wiszące, jak i praktyczne reflektory. Ich wygląd bywa mocno zróżnicowany, dzięki czemu oświetlenie na szynoprzewodach sprawdza się we wszystkich modnych aranżacjach.

System szynowy – korzyści

system szynowy oświetleniaRozwiązania szynowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony klientów. Dlaczego? Głównym powodem jest olbrzymia praktyczność takiego oświetlenia. Można łatwo rozmieścić poszczególne punkty świetlne oraz dopasować kąt ich świecenia, skutecznie doświetlając całą przestrzeń lub tylko wybrane jej części. Gdy pojawia się nagła konieczność mocniejszego rozjaśnienia konkretnej strefy, również udaje się to uzyskać bez większego trudu.

Montaż systemu jest szybki i prosty. Szyny są praktycznie niewidoczne, stanowią wyłącznie dyskretne podparcie dla dekoracyjnych opraw, wybieranych według indywidualnych upodobań użytkowników.

Warto pamiętać, że oświetlenie tego typu potrafi pełnić mocno zróżnicowane funkcje. Bywa stosowane jako oświetlenie główne lub strefowe, choć równie dobrze sprawdza się w roli lamp punktowych – na przykład do doświetlenia szczególnie ciekawych elementów wystroju wnętrza. Świetnie nadają się do tego choćby nasze lampy Bross.

Systemy szynowe wyróżnia spora uniwersalność. W zależności od wybranych opraw (lampy wiszące lub reflektory) oraz parametrów sprawdza się w kuchni, salonie, jadalni, a nawet jako praktyczne i efektowne oświetlenie korytarza.

Wybór systemu szynowego – na co zwracać uwagę?

Podstawowym pytaniem, które należy sobie postawić podczas dobierania produktów szynowych do domu jest ilość faz. Systemy szynowe występują bowiem w dwóch wariantach: jedno lub trójfazowym. Czym się różnią?

Rozróżnienie w głównej mierze dotyczy sposobu sterowania źródłami światła. W systemie jednofazowym, gdy naciskamy przycisk, uruchamiamy wszystkie punkty świetlne. W układzie trójfazowym (trzy niezależne obwody) można uruchamiać tylko wybrane lampy.

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, warto postawić na modele, które można stosować z energooszczędnymi żarówkami LED. Coraz częściej spotykamy się z oświetleniem na szynoprzewodach, które da się wpisać w domowy system Smart House, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność rozwiązania.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na wodoszczelność produktów, jeżeli zamierzamy zamontować system szynowy w łazienkach lub innych pomieszczeniach, w których występuje wysoka wilgotność albo pojawia się bezpośrednie ryzyko zachlapania lampy wodą. Może to bowiem prowadzić do uszkodzenia oprawy i źródła światła, a także w niektórych sytuacjach do niebezpiecznego zwarcia.

Szynoprzewody a oświetlenie – mnogość rozwiązań i pomysłów na wnętrze

Największa siła oświetlenia na szynoprzewodzie tkwi w uniwersalności i funkcjonalności takiego rozwiązania. Pozwala dopasować warunki do bieżących potrzeb oraz skutecznie doświetlić nawet bardzo nieforemne wnętrza.

Przy pomocy takich produktów buduje się przyjemną, estetyczną i praktyczną przestrzeń do życia, która zawsze jest optymalnie oświetlona, dzięki zastosowaniu odpowiednich źródeł światła, rozmieszczonych dokładnie tak, jak tego potrzebujemy.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge