Oświetlenie podbitki dachowej – do czego przydają się takie lampy zewnętrzne?
Coraz więcej osób decyduje się na oświetlenie wokół domu, dzięki któremu podnosi się walory estetyczne przestrzeni oraz poprawia bezpieczeństwo przemieszczania się w niej również po zapadnięciu zmroku. Oprócz standardowych lamp, montowanych na elewacji lub bezpośrednio w gruncie, chętnie wybiera się też oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce.
Czym jest podbitka i jakie lampy można w niej zamontować? Czy halogeny w podbitce to dobry pomysł? Jaki typ oświetlenia sprawdzi się najlepiej? Jaki efekt oświetleniowy można uzyskać dzięki zamontowaniu lamp w podbitce? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Nowoczesne oświetlenie podbitki dachowej – czym jest podbitka?
Zanim przejdziemy do opisania najlepszych rozwiązań oświetleniowych do montażu w podbitce dachowej (nazywanej też podsufitką dachową), warto zastanowić się, czym ona tak naprawdę jest.
Tym mianem określa się płaski element (płytę lub deskę) wykończeniowy połaci dachowej, który nakłada się od spodu na surowe elementy wewnętrznej konstrukcji. Stosuje się ją pod wystającymi elementami dachu budynku. Najczęściej podbitkę wykonuje się z drewna lub PVC.
Do czego służy podbitka dachowa?
Podbitka dachowa spełnia kilka niezmiernie praktycznych funkcji. Przede wszystkim jest to warstwa chroniąca dla wewnętrznych części dachu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a zwłaszcza wilgocią, zalaniem wodą lub zmianami temperatury. Minimalizuje to ryzyko zawilgocenia krokwi i ocieplenia dachu, co mogłoby być przyczyną pojawienia się grzybów, a w dłuższej perspektywie poważnego uszkodzenia dachu. W wielu sytuacjach podsufitka dachowa potrafi się sprawdzić nawet jako dodatkowa warstwa izolacyjna, ograniczająca nadmierną utratę ciepła.
Ponadto, precyzyjne wykonanie podbitki chroni przed zagnieżdżeniem się pod dachem rozmaitych zwierząt, w tym owadów, gryzoni i ptaków.
Nie zapominajmy również o tym, że wykonanie podbitki ukrywa nieestetyczne elementy konstrukcyjne dachu. Pozwala zatem podnieść jego walory estetyczne, zwłaszcza gdy wykona się dodatkowo efektowne oświetlenie podbitki dachowej.
Oświetlenie zewnętrzne domu – jak zamontować lampy w podbitce?
Jak podłączyć oświetlenie w podbitce? Lampy w podbitce najczęściej planuje się już w momencie tworzenia jej. Znacząco ułatwia to zaprojektowanie i wykonanie całego systemu oświetlenia podbitki dachowej. W deskach lub płytach z tworzywa sztucznego trzeba bowiem wyciąć otwory, odpowiadające średnicy wybranych lamp, a także należy zadbać o całą instalację elektryczną, w tym o bezpieczne umocowanie wszystkich przewodów między podbitką a połacią dachową.
Jak wybierać lampy do podbitki (lampy zewnętrzne na elewację)? Wszystkie produkty oświetleniowe stosowane na elewacji muszą mieć wysoki współczynnik szczelności. Takie też są nasze lampy zewnętrzne do ogrodu, na tarasu i balkon. Wielkość i liczbę opraw do podbitki trzeba dostosować do jej szerokości, a także do tego, jak duża część elewacji ma być oświetlona.
Stylistykę i kolor lamp, które składają się na oświetlenie w podbitce, należy natomiast dopasować do specyfiki budynku i otoczenia oraz upodobań własnych właścicieli.
Halogeny do podbitki czy oświetlenie LED podbitki dachowej – jakie oświetlenie elewacji się opłaca?
Przez długi czas jako oświetlenie elewacji (w tym lampy do podbitki dachowej) stosowano niewielkie oprawy halogenowe zewnętrzne. Obecnie znacznie częściej wybiera się praktyczne oświetlenie podbitki LED.
Dlaczego? Nowoczesne lampy LED wyróżniają się znacznie większą bezawaryjnością i długowiecznością niż inne typy źródeł światła, dostępne na rynku. Oprócz tego są to produkty o nieporównywalnie niższym zużyciu energii. Przez to można zyskać efektowne zewnętrzne oświetlenie domu bez generowania olbrzymich rachunków za prąd dla rodzinnego budżetu.
Nowoczesna technologia LED to też wygodny sposób na kontrolowanie warunków oświetleniowych, na przykład za pośrednictwem naszego systemu Azzardo Smart. Sprawdza się to także przy oświetleniu podbitki dachowej. Można włączać lub wyłączać źródła światła, regulować kolor, temperaturę barwową i natężenie światła za pośrednictwem aplikacji w telefonie albo zaprogramować harmonogramy oświetleniowe, by lampy w podbitce włączały się zawsze wtedy, gdy są potrzebne. Nowoczesne oświetlenie podbitki dachowej LED to zatem olbrzymia wygoda i komfort.
Oświetlenie zewnętrzne w podbitce – jakie lampy wybrać oczka wpustowe LED czy halogeny w podbitce?
Oświetlenie podbitki dachowej najczęściej składa się z większego zespołu produktów oświetleniowych. Jak gęsto rozmieścić halogeny zewnętrzne lub oświetlenie LED? Zazwyczaj stosuje się lampy o niewielkich rozmiarach, rozplanowane w równych odstępach. Pozwala to doświetlić całą elewację i uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne.
Do najczęściej stosowanych typów opraw, które tworzą oświetlenie w podbitce, zalicza się różne lampy zewnętrzne, w tym:
- oczka wpustowe LED do podbitki (wyposażone w żarówki LED),
- taśmy LED na podbitkę,
- kinkiety ścienne jednokierunkowe,
- reflektorki i inne halogeny zewnętrzne LED.
Oczka wpustowe jako oświetlenie w podbitce to nowoczesne oświetlenie LED, pozwalające uzyskać przyjemne i delikatnie rozproszone światło (oświetlenie punktowe). Takie oprawy oświetleniowe sprawdzają się przy niższych i wyższych budynkach. Ciekawym rozwiązaniem są także taśmy LED (diody LED jednobarwne lub kolorowe – oświetlenie liniowe), dające subtelne światło i pozwalające stworzyć intrygującą dekorację elewacji budynku.
Reflektory i halogeny do podbitki dachowej zaliczają się do produktów oświetleniowych o mocniejszym strumieniu światła. Idealnie nadają się zatem nawet do wysokich elewacji.
Efektowne oświetlenie elewacji – oprawy LED i lampy w gruncie czy oświetlenie w podbitce?
Gdzie i jak podłączyć oświetlenie budynku? Przy doborze oświetlenia należy zawsze brać pod uwagę względy estetyczne. Zastosowanie różnych rozwiązań pozwala uzyskać rozmaite efekty wizualne. Oświetlenie dachu, w którym wykorzystuje się lampy do podbitki, daje mocny strumień światła skierowany w dół. W ten delikatnie podkreśla się elewację domu, wydobywa ciekawe elementy i detale lub koncentruje wzrok na kwiatach doniczkowych na parapetach.
Innym wariantem jest zastosowanie lamp z dołu, najczęściej montowanych w pewnym oddaleniu od elewacji budynku. W tym modelu uzyskuje się światło rozproszone i miękkie, doświetlające większą część elewacji.
Stosowanie wyłącznie jednego rodzaju oświetlenia pozwala dekoracyjnie podświetlić ścianę i dach budynku. Jeśli jednak skorzysta się z jednego i drugiego typu oświetlenia (oświetlenie w podbitce i z dołu), wówczas umożliwia to stworzenie przeróżnych projektów oświetleniowych o szczególnych walorach estetycznych.
Modne oświetlenie domu – nowoczesne i energooszczędne lampy do podbitki dachowej
Oświetlenie podbitki domu zwiększa funkcjonalność przestrzeni wokół budynku oraz poprawia estetykę samej elewacji. Warto zatem zastanowić się, jak najlepiej oświetlić swoją posesję – wybierając do tego wysokiej jakości, energooszczędne produkty (różne rodzaje oświetlenia LED), jak choćby te dostępne na naszej stronie internetowej.
Zostaw komentarz