Oświetlenie wokół domu - praktyczne, wygodne i inteligentne

Oświetlenie wokół domu – praktyczne, wygodne i inteligentne

Nie tylko w domu potrzebujemy światła. Równie ważne jest właściwe oświetlenie całej posesji wokół budynku. Dzięki niemu zapewniamy sobie wygodę, bezpieczeństwo oraz ciekawą dekorację przestrzeni.

Ostatnie miesiące przyniosły olbrzymie zainteresowanie technologią Smart House, którą również można wykorzystać na zewnątrz do kontrolowania lamp w przestrzeni rekreacyjnej, na ścieżkach dojścia lub na podjeździe. Rozwiązanie sprawdza się także jako ogrodowa dekoracja. Jakie zatem powinno być smart oświetlenie wokół domu, żeby zapewnić nam maksymalny komfort?

Funkcje ogrodowego oświetlenia

Oświetlenie w ogrodzie stosuje się już od dawna i wręcz trudno wyobrazić sobie komfortowe funkcjonowanie bez lamp, które oświetlają przestrzenie rekreacyjne i ścieżki.

W ogrodzie lampy pełnią funkcję przede wszystkim oświetlenia ogólnego i dekoracyjnego. Ogólne montuje się wzdłuż drogi dojścia do domu, żebyśmy mogli swobodnie pokonać trasę od bramy do drzwi wejściowych. Na podjeździe lampy ułatwiają wjazd na teren posesji, bez obaw o uszkodzenie samochodu o krawężniki lub inne wystające elementy. W strefie wypoczynkowej ogrodu lampa ogólna doświetla przestrzeń, aby zapewnić użytkownikom komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się o każdej porze. Życie w ogrodzie nie musi przecież zamierać wraz z zachodem słońca.

Oświetlenie dekoracyjne występuje zazwyczaj w dwóch typach. Możemy zamontować lampy, które ozdabiają strefę wypoczynku, stając się na przykład główną dekoracją altany lub tarasu. Druga część produktów służy do budowania dekoracyjnych efektów wizualnych w zielonej części terenu – na przykład podświetlając najpiękniejsze okazy roślin.

Jakie powinno być oświetlenie do ogrodu – właściwości

Lampy ogrodowe są narażone na nieustanny kontakt z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego też oprawy muszą być zdecydowanie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Przede wszystkim powinny chronić przed wilgocią i wodą.

Gdy wybieramy oświetlenie do ogrodu, należy zatem zwracać uwagę na stopień ochrony IP. Zadbajmy o to, żeby był dostosowany do przestrzeni, w której chcemy dany produkt umieścić. Wówczas posłuży nam przez naprawdę długi czas.

Jakie powinno być IP poszczególnych lamp w ogrodzie? Dla produktów montowanych na elewacji bezpośrednio pod dachem, wystarczy IP23-IP24, zabezpieczające przed wilgocią i przed pojedynczymi kroplami wody. Na ścianach powinniśmy zastosować już nieco trwalsze oprawy – sprawdzi się IP44 lub IP45, które chronią przed wodą padającą z dowolnego kierunku. Najwyższe stopnie ochrony muszą mieć oczywiście oprawy montowane w gruncie, w miejscach bez ochrony przed dostępem wody. Zazwyczaj używa się w tym celu lamp o stopniu IP67-IP68.

Smart oświetlenie – inteligentne świałto w ogrodzie

Smart oświetlenie – inteligentne świałto w ogrodzieIntensywy rozwój technologii sprawił, że obecnie możemy już cieszyć się inteligentnym oświetleniem nie tylko w czterech ścianach naszego domu. Routery WiFi mają coraz mocniejszy sygnał, dlatego nic nie stoi na przeszkodze, aby również przestrzeń wokół domu objąć inteligentnym systemem oświetlenia, które gwarantuje olbrzymią wygodę.

Dostępne w naszej ofercie produkty LED, w tym dedykowane lampy zewnętrzne, można wykorzystać do oświetlenia pojedynczych miejsc w ogrodzie lub nawet do budowania całościowych scen świetlnych, które zapisujemy w systemie, aby później jednym kliknięciem dopasować światło do konkretnej sytuacji.

Ogród staje się dzięki temu wygodniejszy i jeszcze piękniejszy.

Zarządzanie światłem może odbywać się dzięki wygodnej aplikacji na telefon, co sprawia, że jesteśmy w stanie kontrolować wszystkie ogrodowe lampy, przygotowując się do wyjścia do ogrodu. Nie ma już obaw o potknięcie w ciemnościach – zawsze będziemy dobrze przygotowani i bezpieczni na naszym terenie.

Oświetlenie do ogrodu warto także wyposażyć w system czujników ruchu. Pozwoli to na wygodne przemieszczanie się, a także pomoże spłoszyć potencjalnych nieproszonych gości, którzy dostaną się na teren posesji.

Dla jeszcze większego bezpieczeństwa można wykorzystać w ogrodzie opcję symulowania obecności, którą oferują niektóre rozwiązania smart. Dzięki niemu, nawet gdy nie będzie nas w domu, a czujniki wykryją obecność intruzów, uruchomi się procedura mająca przestraszyć złodziei, zanim jeszcze wtargną do wnętrza domu. A my oczywiście zostaniemy od razu poinformowani przez aplikację, że na naszym terenie dzieje się coś niepokojącego.

Nowoczesne oświetlenie – czyli światło, które daje bezpieczeństwo i wygodę

Systemy Smart do ogrodu to świetne rozwiązanie dla wszystkich miłośników spędzania dużej ilości czasu w przestrzeni wokół domu, nawet po zapadnięciu zmroku. Inteligentne oświetlenie rozjaśnia wszystkie części ogrodu, pozwalając na wygodne przemieszczanie się lub przyjemną rozmowę z zaproszonymi gośćmi.

Sterowanie za pomocą aplikacji lub nawet przez polecenia głosowe to kolejna zaleta. Dzięki temu nasz ogród będzie zawsze oświetlony dokładnie tak, jak trzeba – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności.

Na koniec warto dodać, że smart oświetlenie potrafi uchronić nas przed złodziejami, dzięki wprowadzaniu zaprogramowanych procedur bezpieczeństwa.

Okazuje się, że już nie tylko dom może być inteligentny. Zaczyna się czas smart ogrodów. Jesteście gotowi na kolejny etap rewolucji?

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge